REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty może się osłabić

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na naszej walucie od początku tygodnia przypomina rollercoaster. Dzisiaj czeka nas jego kolejna odsłona, czyli próba ponownego osłabienia naszej waluty.

REKLAMA

Na EUR/PLN może nas czekać test poziomu 3,9120, który to poziom wczoraj został naruszony, ale tylko na kilka godzin. Motorem do takiego ruchu może być umocnienie się dolara na rynkach światowych, zwłaszcza w relacji do euro. Wprawdzie wczoraj Charles Evans i wcześniej Dennis Lockhart z FED dali do zrozumienia, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z zacieśnianiem polityki monetarnej, to jednak motorem umocnienia się dolara mogą być obawy związane z Indiami (nieoczekiwana podwyżka stóp w piątek i możliwa kolejna w kwietniu), a także Chinami (wczoraj premier Jiabao nie wykluczył, iż po raz pierwszy od kwietnia 2004 r. jego kraj może odnotować deficyt w handlu za marzec). Tym samym rośnie globalne ryzyko. Nie poprawiają go też dyplomatyczne tarcia pomiędzy Berlinem, a Atenami, które oddalają szanse na wypracowanie konsensusu ws. pomocy dla Grecji na rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczycie UE. To może dzisiaj ujemnie rzutować na notowania euro na rynkach światowych.

REKLAMA

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na dane makro z Wielkiej Brytanii (inflacja CPI o godz. 10:30), które będą mieć wpływ na funta (niższa inflacja będzie pretekstem do spadku GBP). Z kolei o godz. 13:30 opublikowane zostaną wskaźniki wyprzedzające dla kanadyjskiej gospodarki – po nich rozstrzygnie się, czy korekta wzrostowa na USD/CAD będzie kontynuowana, czy też wracamy do trendu na mocniejszego „Kanadyjczyka”. Dzień zamkną dane z USA dotyczące rynku nieruchomości o godz. 15:00.

Notowania walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Po wczorajszym dniu scenariusz korekty można w zasadzie uznać za wypełniony (ruch zatrzymał się przed ważnym oporem na 3,93, po nim byłby już 3,95, i jednocześnie wykonaliśmy szybki powrót pod 3,90). Dlatego też dzisiaj kluczowy będzie test okolic 3,9120. Jeżeli nie uda się go sforsować, to będzie to sygnałem, iż trzeba się pomału szykować na odwracanie trendu w kierunku mocnego złotego, tj. spadku EUR/PLN do 3,86. Najbliższe mocne wsparcie to 3,88.

USD/PLN: Sytuacja podobna jak na EUR/PLN – wybicie ponad 2,88 i 2,90 doprowadziło do testu oporu na 2,92, po czym nastąpił silny zwrot i zejście poniżej 2,88. Tym samym poziom ten nadal pozostaje dość istotny. Jego naruszenie w górę dzisiaj rano może jednak sugerować, iż rynek spróbuje ponownie zaatakować 2,90. Wsparciem może być tutaj spadający EUR/USD. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę. Jeżeli jednak naruszenie 2,90 będzie nieudane, to nie można wykluczyć, iż w kolejnych dniach powrócimy na dłużej poniżej 2,88.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Dzienne wskaźniki pokazują przewagę strony grającej na zniżkę euro. W nocy korekta nie zdołała doprowadzić do testu 1,3580-1,3600, stąd też w kolejnych godzinach powróciliśmy poniżej 1,3550 i przetestowaliśmy rejon 1,3500. Jego naruszenie będzie sygnałem do ponownego zejścia w stronę 1,3460. Niemniej byki na euro wciąż mają szansę na obronę, dopóki nie padnie średnioterminowe wsparcie na 1,3432.

GBP/USD: Prognozowane wczoraj odbicie w stronę 1,51 zostało zrealizowane i rynek powrócił w kierunku zgodnym ze średnioterminowym trendem, dotykając dzisiaj rano poziomu 1,50. Jeżeli dane o godz. 10:30 będą słabe, to nie można wykluczyć, że 1,50 zostanie sforsowany w dół. Wtedy celem będą okolice 1,4950. Opór to 1,5050.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA