REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w hipotekach - sprawdź!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Nowe przepisy dotyczące hipoteki budzą zarówno wiele wątpliwości
Nowe przepisy dotyczące hipoteki budzą zarówno wiele wątpliwości

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno, bo 20 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy dotyczące hipoteki budzą zarówno wiele wątpliwości, jak również są krokiem naprzód w rozwoju tego ograniczonego prawa rzeczowego. Sprawdź, w jakiej wysokości należy się od hipoteki podatek od czynności cywilnoprawnych oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ustanawianiu hipoteki.

REKLAMA

Wśród wielu zmian należy wymienić najważniejsze:
1. zniesienie podziału na dwa rodzaje hipotek, tj. zwykłą i kaucyjną,
2. możliwość zabezpieczenia hipoteką większej ilości wierzytelności, jak również możliwość zastąpienia jedną wierzytelnością innej wierzytelnością,
3. wprowadzenie instytucji administratora hipoteki,
4. wprowadzenie instytucji opróżnionego miejsca hipotecznego,
5. inne zasady formułowania wierzytelności, które hipoteka zabezpiecza,
6. zmienione zasady dotyczące podziału hipoteki.

REKLAMA

Oczywiście nie są to wszystkie, a jedynie najważniejsze kwestie dotyczące nowej konstrukcji hipoteki. Warto dokładnie poznać je wszystkie, gdyż jest to kwestia bardzo istotna. Hipoteka zabezpiecza istniejącą wierzytelność, np. w postaci roszczenia o zapłatę za dostarczone towary lub udzielonej innemu przedsiębiorcy pożyczki. W związku z tym należy dokładnie poznać nowe mechanizmy rządzące instytucją hipoteki, aby mieć pewność, że nie popełni się błędu, który może kosztować utratę ochrony wierzytelności.

Przeczytaj także: Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

REKLAMA

Zapoznając się z konstrukcją nowej hipoteki warto wyjść od samego początku, a więc od likwidacji podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Jest to podstawowa zmiana wprowadzona przez nowe przepisy. Niesie ona za sobą wiele mniejszych zmian. Do tej pory istniała zasada zgodnie z którą hipoteka zwykła zabezpieczała wierzytelność o określonej wysokości (np. kredyt w wysokości 100 tys. zł.), zaś hipoteka kaucyjna należności, które w dniu ustanowienia hipoteki nie były jeszcze sprecyzowane co do wysokości (np. odsetki od kredytu, jego ubezpieczenie, kary umowne, itp.). W związku z tym hipoteka kaucyjna była określona poprzez wskazanie jej najwyższej wysokości (np. do 200 tys. zł.). 

Likwidacja podziału na dwie hipoteki powoduje, że jedną hipoteką zabezpieczone są wszystko wierzytelności mogące wyniknąć z istniejącego stosunku prawnego. W związku z tym nowa hipoteka będzie zabezpieczała wszystkie wymienione powyżej wierzytelności – zarówno sama kredyt, jak i należności uboczne. Tym samym jej wysokość będzie znacząco wyższa.  Zaistnienie takiego stanu rzeczy powoduje zmiany odnoście charakteru nowej hipoteki. Można uznać, że w zależności w jaki sposób będzie określona wysokość zabezpieczonych wierzytelności, taki będzie i charakter ustanowionej hipoteki. Jeżeli więc hipoteka zostanie określona w konkretnej kwocie (100 tys. zł.) można ją uznać za podobna do dawnej hipoteki zwykłej, jeżeli zaś do najwyższej kwoty (do 250 tys. zł.) będzie posiadała cechy dotychczasowej hipoteki kaucyjnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Kredyty

Za takim tokiem myślenia przemawia chociażby sposób pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych od czynności, jaką jest ustanowienie hipoteki. Brak nowelizacji tych przepisów powoduje, ze nadal istnieje podatek w wysokości 0,1 % od ustanowienia hipoteki zwykłej i 19 zł od hipoteki kaucyjnej. W związku z tym należy określić jakiego rodzaju jest nowo ustanawiana hipoteka. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów, w sytuacji ustanowienia hipoteki w określonej kwocie – 100 tys. zł., która ma charakter hipoteki zwykłej – podatek będzie pobrany w wysokości 0,1 % od tej kwoty. Jeżeli natomiast kwota hipoteki będzie niesprecyzowana, a jedynie podana jej najwyższa wartość, co przybliża ją do dawnej hipoteki kaucyjnej – wówczas podatek będzie wynosił 19 zł.

Przedsiębiorca bierze kredyt w banku w wysokości 50 tys. zł, który zabezpieczy poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka będzie zabezpieczała zarówno sam kredyt, jak również odsetki od niego, koszt ubezpieczenia kredytu oraz kary za nieterminowe spłaty rat. W sumie hipoteka zostanie ustanowiona do kwoty najwyższej 200 tys. zł. Od tak sformułowanej hipoteki pobrany zostanie podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 19 zł.

Jak zostało wyżej powiedziane, po nowelizacji przepisów, jedna hipoteka zabezpiecza wszystkie wierzytelności mogące wyniknąć z jednego stosunku prawnego. Z jednej strony wydaje się, że jest to ułatwianie dla właściciela nieruchomości, który obciąży ją tylko jedną hipoteką. Z drugiej jednak strony, a przede wszystkim punktu widzenia wierzyciela hipotecznego, może to rodzić trudności, a nawet szkody, w postaci pominięcia określonej wierzytelności w zabezpieczeniu. Dlatego też konstrukcja nowej hipoteki wymaga od stron umowy niezwykłej precyzji przy określaniu wierzytelności zabezpieczonych hipoteką.

Jeżeli więc ustanawiana jest hipoteka, która będzie zabezpieczała kilka wierzytelności wynikających z jednej umowy, należy je wszystkie wymienić.

Przedsiębiorca A podpisuje z przedsiębiorcą B umowę o dostarczanie towarów. W celu zabezpieczenia wykonania tej umowy, tj. terminowych zapłat za otrzymany towar A ustanawia na swojej nieruchomości hipotekę. W celu maksymalnego zabezpieczenie swoich roszczeń B powinien żądać zabezpieczenia następujących roszczeń:
• spłaty należności za dostarczane terminowo towary,
• kosztów transportu, czy opłat transportowych,
• odsetek za nieterminowe płatności,
• kosztów dochodzenia swoich roszczeń.
Oczywiście strony mogą określić jeszcze inne roszczenia, które hipoteka będzie zabezpieczać. Należy przy tym pamiętać o najważniejszym, a mianowicie, że nieprecyzyjne określenie roszczeń lub pominięcie danego roszczenia powoduje niemożność jego dochodzenia z nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka.

Nieco łatwiejsza sytuacja ma miejsce w przypadku ustanawiania hipoteki na zabezpieczenie kredytu. W tym przypadku bowiem, to w interesie banku leży precyzyjne określenie wierzytelności, które hipoteka będzie zabezpieczała. Jeżeli bank pominie dana wierzytelność, nie będzie miał możliwości dochodzenia jej z nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA