Kategorie

Raty kredytu w złotych mogą znacznie wzrosnąć

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Choć rynek nie spodziewa się, aby Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, rata kredytu w złotych może podskoczyć w ciągu roku o 172 zł. Taki byłby rezultat wzrostu stopy WIBOR. Podwyżka powinna być mniej odczuwalna przez nowych kredytobiorców dzięki spadkowi marż.

Przeciętna marża kredytu w złotych na kwotę 300 tys. zł (30 lat, 25% wkładu własnego) wynosi dziś 2,5%, a oprocentowanie 6,65%. Daje to ratę nowego kredytu na poziomie 1926 zł. Dla porównania, rata przeciętnego kredytu w euro (marża 3,2%, oprocentowanie 3,87%, spread 20 groszy) wynosi dziś 1483 zł. Rynek oczekuje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy stopa WIBOR (3-miesięczna) wzrośnie do 4,42%, a w ciągu 12 miesięcy do 5%. W dużym uproszczeniu można więc przyjąć, że inwestorzy spodziewają się trzech podwyżek stóp w Polsce po 25 pkt. bazowych.

Przy założeniu, że marże nie uległyby zmianie, realizacja takiej prognozy oznaczałaby wzrost raty kredytu z naszego przykładu do 1980 zł w ciągu sześciu miesięcy i do 2098 zł w ciągu 12 miesięcy. W tym ostatnim przypadku wzrost w stosunku do obecnego poziomu wyniósłby aż 172 zł.

Niższe marże zrekompensują wzrost WIBOR

O ile kredytobiorców już spłacających zadłużenie hipoteczne najprawdopodobniej dotknie wzrost stóp rynkowych, to osoby, które dopiero zastanawiają się nad wzięciem kredytów w złotych mogą liczyć na to, że wzrost stóp rynkowych przynajmniej w części zostanie zrekompensowany spadkiem marż kredytowych, w efekcie czego wzrost oprocentowania nie będzie tak duży. 

Czytaj też: Banki znowu luzują kryteria przyznania kredytu

Raczej mało prawdopodobny wydaje spadek przeciętnego poziomu marż aż o 75 pkt. bazowych, chociaż w pojedynczych przypadkach zdecydowane cięcia są możliwe. Pokazuje to przykład Allianz Banku, który w tym tygodniu obniżył marże o 0,6 pkt, proc. Oferta ma charakter promocyjny (dotyczy wniosków złożonych do 12 marca, są jednak duże szanse na jej przedłużenie. Marża dla kredytu na 300 tys. zł (30 lat, 25% wkładu własnego) wynosi teraz w Allianz Banku 1,8% wobec 2,4% w standardowej ofercie.

Banki w większości obniżają marże, ale niektóre podnoszą

Reklama

Niewiele mniejsze cięcie miało miejsce w Kredyt Banku, gdzie marża dla kredytu z naszego przykładu spadła z 3,2% do 2,7%. W ostatnich dniach marże dla kredytów obniżył też bank Pekao SA, choć tu skala cięcia była mniejsza (0,15 pkt. proc.). Marża dla kredytu z naszego przykładu to obecnie 2,25-2,45% (oferta obowiązuje do połowy czerwca).

Ale są też banki, które podnoszą koszt kredytu w złotych. Przykładem może być Polbank, który co prawda nie zmienił stawek podstawowych, ale zmniejszył skalę obniżki w marży z tytułu otwarcia konta. Klient, który otworzy rachunek w tym banku może obecnie liczyć na zmniejszenie marży o 0,75 pkt. proc. (wcześniej o 1 pkt. proc.).
Aby przyciągnąć klientów banki rezygnują też z prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Taką promocję mają obecnie ING i Lukas Bank. Standardowo prowizji nie pobiera też DnB Nord. W innych bankach wybór opcji „prowizja zero procent” wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego produktu, zwykle ubezpieczania (Polbank, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank). Dodajmy, że spadają także marże kredytów walutowych. Obniżki stawek dla kredytów w euro wprowadziły w ostatnich dniach Deutsche Bank, BOŚ, MultiBank, mBank i Kredyt Bank. 

Aktualna oferta banków

Kredyt hipoteczny w PLN (300 tys. zł, 25% wkładu własnego, oferta z kontem)*

Bank

Max LTV

Marża

Alior Bank

100%

2,60%

Allianz Bank Polska

105%

1,80%

Bank BPH

80%

3,20%

Bank Millennium

100%

2,00%

Bank Pocztowy

100%

2,60%

Bank BGŻ

100%

2,80%

Bank Ochrony Środowiska

100%

2,60%

BZ WBK

100%

1,35%

Deutsche Bank PBC

100%

2,30%

DnB NORD

90%

2,10%

Eurobank

100%

1,90%

BNP Paribas Fortis

100%

2,19%

Getin Noble Bank

100%

2,40%

HSBC Bank Polska

80%

2,00%

ING Bank Śląski

90%

2,10%

Kredyt Bank

100%

2,70%

Lukas Bank

100%

2,50%

mBank

110%

3,80%

MultiBank

110%

3,80%

Nordea Bank Polska

90%

2,40%

Pekao Bank Hipoteczny

100%

2,60%

Bank Pekao SA

100%

2,25-2,45%

PKO Bank Polski

100%

2,57%

Polbank EFG

95%

2,75%

Raiffeisen Bank

104%

2,60%

*wariant dla 2 kredytobiorców osiągających łączny dochód 5 tys. zł netto
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.