REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty może się osłabić

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na naszej walucie od początku tygodnia przypomina rollercoaster. Dzisiaj czeka nas jego kolejna odsłona, czyli próba ponownego osłabienia naszej waluty.

REKLAMA

Na EUR/PLN może nas czekać test poziomu 3,9120, który to poziom wczoraj został naruszony, ale tylko na kilka godzin. Motorem do takiego ruchu może być umocnienie się dolara na rynkach światowych, zwłaszcza w relacji do euro. Wprawdzie wczoraj Charles Evans i wcześniej Dennis Lockhart z FED dali do zrozumienia, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z zacieśnianiem polityki monetarnej, to jednak motorem umocnienia się dolara mogą być obawy związane z Indiami (nieoczekiwana podwyżka stóp w piątek i możliwa kolejna w kwietniu), a także Chinami (wczoraj premier Jiabao nie wykluczył, iż po raz pierwszy od kwietnia 2004 r. jego kraj może odnotować deficyt w handlu za marzec). Tym samym rośnie globalne ryzyko. Nie poprawiają go też dyplomatyczne tarcia pomiędzy Berlinem, a Atenami, które oddalają szanse na wypracowanie konsensusu ws. pomocy dla Grecji na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczycie UE. To może dzisiaj ujemnie rzutować na notowania euro na rynkach światowych.

REKLAMA

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na dane makro z Wielkiej Brytanii (inflacja CPI o godz. 10:30), które będą mieć wpływ na funta (niższa inflacja będzie pretekstem do spadku GBP). Z kolei o godz. 13:30 opublikowane zostaną wskaźniki wyprzedzające dla kanadyjskiej gospodarki – po nich rozstrzygnie się, czy korekta wzrostowa na USD/CAD będzie kontynuowana, czy też wracamy do trendu na mocniejszego „Kanadyjczyka”. Dzień zamkną dane z USA dotyczące rynku nieruchomości o godz. 15:00.

Notowania walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Po wczorajszym dniu scenariusz korekty można w zasadzie uznać za wypełniony (ruch zatrzymał się przed ważnym oporem na 3,93, po nim byłby już 3,95, i jednocześnie wykonaliśmy szybki powrót pod 3,90). Dlatego też dzisiaj kluczowy będzie test okolic 3,9120. Jeżeli nie uda się go sforsować, to będzie to sygnałem, iż trzeba się pomału szykować na odwracanie trendu w kierunku mocnego złotego, tj. spadku EUR/PLN do 3,86. Najbliższe mocne wsparcie to 3,88.

USD/PLN: Sytuacja podobna jak na EUR/PLN – wybicie ponad 2,88 i 2,90 doprowadziło do testu oporu na 2,92, po czym nastąpił silny zwrot i zejście poniżej 2,88. Tym samym poziom ten nadal pozostaje dość istotny. Jego naruszenie w górę dzisiaj rano może jednak sugerować, iż rynek spróbuje ponownie zaatakować 2,90. Wsparciem może być tutaj spadający EUR/USD. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę. Jeżeli jednak naruszenie 2,90 będzie nieudane, to nie można wykluczyć, iż w kolejnych dniach powrócimy na dłużej poniżej 2,88.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Dzienne wskaźniki pokazują przewagę strony grającej na zniżkę euro. W nocy korekta nie zdołała doprowadzić do testu 1,3580-1,3600, stąd też w kolejnych godzinach powróciliśmy poniżej 1,3550 i przetestowaliśmy rejon 1,3500. Jego naruszenie będzie sygnałem do ponownego zejścia w stronę 1,3460. Niemniej byki na euro wciąż mają szansę na obronę, dopóki nie padnie średnioterminowe wsparcie na 1,3432.

GBP/USD: Prognozowane wczoraj odbicie w stronę 1,51 zostało zrealizowane i rynek powrócił w kierunku zgodnym ze średnioterminowym trendem, dotykając dzisiaj rano poziomu 1,50. Jeżeli dane o godz. 10:30 będą słabe, to nie można wykluczyć, że 1,50 zostanie sforsowany w dół. Wtedy celem będą okolice 1,4950. Opór to 1,5050.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA