REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zamrozić kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Mróz, śnieg, lód, silny wiatr - zima w tym roku niewątpliwie dała nam się we znaki. Czy zainspirowani temperaturą na zewnątrz możemy podobnie postąpić z naszym kredytem i zamrozić go na pewien czas? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada jak to zrobić.

Wydatki związane z urlopem zimowym, obniżenie pensji, zwolnienie z pracy albo wzrost kosztów utrzymania, koszty związane z leczeniem. Istnieje wiele powodów, które mogą zachwiać nawet najbardziej stabilnym budżetem domowym, w którym każda złotówka była przemyślanie zagospodarowana - na życie, na opłaty, na raty kredytów. Jednak co zrobić, gdy okazuje się, że obciążenia finansowe stają się zbyt wysokie i zaczyna brakować środków finansowych na raty kredytów?

REKLAMA

Jeśli mamy kłopoty finansowe, to powinniśmy poinformować jak najszybciej bank, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie. Łatwiej będzie negocjować warunki w momencie posiadania minimalnego opóźnienia w spłacaniu zadłużenia. 

Polecamy: Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Najgorszym rozwiązaniem jest niekontaktowanie się i niepoinformowanie kredytodawcy o naszej sytuacji. Wtedy narasta nam zadłużenie i dla instytucji finansowej stajemy się niewiarygodnym dłużnikiem. Nie mamy co liczyć, że bank o nas zapomni i daruje nam spłatę długu i należnych odsetek z tytułu zwłoki w spłacie. Jak tłumaczy Paweł Cymck, analityk AZ Finanse i Związku Firm Doradztwa Finansowego - Kłopoty ze spłatą kredytu to nie tylko kłopoty klienta, to również kłopoty dla banku. W końcu to instytucji najbardziej zależy na odzyskaniu długu. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie problemów finansowych, które będzie akceptowalne dla obu stron.

Mariusz Frątczak z Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi i ZFDF dodaje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Niespłacanie w terminie zobowiązań skutkuje tym, że bank odnotuje taką sytuacje w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), co wpłynie w przyszłości na odmowę udzielenia kolejnych kredytów. Klienci znajdujący się w takiej sytuacji maja kilka możliwości: mogą złożyć w banku wniosek o wydłużenie okresu kredytowania, co wpłynie na zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej (jeżeli spełniają warunki banku), złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kapitału i doliczenie go do całości kredytu, spłacając tylko odsetki. Wybrane banki zawieszają całe raty kapitałowo-odsetkowe na określony czas. Warunkiem skorzystania z takich możliwości jest terminowa obsługa kredytu i zwrócenie się do banku na kilkanaście dni przed zapadalnością kolejnej raty.

Związek Firm Doradztwa Finansowego podkreśla, że w takiej sytuacji na pewno nie powinniśmy panikować, wziąć głęboki oddech i udać się do banku, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie, a jest ich kilka.

1. Wydłużenie spłaty - Jednym ze sposobów, które może nam zaoferować bank w przypadku problemów z wysokością rat kredytu jest wydłużenie okresu kredytowania. W zależności od banku i waluty zobowiązania istnieje możliwość wydłużenia spłaty nawet do 50 lat. Jednak w takim wypadku dużą rolę odgrywa wiek zadłużonego. Jednak warto starać się o wydłużenie okresu kredytowania nawet o kilka lat, bo to wpłynie na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec kredytodawcy.

REKLAMA

2. Dodatkowy kredytobiorca - Bank może się zgodzić na przystąpienie do kredytu kolejnego kredytobiorcy, który uzupełni swoim wkładem brakującą część raty. Jednak warunkiem jest tutaj wysokość osiąganych dochodów przez osobę dołączającą do kredytu, które muszą być wystarczające, aby pomoc była skuteczna.

3. Czasowe zwieszenie - Niektóre banki oferują możliwość zamrożenia spłaty kapitału kredytu. W praktyce wiąże się to z tym, że oddajemy bankowi tylko odsetki od aktualnego zadłużenia. Niektóre banki dopuszczają również możliwość zawieszenia kursu waluty, w którym spłacamy kredyt.

4. Wakacje kredytowe - Dzięki tej opcji spłata rat zostanie odroczona na kilka miesięcy, nawet do pół roku.

5. Zmiana typu rat – Możemy zmienić raty z malejących na równe lub z równych na malejące. Gdy chcemy szybko spłacić kredyt i do tego mieć niższe odsetki powinniśmy wybrać raty malejące. Charakteryzują się one tym, że w pierwszym okresie są one wyższe i maleją w ciągu kolejnych miesięcy. Jednak jeśli zależy nam na obniżeniu wysokości raty, to powinniśmy wybrać raty równe.

6. Refinansowanie kredytu – Jest to powszechne rozwiązanie i polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłacenia poprzedniego. Jednak tutaj przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na taką opcje, jeśli warunki nowego kredytu są dla nas korzystniejsze od poprzedniego. Dlatego jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to powinniśmy dobrze sprawdzić warunki nowego kredytu i porównać je ze „starym” kredytem.

Co wybrać?

Wybór rozwiązań mamy naprawdę duży.

- Na pierwszy rzut oka najwygodniejsze będą wakacje kredytowe, ponieważ całkowicie „zwalniają” nas z opłaty. W praktyce jednak taka przyjemność powoduje powiększenie kwoty kredytu, a więc zwiększa przyszłe odsetki. Uniwersalne rozwiązaniem wydaje się zamrożenie kredytu i spłata choćby części odsetek, bo dzięki temu portfel zdobywa chwilę ulgi, a nasze zadłużenie się nie zwiększa – dodaje Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

ZFDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA