REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs euro spadł poniżej 3,88 zł

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Lepsze nastroje na światowych giełdach, co może mieć związek ze zbliżającym się końcem kwartału (niekonieczne informacjami sugerującymi udaną sprzedaż greckich obligacji za 5 mld EUR), poprawiły nastroje wokół „bardziej ryzykownych” walut. Zyskał na tym także złoty, schodząc poniżej 3,88 zł za euro.

Jeżeli w ciągu najbliższych godzin nie powrócimy powyżej poziomu 3,88 zł za euro, to będzie to sygnał do ruchu w stronę 3,85-3,86 zł na koniec miesiąca (czyli jutro). Lepsze nastroje doprowadziły do ponownej zwyżki EUR/USD, który udanie naruszył wczorajszy opór na 1,3505, ale nie zdołał już trwale sforsować bariery na 1,3530. Euro mogły pomóc szacunkowe dane nt. marcowej inflacji CPI w Niemczech, która przewyższyła rynkowe prognozy (wyniosła 1,3 proc. r/r). W połączeniu z publikowanymi wcześniej danymi nt. indeksów PMI i IFO, widać, iż ta największa gospodarka Eurolandu utrzymuje się na ścieżce ożywienia. Teoretycznie rzecz biorąc powinien być to pewien sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego, ale w dłuższej perspektywie. Wydaje się, że bardziej „jastrzębie” wypowiedzi mogłyby się pojawić dopiero w sytuacji „zminimalizowania” ryzyka wokół Grecji i pozostałych krajów południa Europy, co na obecną chwilę może być wciąż dość trudnym wyzwaniem.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na danych dotyczących PKB i salda C/A w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30) i indeksu nieruchomości S&P Case-Shiller (godz. 15:00), oraz zaufaniu konsumentów Conference Board (szacunki zakładają odbicie w marcu do 50 pkt.). Przy czym najważniejsza może okazać się ta ostatnia publikacja, zwłaszcza w sytuacji silnego spadku w/w wskaźnika w lutym (do 46 pkt.). W kraju rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, więc na razie trzeba poczekać na jutrzejszy komunikat.

EUR/PLN: Wczorajsza czarna świeca na dziennym wykresie może sugerować, iż najbliższe dni upłyną pod znakiem silniejszego złotego. Dzisiejsze naruszenie 3,88 potwierdzałoby tą koncepcję. Najbliższy poziom docelowy to 3,86, a opór to w/w rejon 3,88. Spadki potwierdza ujęcie 4-godzinowe.

USD/PLN: Zwyżka EUR/USD sprawia, że USD/PLN znów znalazł się poniżej 2,88 i szybko przetestował kolejny ważny poziom – tj. 2,86. Zakładając kontynuację zwyżek EUR/USD należałoby oczekiwać spadku do 2,84. W przeciwnym razie wracamy się powyżej 2,88 zł. Wskaźniki teoretycznie bardziej przemawiają za spadkowym scenariuszem. Fundamenty już nie do końca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

EUR/USD: Ponowny i udany atak na 1,35 może świadczyć o tym, że euro zaczyna odbudowywać pozycję. Wciąż jednak jest to ruch oparty bardziej na realizacji zysków z krótkich pozycji otwieranych znacznie wcześniej, co zwiększa fakt końca kwartału i bliskość Wielkanocy. Poziom 1,3530 nie został jednak pokonany, co może świadczyć o tym, że jednak spróbujemy ponownie zejść w okolice 1,3430. Jeżeli po korekcie rynek się wybroni, to można spodziewać się ponownej zwyżki EUR/USD, ale dopiero w końcu tygodnia.

GBP/USD: Funt nadal rysuje wzrostowe świeczki budując zalążek „formacji W” z podstawą na 1,48. Jednak jak wspominałem wczoraj, dopiero wyraźne naruszenie 1,51 zwiększałoby szanse na jej wykształcenie i atak na linię szyi w rejonie 1,5330. Na razie nie ma pewności, czy zdołamy się długo utrzymać nad oporem 1,5050. Niemniej ujęcie 4-godzinowe pokazuje ładny trend wzrostowy…

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA