| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty może się osłabić

Złoty może się osłabić

Sytuacja na naszej walucie od początku tygodnia przypomina rollercoaster. Dzisiaj czeka nas jego kolejna odsłona, czyli próba ponownego osłabienia naszej waluty.

Na EUR/PLN może nas czekać test poziomu 3,9120, który to poziom wczoraj został naruszony, ale tylko na kilka godzin. Motorem do takiego ruchu może być umocnienie się dolara na rynkach światowych, zwłaszcza w relacji do euro. Wprawdzie wczoraj Charles Evans i wcześniej Dennis Lockhart z FED dali do zrozumienia, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z zacieśnianiem polityki monetarnej, to jednak motorem umocnienia się dolara mogą być obawy związane z Indiami (nieoczekiwana podwyżka stóp w piątek i możliwa kolejna w kwietniu), a także Chinami (wczoraj premier Jiabao nie wykluczył, iż po raz pierwszy od kwietnia 2004 r. jego kraj może odnotować deficyt w handlu za marzec). Tym samym rośnie globalne ryzyko. Nie poprawiają go też dyplomatyczne tarcia pomiędzy Berlinem, a Atenami, które oddalają szanse na wypracowanie konsensusu ws. pomocy dla Grecji na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczycie UE. To może dzisiaj ujemnie rzutować na notowania euro na rynkach światowych.

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na dane makro z Wielkiej Brytanii (inflacja CPI o godz. 10:30), które będą mieć wpływ na funta (niższa inflacja będzie pretekstem do spadku GBP). Z kolei o godz. 13:30 opublikowane zostaną wskaźniki wyprzedzające dla kanadyjskiej gospodarki – po nich rozstrzygnie się, czy korekta wzrostowa na USD/CAD będzie kontynuowana, czy też wracamy do trendu na mocniejszego „Kanadyjczyka”. Dzień zamkną dane z USA dotyczące rynku nieruchomości o godz. 15:00.

Notowania walut on-line

EUR/PLN: Po wczorajszym dniu scenariusz korekty można w zasadzie uznać za wypełniony (ruch zatrzymał się przed ważnym oporem na 3,93, po nim byłby już 3,95, i jednocześnie wykonaliśmy szybki powrót pod 3,90). Dlatego też dzisiaj kluczowy będzie test okolic 3,9120. Jeżeli nie uda się go sforsować, to będzie to sygnałem, iż trzeba się pomału szykować na odwracanie trendu w kierunku mocnego złotego, tj. spadku EUR/PLN do 3,86. Najbliższe mocne wsparcie to 3,88.

USD/PLN: Sytuacja podobna jak na EUR/PLN – wybicie ponad 2,88 i 2,90 doprowadziło do testu oporu na 2,92, po czym nastąpił silny zwrot i zejście poniżej 2,88. Tym samym poziom ten nadal pozostaje dość istotny. Jego naruszenie w górę dzisiaj rano może jednak sugerować, iż rynek spróbuje ponownie zaatakować 2,90. Wsparciem może być tutaj spadający EUR/USD. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę. Jeżeli jednak naruszenie 2,90 będzie nieudane, to nie można wykluczyć, iż w kolejnych dniach powrócimy na dłużej poniżej 2,88.

Czytaj także

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »