| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jakie zmiany w hipotekach - sprawdź!

Jakie zmiany w hipotekach - sprawdź!

Niedawno, bo 20 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy dotyczące hipoteki budzą zarówno wiele wątpliwości, jak również są krokiem naprzód w rozwoju tego ograniczonego prawa rzeczowego. Sprawdź, w jakiej wysokości należy się od hipoteki podatek od czynności cywilnoprawnych oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ustanawianiu hipoteki.

Wśród wielu zmian należy wymienić najważniejsze:
1. zniesienie podziału na dwa rodzaje hipotek, tj. zwykłą i kaucyjną,
2. możliwość zabezpieczenia hipoteką większej ilości wierzytelności, jak również możliwość zastąpienia jedną wierzytelnością innej wierzytelnością,
3. wprowadzenie instytucji administratora hipoteki,
4. wprowadzenie instytucji opróżnionego miejsca hipotecznego,
5. inne zasady formułowania wierzytelności, które hipoteka zabezpiecza,
6. zmienione zasady dotyczące podziału hipoteki.

Oczywiście nie są to wszystkie, a jedynie najważniejsze kwestie dotyczące nowej konstrukcji hipoteki. Warto dokładnie poznać je wszystkie, gdyż jest to kwestia bardzo istotna. Hipoteka zabezpiecza istniejącą wierzytelność, np. w postaci roszczenia o zapłatę za dostarczone towary lub udzielonej innemu przedsiębiorcy pożyczki. W związku z tym należy dokładnie poznać nowe mechanizmy rządzące instytucją hipoteki, aby mieć pewność, że nie popełni się błędu, który może kosztować utratę ochrony wierzytelności.

Przeczytaj także: Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Zapoznając się z konstrukcją nowej hipoteki warto wyjść od samego początku, a więc od likwidacji podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Jest to podstawowa zmiana wprowadzona przez nowe przepisy. Niesie ona za sobą wiele mniejszych zmian. Do tej pory istniała zasada zgodnie z którą hipoteka zwykła zabezpieczała wierzytelność o określonej wysokości (np. kredyt w wysokości 100 tys. zł.), zaś hipoteka kaucyjna należności, które w dniu ustanowienia hipoteki nie były jeszcze sprecyzowane co do wysokości (np. odsetki od kredytu, jego ubezpieczenie, kary umowne, itp.). W związku z tym hipoteka kaucyjna była określona poprzez wskazanie jej najwyższej wysokości (np. do 200 tys. zł.). 

Likwidacja podziału na dwie hipoteki powoduje, że jedną hipoteką zabezpieczone są wszystko wierzytelności mogące wyniknąć z istniejącego stosunku prawnego. W związku z tym nowa hipoteka będzie zabezpieczała wszystkie wymienione powyżej wierzytelności – zarówno sama kredyt, jak i należności uboczne. Tym samym jej wysokość będzie znacząco wyższa.  Zaistnienie takiego stanu rzeczy powoduje zmiany odnoście charakteru nowej hipoteki. Można uznać, że w zależności w jaki sposób będzie określona wysokość zabezpieczonych wierzytelności, taki będzie i charakter ustanowionej hipoteki. Jeżeli więc hipoteka zostanie określona w konkretnej kwocie (100 tys. zł.) można ją uznać za podobna do dawnej hipoteki zwykłej, jeżeli zaś do najwyższej kwoty (do 250 tys. zł.) będzie posiadała cechy dotychczasowej hipoteki kaucyjnej. 

Polecamy serwis Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »