REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamachy w Rosji nie wpłynęły na notowania złotego

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

REKLAMA

Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro (3,8850 zł) i wyraźnie zyskał względem dolara (2,88 zł) za sprawą zwyżki EUR/USD powyżej 1,3430. I tak to raczej temat „ gwałtownego pokrywania” krótkich pozycji w euro, jest dzisiaj jednym z ważniejszych dla inwestorów. Bo inaczej trudno jest wytłumaczyć gwałtowny ruch w górę na EUR/USD dzisiejszej nocy. Ustalenia unijnego szczytu pomogły nieco ograniczyć obawy wokół zadłużenia Grecji, ale problemów nie rozwiązały. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że Grecy będą chcieli w najbliższym czasie wypuścić na rynek spore emisje obligacji, aby sfinansować większy deficyt. W piątek wieczorem „Financial Times” doniósł, iż może to być kwota 5 mld EUR, chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone przez źródła rządowe.

REKLAMA

Nie wydaje się, aby odreagowanie euro na rynkach światowych miało być trwałe. Notowania EUR/USD mogą mieć problemy z dłuższym utrzymaniem się powyżej poziomu 1,35, zwłaszcza, że w dłuższym okresie trzeba się nadal liczyć z tym, że Europejski Bank Centralny nie będzie się spieszył z podwyżką stóp procentowych. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą publikacje danych z Eurolandu nt. nastrojów w gospodarce (godz. 11:00) i USA, dotyczące wydatków i dochodów konsumenckich (godz. 14:30). Kluczowe dane tego tygodnia, jeszcze przed nami. Zwracam uwagę zwłaszcza na piątek, gdyż wtedy płynność na rynku może być dość niska, a zostaną opublikowane ważne dane z rynku pracy w USA.

Kursy walut on-line

USD/PLN: Spadek poniżej 2,90 był sygnałem, że zobaczymy poziom 2,88, który jest dość istotny. Wszystko rozegrało się jednak w ciągu kilku godzin, a więc jednak zbyt szybko. Jeżeli poziom 2,88 zostanie wyraźne sforsowany, to czeka nas ruch do 2,86 i dalej do 2,84. Biorąc jednak pod uwagę, iż zwyżka na EUR/USD może być krótkotrwała, nie należy wykluczyć, iż trwałe sforsowanie 2,88 nie będzie łatwe. Najbliższy opór to 2,90.

REKLAMA

EUR/USD: Sforsowanie oporu na 1,3430 otworzyło drogę w okolice 1,35, co stało się dość szybko. Ruch oparty o „short covering” z założenia nie trwa jednak długo. Tym samym nie wydaje się, aby udało się pokonać opór na 1,3530, a notowania raczej nie utrzymają się długo powyżej 1,35. Powrót poniżej 1,3430 jest wciąż bardziej prawdopodobny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Funt odreagowuje w ślad za euro i słabnącym dolarem. Na dziennym wykresie widać coś na kształt rysującego się podwójnego dna z podstawą na 1,48. Wydaje się jednak, że dopiero sforsowanie okolic 1,51 potwierdziłoby, iż są szanse na ruch powyżej 1,53 (czyli do linii szyi ewentualnej w/w formacji). Wciąż jednak powrót poniżej 1,4930 wydaje się być bardziej prawdopodobny.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA