reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jak banki wyliczają oprocentowania kredytów

Jak banki wyliczają oprocentowania kredytów

Spadek rynkowych stóp procentowych nie zawsze oznacza natychmiastowe obniżenie oprocentowania kredytów. Banki różnią się między sobą sposobem i częstotliwością wyliczania oprocentowania.

Większość złotowych kredytów hipotecznych na polskim rynku ma oprocentowanie ustalane na bazie stawek WIBOR. Mimo tego, danego dnia w każdym banku obowiązuje inna stawka, bo każdy z nich ma własny pomysł na jej wyliczanie.

Różne są nie tylko wzory, ale i częstotliwość aktualizowania stawek. W niektórych bankach zmieniają się one raz na kwartał (np. Allianz Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Fortis, PKO BP), w innych co pół roku (m.in. Bank DnB Nord) lub rok (Getin Noble Bank). W części banków mamy do czynienia ze stawką 3-miesięczną, ale może być aktualizowana co miesiąc (Bank Pekao, mBank, MultiBank).

W praktyce dochodzi do tego, że różnice pomiędzy stawką opartą na WIBOR 3M w bankach dochodzą do 0,1 p.p., co w przypadku 30-letniego kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. zł, oznacza około 20 zł różnicy w wysokości raty. Niby niewiele, a jednak. Ze względu na różne terminy aktualizacji stawek, znacznie większe rozbieżności występują w okresie szybkich spadków lub wzrostów stawek rynkowych. Rzecz w tym, że ze względu na to, co dzieje się na rynku, rozwiązanie takie może klientowi przynosić zysk lub stratę. Jeśli rynkowy WIBOR rośnie, korzystają klienci banków rzadko uaktualniających stawki (dłużej płacą niższe odsetki), jeśli zaś spada – lepiej mają ci klienci, którym stawki zmieniają się co miesiąc.

Jedne z najbardziej skomplikowanych zasad ma PKO BP, który swoją stawkę WIBOR-S 3M wylicza jako „średnią arytmetyczną wartość WIBOR 3M z notowań od 25 dnia drugiego miesiąca kwartału kalendarzowego do dnia 24 trzeciego miesiąca kwartału poprzedzającego dany kwartał kalendarzowy”, a na dodatek zmiana stawki następuje tylko jeśli w stosunku do aktualnie obowiązującej, wynik obliczeń spadł lub wzrósł o co najmniej wartość równą „parametrowi zmienności” ustalanemu przez zarząd banku. W zależności od decyzji banku parametr ten może wynosić maksymalnie 0,2 pkt procentowego. Mówiąc po ludzku: stawka zmienia się tylko gdy zmiana jest znaczna i może zdarzyć się tak, że stawki rynkowe spadają lub rosną, ale nie wpływa to na oprocentowanie kredytów w PKO BP.

Warunkowe uaktualnianie stawek ma zresztą więcej banków. W należących do Grupy BRE Banku mBanku i MultiBanku, WIBOR sprawdzany jest przedostatniego dnia każdego miesiąca. Jeśli zmiana w stosunku do obowiązującego wynosi co najmniej 0,1 p.p., następuje aktualizacja. W Pekao SA pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna ze wszystkich notowań od 1-go do 25-go dnia miesiąca i jeśli różnica w porównaniu do obowiązującej stawki wynosi więcej niż 0,25 p.p., następuje jej aktualizacja.

Czytaj też: Raty kredytu w złotych mogą znacznie wzrosnąć

Obliczeń na bazie średniej dokonują także Bank Zachodni WBK (średnia arytmetyczna stawek WIBOR z poprzedniego kwartału), Raiffeisen Bank Polska (średnia z pięciu ostatnich notowań poprzedniego kwartału) i Lukas Bank (średnia arytmetyczna stawek z kolejnych notowań w okresie od 22-go do 27-go dnia ostatniego miesiąca poprzedniego kwartału).

Z kolei – oprócz wspomnianych mBanku i MultiBanku – stawkę z konkretnego dnia, bez wyliczania średnich, biorą pod uwagę Nordea Bank Polska, który stosuje stopę obowiązującą w ostatnim dniu roboczym poprzedniego trzymiesięcznego okresu obrachunkowego, oraz Bank DnB Nord, gdzie ważna jest stawka z piątego dnia miesiąca przed początkiem nowego sześciomiesięcznego okresu.

kalkulator rat kredytu

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama