REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty przed testem ważnego poziomu 3,91 za euro

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęte w drugiej połowie minionego tygodnia osłabienie złotego ma szanse być kontynuowane.

REKLAMA

Naszej walucie szkodzą spekulacje o możliwej podwyżce stopy dyskontowej przez FED (mało prawdopodobne), a także informacje o nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych w Indiach w piątek (RBI podniósł je o 25 p.b. i nie wykluczył dalszych działań 20 kwietnia), które zwiększyły obawy o możliwe zacieśnienie polityki przez Chiny. W Europie nadal tematem numer jeden pozostaje sprawa pomocy dla Grecji, która może stać się głównym elementem unijnego szczytu zaplanowanego na 25-26 marca.

REKLAMA

Na razie wciąż widać, iż głównym oponentem udzielenia wsparcia dla Greków pozostają niemieccy politycy, którzy muszą liczyć się z opinią własnej opinii publicznej – zwłaszcza w kontekście zaplanowanych na maj krajowych wyborów. Z kolei nie dziwi natomiast postawa Włochów, którzy opowiadają się za pełnym wsparciem dla Grecji (cóż, niewykluczone, iż liczą na to, że Grecy przetrą szlak, z którego oni sami będą musieli wkrótce skorzystać – wystarczy spojrzeć na relację zadłużenia Włoch do PKB).

Dzisiejsza sesja będzie uboga w informacje makro. Krajowi inwestorzy mogą zwrócić uwagę na dane o inflacji netto z godz. 14:00, chociaż ważniejsze będą dopiero zaplanowane na środę publikacje o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Pozostaniemy, zatem pod wpływem globalnych czynników, które wymieniłem w poprzednim akapicie.

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Kurs zbliża się do 3,9120, który to poziom może okazać się kluczowy z punktu widzenia koniunktury w tym tygodniu. Jego wyraźne sforsowanie otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95. Dzienne wskaźniki potwierdzają koncepcję zwyżek, z kolei ujęcie 4-godzinowe może ostrzegać przed pewnym przegrzaniem się popytu. Stąd też nie zakładałbym, iż 3,9120 zostanie sforsowane już dzisiaj. Jeżeli jednak nie stanie się tak do środy, to pojawi się ryzyko powrotu w 3,86. Lokalne wsparcia to 3,88-3,89.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Dolar ma pewien problem z wyraźnym sforsowaniem poziomu 2,88, co dałoby szanse na ruch w stronę 2,90. W krótkim okresie zdaje się brakować wsparcia ze strony EUR/USD, który zamiast iść w dół, próbuje wykonać ruch korekcyjny w górę. Z tego też powodu może się okazać, że dzisiejsze ranne maksima w rejonie 2,8880 nie zostaną naruszone, a w kolejnych godzinach pozostaniemy poniżej 2,88. Lokalne wsparcie to rejon 2,8650-2,87.

EUR/USD: Poniżej 1,35 zaczyna się pojawiać korekcyjny popyt, który może doprowadzić dzisiaj do próby odbicia (sprzyjałby temu brak publikacji makro). Ważnym oporem jest 1,3550, ale realniejszym celem wydają się być okolice 1,3580-1,3600. Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach. Gracze długoterminowi „podłączą” się do trendu dopiero w przypadku wyraźnego zejścia poniżej 1,3435.

GBP/USD: W okolicach 1,4930 pojawił się korekcyjny popyt, który może dzisiaj doprowadzić do próby odbicia. Celem dla tego ruchu mogłyby być nawet okolice 1,5100 (chociaż silny opór to już 1,5050). Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA