REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak banki wyliczają oprocentowania kredytów

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Spadek rynkowych stóp procentowych nie zawsze oznacza natychmiastowe obniżenie oprocentowania kredytów. Banki różnią się między sobą sposobem i częstotliwością wyliczania oprocentowania.

Większość złotowych kredytów hipotecznych na polskim rynku ma oprocentowanie ustalane na bazie stawek WIBOR. Mimo tego, danego dnia w każdym banku obowiązuje inna stawka, bo każdy z nich ma własny pomysł na jej wyliczanie.

REKLAMA

REKLAMA

Różne są nie tylko wzory, ale i częstotliwość aktualizowania stawek. W niektórych bankach zmieniają się one raz na kwartał (np. Allianz Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Fortis, PKO BP), w innych co pół roku (m.in. Bank DnB Nord) lub rok (Getin Noble Bank). W części banków mamy do czynienia ze stawką 3-miesięczną, ale może być aktualizowana co miesiąc (Bank Pekao, mBank, MultiBank).

W praktyce dochodzi do tego, że różnice pomiędzy stawką opartą na WIBOR 3M w bankach dochodzą do 0,1 p.p., co w przypadku 30-letniego kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. zł, oznacza około 20 zł różnicy w wysokości raty. Niby niewiele, a jednak. Ze względu na różne terminy aktualizacji stawek, znacznie większe rozbieżności występują w okresie szybkich spadków lub wzrostów stawek rynkowych. Rzecz w tym, że ze względu na to, co dzieje się na rynku, rozwiązanie takie może klientowi przynosić zysk lub stratę. Jeśli rynkowy WIBOR rośnie, korzystają klienci banków rzadko uaktualniających stawki (dłużej płacą niższe odsetki), jeśli zaś spada – lepiej mają ci klienci, którym stawki zmieniają się co miesiąc.

REKLAMA

Jedne z najbardziej skomplikowanych zasad ma PKO BP, który swoją stawkę WIBOR-S 3M wylicza jako „średnią arytmetyczną wartość WIBOR 3M z notowań od 25 dnia drugiego miesiąca kwartału kalendarzowego do dnia 24 trzeciego miesiąca kwartału poprzedzającego dany kwartał kalendarzowy”, a na dodatek zmiana stawki następuje tylko jeśli w stosunku do aktualnie obowiązującej, wynik obliczeń spadł lub wzrósł o co najmniej wartość równą „parametrowi zmienności” ustalanemu przez zarząd banku. W zależności od decyzji banku parametr ten może wynosić maksymalnie 0,2 pkt procentowego. Mówiąc po ludzku: stawka zmienia się tylko gdy zmiana jest znaczna i może zdarzyć się tak, że stawki rynkowe spadają lub rosną, ale nie wpływa to na oprocentowanie kredytów w PKO BP.

Warunkowe uaktualnianie stawek ma zresztą więcej banków. W należących do Grupy BRE Banku mBanku i MultiBanku, WIBOR sprawdzany jest przedostatniego dnia każdego miesiąca. Jeśli zmiana w stosunku do obowiązującego wynosi co najmniej 0,1 p.p., następuje aktualizacja. W Pekao SA pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna ze wszystkich notowań od 1-go do 25-go dnia miesiąca i jeśli różnica w porównaniu do obowiązującej stawki wynosi więcej niż 0,25 p.p., następuje jej aktualizacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj też: Raty kredytu w złotych mogą znacznie wzrosnąć

Obliczeń na bazie średniej dokonują także Bank Zachodni WBK (średnia arytmetyczna stawek WIBOR z poprzedniego kwartału), Raiffeisen Bank Polska (średnia z pięciu ostatnich notowań poprzedniego kwartału) i Lukas Bank (średnia arytmetyczna stawek z kolejnych notowań w okresie od 22-go do 27-go dnia ostatniego miesiąca poprzedniego kwartału).

Z kolei – oprócz wspomnianych mBanku i MultiBanku – stawkę z konkretnego dnia, bez wyliczania średnich, biorą pod uwagę Nordea Bank Polska, który stosuje stopę obowiązującą w ostatnim dniu roboczym poprzedniego trzymiesięcznego okresu obrachunkowego, oraz Bank DnB Nord, gdzie ważna jest stawka z piątego dnia miesiąca przed początkiem nowego sześciomiesięcznego okresu.

kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA