REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zamrozić kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Mróz, śnieg, lód, silny wiatr - zima w tym roku niewątpliwie dała nam się we znaki. Czy zainspirowani temperaturą na zewnątrz możemy podobnie postąpić z naszym kredytem i zamrozić go na pewien czas? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada jak to zrobić.

Wydatki związane z urlopem zimowym, obniżenie pensji, zwolnienie z pracy albo wzrost kosztów utrzymania, koszty związane z leczeniem. Istnieje wiele powodów, które mogą zachwiać nawet najbardziej stabilnym budżetem domowym, w którym każda złotówka była przemyślanie zagospodarowana - na życie, na opłaty, na raty kredytów. Jednak co zrobić, gdy okazuje się, że obciążenia finansowe stają się zbyt wysokie i zaczyna brakować środków finansowych na raty kredytów?

REKLAMA

Jeśli mamy kłopoty finansowe, to powinniśmy poinformować jak najszybciej bank, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie. Łatwiej będzie negocjować warunki w momencie posiadania minimalnego opóźnienia w spłacaniu zadłużenia. 

Polecamy: Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Najgorszym rozwiązaniem jest niekontaktowanie się i niepoinformowanie kredytodawcy o naszej sytuacji. Wtedy narasta nam zadłużenie i dla instytucji finansowej stajemy się niewiarygodnym dłużnikiem. Nie mamy co liczyć, że bank o nas zapomni i daruje nam spłatę długu i należnych odsetek z tytułu zwłoki w spłacie. Jak tłumaczy Paweł Cymck, analityk AZ Finanse i Związku Firm Doradztwa Finansowego - Kłopoty ze spłatą kredytu to nie tylko kłopoty klienta, to również kłopoty dla banku. W końcu to instytucji najbardziej zależy na odzyskaniu długu. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie problemów finansowych, które będzie akceptowalne dla obu stron.

Mariusz Frątczak z Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi i ZFDF dodaje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Niespłacanie w terminie zobowiązań skutkuje tym, że bank odnotuje taką sytuacje w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), co wpłynie w przyszłości na odmowę udzielenia kolejnych kredytów. Klienci znajdujący się w takiej sytuacji maja kilka możliwości: mogą złożyć w banku wniosek o wydłużenie okresu kredytowania, co wpłynie na zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej (jeżeli spełniają warunki banku), złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kapitału i doliczenie go do całości kredytu, spłacając tylko odsetki. Wybrane banki zawieszają całe raty kapitałowo-odsetkowe na określony czas. Warunkiem skorzystania z takich możliwości jest terminowa obsługa kredytu i zwrócenie się do banku na kilkanaście dni przed zapadalnością kolejnej raty.

Związek Firm Doradztwa Finansowego podkreśla, że w takiej sytuacji na pewno nie powinniśmy panikować, wziąć głęboki oddech i udać się do banku, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie, a jest ich kilka.

1. Wydłużenie spłaty - Jednym ze sposobów, które może nam zaoferować bank w przypadku problemów z wysokością rat kredytu jest wydłużenie okresu kredytowania. W zależności od banku i waluty zobowiązania istnieje możliwość wydłużenia spłaty nawet do 50 lat. Jednak w takim wypadku dużą rolę odgrywa wiek zadłużonego. Jednak warto starać się o wydłużenie okresu kredytowania nawet o kilka lat, bo to wpłynie na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec kredytodawcy.

REKLAMA

2. Dodatkowy kredytobiorca - Bank może się zgodzić na przystąpienie do kredytu kolejnego kredytobiorcy, który uzupełni swoim wkładem brakującą część raty. Jednak warunkiem jest tutaj wysokość osiąganych dochodów przez osobę dołączającą do kredytu, które muszą być wystarczające, aby pomoc była skuteczna.

3. Czasowe zwieszenie - Niektóre banki oferują możliwość zamrożenia spłaty kapitału kredytu. W praktyce wiąże się to z tym, że oddajemy bankowi tylko odsetki od aktualnego zadłużenia. Niektóre banki dopuszczają również możliwość zawieszenia kursu waluty, w którym spłacamy kredyt.

4. Wakacje kredytowe - Dzięki tej opcji spłata rat zostanie odroczona na kilka miesięcy, nawet do pół roku.

5. Zmiana typu rat – Możemy zmienić raty z malejących na równe lub z równych na malejące. Gdy chcemy szybko spłacić kredyt i do tego mieć niższe odsetki powinniśmy wybrać raty malejące. Charakteryzują się one tym, że w pierwszym okresie są one wyższe i maleją w ciągu kolejnych miesięcy. Jednak jeśli zależy nam na obniżeniu wysokości raty, to powinniśmy wybrać raty równe.

6. Refinansowanie kredytu – Jest to powszechne rozwiązanie i polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłacenia poprzedniego. Jednak tutaj przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na taką opcje, jeśli warunki nowego kredytu są dla nas korzystniejsze od poprzedniego. Dlatego jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to powinniśmy dobrze sprawdzić warunki nowego kredytu i porównać je ze „starym” kredytem.

Co wybrać?

Wybór rozwiązań mamy naprawdę duży.

- Na pierwszy rzut oka najwygodniejsze będą wakacje kredytowe, ponieważ całkowicie „zwalniają” nas z opłaty. W praktyce jednak taka przyjemność powoduje powiększenie kwoty kredytu, a więc zwiększa przyszłe odsetki. Uniwersalne rozwiązaniem wydaje się zamrożenie kredytu i spłata choćby części odsetek, bo dzięki temu portfel zdobywa chwilę ulgi, a nasze zadłużenie się nie zwiększa – dodaje Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

ZFDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA