reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kurs euro spadł poniżej 3,88 zł

Kurs euro spadł poniżej 3,88 zł

Lepsze nastroje na światowych giełdach, co może mieć związek ze zbliżającym się końcem kwartału (niekonieczne informacjami sugerującymi udaną sprzedaż greckich obligacji za 5 mld EUR), poprawiły nastroje wokół „bardziej ryzykownych” walut. Zyskał na tym także złoty, schodząc poniżej 3,88 zł za euro.

Jeżeli w ciągu najbliższych godzin nie powrócimy powyżej poziomu 3,88 zł za euro, to będzie to sygnał do ruchu w stronę 3,85-3,86 zł na koniec miesiąca (czyli jutro). Lepsze nastroje doprowadziły do ponownej zwyżki EUR/USD, który udanie naruszył wczorajszy opór na 1,3505, ale nie zdołał już trwale sforsować bariery na 1,3530. Euro mogły pomóc szacunkowe dane nt. marcowej inflacji CPI w Niemczech, która przewyższyła rynkowe prognozy (wyniosła 1,3 proc. r/r). W połączeniu z publikowanymi wcześniej danymi nt. indeksów PMI i IFO, widać, iż ta największa gospodarka Eurolandu utrzymuje się na ścieżce ożywienia. Teoretycznie rzecz biorąc powinien być to pewien sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego, ale w dłuższej perspektywie. Wydaje się, że bardziej „jastrzębie” wypowiedzi mogłyby się pojawić dopiero w sytuacji „zminimalizowania” ryzyka wokół Grecji i pozostałych krajów południa Europy, co na obecną chwilę może być wciąż dość trudnym wyzwaniem.

Wskaźniki makroekonomiczne

Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na danych dotyczących PKB i salda C/A w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30) i indeksu nieruchomości S&P Case-Shiller (godz. 15:00), oraz zaufaniu konsumentów Conference Board (szacunki zakładają odbicie w marcu do 50 pkt.). Przy czym najważniejsza może okazać się ta ostatnia publikacja, zwłaszcza w sytuacji silnego spadku w/w wskaźnika w lutym (do 46 pkt.). W kraju rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, więc na razie trzeba poczekać na jutrzejszy komunikat.

EUR/PLN: Wczorajsza czarna świeca na dziennym wykresie może sugerować, iż najbliższe dni upłyną pod znakiem silniejszego złotego. Dzisiejsze naruszenie 3,88 potwierdzałoby tą koncepcję. Najbliższy poziom docelowy to 3,86, a opór to w/w rejon 3,88. Spadki potwierdza ujęcie 4-godzinowe.

USD/PLN: Zwyżka EUR/USD sprawia, że USD/PLN znów znalazł się poniżej 2,88 i szybko przetestował kolejny ważny poziom – tj. 2,86. Zakładając kontynuację zwyżek EUR/USD należałoby oczekiwać spadku do 2,84. W przeciwnym razie wracamy się powyżej 2,88 zł. Wskaźniki teoretycznie bardziej przemawiają za spadkowym scenariuszem. Fundamenty już nie do końca.

EUR/USD: Ponowny i udany atak na 1,35 może świadczyć o tym, że euro zaczyna odbudowywać pozycję. Wciąż jednak jest to ruch oparty bardziej na realizacji zysków z krótkich pozycji otwieranych znacznie wcześniej, co zwiększa fakt końca kwartału i bliskość Wielkanocy. Poziom 1,3530 nie został jednak pokonany, co może świadczyć o tym, że jednak spróbujemy ponownie zejść w okolice 1,3430. Jeżeli po korekcie rynek się wybroni, to można spodziewać się ponownej zwyżki EUR/USD, ale dopiero w końcu tygodnia.

GBP/USD: Funt nadal rysuje wzrostowe świeczki budując zalążek „formacji W” z podstawą na 1,48. Jednak jak wspominałem wczoraj, dopiero wyraźne naruszenie 1,51 zwiększałoby szanse na jej wykształcenie i atak na linię szyi w rejonie 1,5330. Na razie nie ma pewności, czy zdołamy się długo utrzymać nad oporem 1,5050. Niemniej ujęcie 4-godzinowe pokazuje ładny trend wzrostowy…

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama