REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamachy w Rosji nie wpłynęły na notowania złotego

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

REKLAMA

Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro (3,8850 zł) i wyraźnie zyskał względem dolara (2,88 zł) za sprawą zwyżki EUR/USD powyżej 1,3430. I tak to raczej temat „ gwałtownego pokrywania” krótkich pozycji w euro, jest dzisiaj jednym z ważniejszych dla inwestorów. Bo inaczej trudno jest wytłumaczyć gwałtowny ruch w górę na EUR/USD dzisiejszej nocy. Ustalenia unijnego szczytu pomogły nieco ograniczyć obawy wokół zadłużenia Grecji, ale problemów nie rozwiązały. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że Grecy będą chcieli w najbliższym czasie wypuścić na rynek spore emisje obligacji, aby sfinansować większy deficyt. W piątek wieczorem „Financial Times” doniósł, iż może to być kwota 5 mld EUR, chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone przez źródła rządowe.

REKLAMA

Nie wydaje się, aby odreagowanie euro na rynkach światowych miało być trwałe. Notowania EUR/USD mogą mieć problemy z dłuższym utrzymaniem się powyżej poziomu 1,35, zwłaszcza, że w dłuższym okresie trzeba się nadal liczyć z tym, że Europejski Bank Centralny nie będzie się spieszył z podwyżką stóp procentowych. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą publikacje danych z Eurolandu nt. nastrojów w gospodarce (godz. 11:00) i USA, dotyczące wydatków i dochodów konsumenckich (godz. 14:30). Kluczowe dane tego tygodnia, jeszcze przed nami. Zwracam uwagę zwłaszcza na piątek, gdyż wtedy płynność na rynku może być dość niska, a zostaną opublikowane ważne dane z rynku pracy w USA.

Kursy walut on-line

USD/PLN: Spadek poniżej 2,90 był sygnałem, że zobaczymy poziom 2,88, który jest dość istotny. Wszystko rozegrało się jednak w ciągu kilku godzin, a więc jednak zbyt szybko. Jeżeli poziom 2,88 zostanie wyraźne sforsowany, to czeka nas ruch do 2,86 i dalej do 2,84. Biorąc jednak pod uwagę, iż zwyżka na EUR/USD może być krótkotrwała, nie należy wykluczyć, iż trwałe sforsowanie 2,88 nie będzie łatwe. Najbliższy opór to 2,90.

REKLAMA

EUR/USD: Sforsowanie oporu na 1,3430 otworzyło drogę w okolice 1,35, co stało się dość szybko. Ruch oparty o „short covering” z założenia nie trwa jednak długo. Tym samym nie wydaje się, aby udało się pokonać opór na 1,3530, a notowania raczej nie utrzymają się długo powyżej 1,35. Powrót poniżej 1,3430 jest wciąż bardziej prawdopodobny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Funt odreagowuje w ślad za euro i słabnącym dolarem. Na dziennym wykresie widać coś na kształt rysującego się podwójnego dna z podstawą na 1,48. Wydaje się jednak, że dopiero sforsowanie okolic 1,51 potwierdziłoby, iż są szanse na ruch powyżej 1,53 (czyli do linii szyi ewentualnej w/w formacji). Wciąż jednak powrót poniżej 1,4930 wydaje się być bardziej prawdopodobny.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA