REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty przed testem ważnego poziomu 3,91 za euro

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęte w drugiej połowie minionego tygodnia osłabienie złotego ma szanse być kontynuowane.

REKLAMA

Naszej walucie szkodzą spekulacje o możliwej podwyżce stopy dyskontowej przez FED (mało prawdopodobne), a także informacje o nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych w Indiach w piątek (RBI podniósł je o 25 p.b. i nie wykluczył dalszych działań 20 kwietnia), które zwiększyły obawy o możliwe zacieśnienie polityki przez Chiny. W Europie nadal tematem numer jeden pozostaje sprawa pomocy dla Grecji, która może stać się głównym elementem unijnego szczytu zaplanowanego na 25-26 marca.

REKLAMA

Na razie wciąż widać, iż głównym oponentem udzielenia wsparcia dla Greków pozostają niemieccy politycy, którzy muszą liczyć się z opinią własnej opinii publicznej – zwłaszcza w kontekście zaplanowanych na maj krajowych wyborów. Z kolei nie dziwi natomiast postawa Włochów, którzy opowiadają się za pełnym wsparciem dla Grecji (cóż, niewykluczone, iż liczą na to, że Grecy przetrą szlak, z którego oni sami będą musieli wkrótce skorzystać – wystarczy spojrzeć na relację zadłużenia Włoch do PKB).

Dzisiejsza sesja będzie uboga w informacje makro. Krajowi inwestorzy mogą zwrócić uwagę na dane o inflacji netto z godz. 14:00, chociaż ważniejsze będą dopiero zaplanowane na środę publikacje o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Pozostaniemy, zatem pod wpływem globalnych czynników, które wymieniłem w poprzednim akapicie.

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Kurs zbliża się do 3,9120, który to poziom może okazać się kluczowy z punktu widzenia koniunktury w tym tygodniu. Jego wyraźne sforsowanie otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95. Dzienne wskaźniki potwierdzają koncepcję zwyżek, z kolei ujęcie 4-godzinowe może ostrzegać przed pewnym przegrzaniem się popytu. Stąd też nie zakładałbym, iż 3,9120 zostanie sforsowane już dzisiaj. Jeżeli jednak nie stanie się tak do środy, to pojawi się ryzyko powrotu w 3,86. Lokalne wsparcia to 3,88-3,89.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Dolar ma pewien problem z wyraźnym sforsowaniem poziomu 2,88, co dałoby szanse na ruch w stronę 2,90. W krótkim okresie zdaje się brakować wsparcia ze strony EUR/USD, który zamiast iść w dół, próbuje wykonać ruch korekcyjny w górę. Z tego też powodu może się okazać, że dzisiejsze ranne maksima w rejonie 2,8880 nie zostaną naruszone, a w kolejnych godzinach pozostaniemy poniżej 2,88. Lokalne wsparcie to rejon 2,8650-2,87.

EUR/USD: Poniżej 1,35 zaczyna się pojawiać korekcyjny popyt, który może doprowadzić dzisiaj do próby odbicia (sprzyjałby temu brak publikacji makro). Ważnym oporem jest 1,3550, ale realniejszym celem wydają się być okolice 1,3580-1,3600. Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach. Gracze długoterminowi „podłączą” się do trendu dopiero w przypadku wyraźnego zejścia poniżej 1,3435.

GBP/USD: W okolicach 1,4930 pojawił się korekcyjny popyt, który może dzisiaj doprowadzić do próby odbicia. Celem dla tego ruchu mogłyby być nawet okolice 1,5100 (chociaż silny opór to już 1,5050). Dzienne wskaźniki przestrzegają jednak przed kontynuacją spadków w kolejnych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA