REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe i średnie firmy mogą liczyć na tańsze kredyty

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

REKLAMA

Tańsze kredyty inwestycyjne EBI pozwolą miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie.

W jaki sposób sprawić, by ekspansywne i wszechobecne banki straciły choć na moment rezon i umilkły przynajmniej na krótką metę? Wystarczy zadać im pytanie o finanse.

REKLAMA

REKLAMA

W ten sposób wody w usta nabrały nagle: BOŚ, BRE Bank, PKO BP, Kredyt Bank i BNP Paribas Fortis – pięć banków, które spośród innych wyróżnia fakt, że podpisały z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowy, na mocy których zadeklarowały, iż będą udzielać rodzimym małym i średnim firmom wyjątkowych kredytów. Wyjątkowych, bo tańszych od standardowych pożyczek dla firm. I ten fakt wszystkie skrzętnie podkreślają.

Gorzej, gdy zapytać je o więcej. Jeśli tzw. kredyty EBI są tańsze, to o ile? Pierwsze odpowiedzi są enigmatyczne i dosyć oczywiste: stawką bazową dla oprocentowania jest 3-miesięczny WIBOR, LIBOR lub EURIBOR, w zależności od waluty zaciąganego kredytu. Do tego marża. PKO BP i BOŚ wyłamują się nieco z tych bez problemu dostępnych ogólników i dodają: kredyty EBI będą tańsze od standardowych o 0,5 pkt procentowego (to PKO BP) lub przynajmniej o 0,3 p.p. (BOŚ). Reszta na ten temat milczy.

Polecamy: Ranking kredytów gotówkowych - marzec 2010

REKLAMA

Tymczasem przeciętnemu przedsiębiorcy potencjalnie zainteresowanemu pożyczką taka informacja niewiele powie. Szczególnie, jeśli nie wie, od czego dokładnie owe 0,3 p.p. czy 0,5 p.p. mają zostać odjęte… Ale punkt odniesienia, czyli przynajmniej orientacyjna wysokość standardowej marży okazuje się być jedną z najlepiej chronionych informacji przepytywanych banków. W tej kwestii milczą już wszystkie. A przecież marża jest języczkiem u wagi w misternej konstrukcji oprocentowania kredytów – to przede wszystkim ona wskazuje, w jakim stopniu przedsiębiorcę obciąży zaciągnięty dług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki tłumaczą się, że nie mogą podać nawet widełek marży, bo każde kredytowane przedsiębiorstwo – ze względu na różny status finansowy, okres i wielkość kredytu, a także formę zabezpieczeń – jest traktowane indywidualnie, a wszelkie próby „uśrednienia” byłyby przekłamaniem. Zasłaniają się także tajemnicą handlową. W porządku, każda firma ma do tego prawo, instytucje finansowe również.

Ale z drugiej strony Europejski Bank Inwestycyjny, tłumacząc ideę kredytów dla MSP na bazie umów z EBI i roli banków pośredniczących w ich udzielaniu, mówi wyraźnie: „Zaangażowanie EBI ma na celu poprawę warunków finansowych tych kredytów; Bank zadba o to, żeby zainteresowane MSP zostały odpowiednio poinformowane o tych korzystnych warunkach”.

Polecamy: Duży spadek liczby kredytów

Zachowawcza postawa banków dziwić może tym bardziej, że ze względu na duże dostępne kwoty kredytu, do kilkudziesięciu milionów złotych, obniżka o 0,5 p.p. nawet przy przykładowej standardowej marży (3,5 proc.) daje zadłużającemu się przedsiębiorstwu wymierne korzyści finansowe w postaci kilku tysięcy złotych miesięcznie. To koszt zatrudnienia jednego czy dwóch pracowników. Czy takich informacji naprawdę nie warto wykorzystać?

Różnica w miesięcznej racie kredytu przy obniżeniu marży o 0,5 p.p.

 

Kredyt 1 mln zł

Kredyt 10 mln zł

Marża 3,5%

11 992,43 zł

119 224,30 zł

Marża 3%

11 662,45 zł

116 624, 50 zł

Różnica

259,98 zł

2 599,80 zł

Źródło: Tax Care

Jakie firmy mogą liczyć na kredyt EBI dla MSP?

Małe i średnie samodzielne przedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 250 pracowników.

Na co mogą go przeznaczyć?

Na wszystkie rodzaje inwestycji lub wydatków niezbędnych do rozwoju firmy: - zakup sprzętu lub nieruchomości (grunt można zakupić tylko wtedy, gdy jest on niezbędny przy inwestycji; zakup ziemi rolnej jest całkowicie wykluczony);
- finansowanie wydatków bezpośrednio związanych z badaniami i rozwojem, tworzeniem lub przejmowaniem sieci dystrybucji (także w krajach UE);
- składaniem lub nabywaniem patentów;
- kosztów ponoszonych w związku z transferem przedsiębiorstw (gdy zarówno nabywca, jak i firma wystawiona na sprzedaż są MSP, a kwota wymagana do sfinansowania transferu nie przekracza miliona euro).

Jakie firmy nie mają szans na kredyt EBI?

Wyłączone z finansowania są branże związane z bronią, grami hazardowymi, tytoniem, testami na zwierzętach, działalnością deweloperską, a także działaniami, których oddziaływania na środowisko nie da się złagodzić lub zrównoważyć oraz takimi, które są kontrowersyjne pod względem moralnym lub etycznym.

Źródło: www.eib.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA