REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs euro spadł poniżej 3,88 zł

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Lepsze nastroje na światowych giełdach, co może mieć związek ze zbliżającym się końcem kwartału (niekonieczne informacjami sugerującymi udaną sprzedaż greckich obligacji za 5 mld EUR), poprawiły nastroje wokół „bardziej ryzykownych” walut. Zyskał na tym także złoty, schodząc poniżej 3,88 zł za euro.

Jeżeli w ciągu najbliższych godzin nie powrócimy powyżej poziomu 3,88 zł za euro, to będzie to sygnał do ruchu w stronę 3,85-3,86 zł na koniec miesiąca (czyli jutro). Lepsze nastroje doprowadziły do ponownej zwyżki EUR/USD, który udanie naruszył wczorajszy opór na 1,3505, ale nie zdołał już trwale sforsować bariery na 1,3530. Euro mogły pomóc szacunkowe dane nt. marcowej inflacji CPI w Niemczech, która przewyższyła rynkowe prognozy (wyniosła 1,3 proc. r/r). W połączeniu z publikowanymi wcześniej danymi nt. indeksów PMI i IFO, widać, iż ta największa gospodarka Eurolandu utrzymuje się na ścieżce ożywienia. Teoretycznie rzecz biorąc powinien być to pewien sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego, ale w dłuższej perspektywie. Wydaje się, że bardziej „jastrzębie” wypowiedzi mogłyby się pojawić dopiero w sytuacji „zminimalizowania” ryzyka wokół Grecji i pozostałych krajów południa Europy, co na obecną chwilę może być wciąż dość trudnym wyzwaniem.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na danych dotyczących PKB i salda C/A w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30) i indeksu nieruchomości S&P Case-Shiller (godz. 15:00), oraz zaufaniu konsumentów Conference Board (szacunki zakładają odbicie w marcu do 50 pkt.). Przy czym najważniejsza może okazać się ta ostatnia publikacja, zwłaszcza w sytuacji silnego spadku w/w wskaźnika w lutym (do 46 pkt.). W kraju rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, więc na razie trzeba poczekać na jutrzejszy komunikat.

EUR/PLN: Wczorajsza czarna świeca na dziennym wykresie może sugerować, iż najbliższe dni upłyną pod znakiem silniejszego złotego. Dzisiejsze naruszenie 3,88 potwierdzałoby tą koncepcję. Najbliższy poziom docelowy to 3,86, a opór to w/w rejon 3,88. Spadki potwierdza ujęcie 4-godzinowe.

USD/PLN: Zwyżka EUR/USD sprawia, że USD/PLN znów znalazł się poniżej 2,88 i szybko przetestował kolejny ważny poziom – tj. 2,86. Zakładając kontynuację zwyżek EUR/USD należałoby oczekiwać spadku do 2,84. W przeciwnym razie wracamy się powyżej 2,88 zł. Wskaźniki teoretycznie bardziej przemawiają za spadkowym scenariuszem. Fundamenty już nie do końca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

EUR/USD: Ponowny i udany atak na 1,35 może świadczyć o tym, że euro zaczyna odbudowywać pozycję. Wciąż jednak jest to ruch oparty bardziej na realizacji zysków z krótkich pozycji otwieranych znacznie wcześniej, co zwiększa fakt końca kwartału i bliskość Wielkanocy. Poziom 1,3530 nie został jednak pokonany, co może świadczyć o tym, że jednak spróbujemy ponownie zejść w okolice 1,3430. Jeżeli po korekcie rynek się wybroni, to można spodziewać się ponownej zwyżki EUR/USD, ale dopiero w końcu tygodnia.

GBP/USD: Funt nadal rysuje wzrostowe świeczki budując zalążek „formacji W” z podstawą na 1,48. Jednak jak wspominałem wczoraj, dopiero wyraźne naruszenie 1,51 zwiększałoby szanse na jej wykształcenie i atak na linię szyi w rejonie 1,5330. Na razie nie ma pewności, czy zdołamy się długo utrzymać nad oporem 1,5050. Niemniej ujęcie 4-godzinowe pokazuje ładny trend wzrostowy…

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA