| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Rok 2015 na rynku mieszkaniowym

Rok 2015 na rynku mieszkaniowym

Osoby, które zamierzają w 2015 roku kupić mieszkanie na kredyt, powinny przygotować się na wzrost wymaganego wkładu własnego i na wyższe niż obecnie marże bankowe. Korzystne zmiany szykują się za to w programie „Mieszkanie dla Młodych” – zyskają na nich zwłaszcza rodziny z kilkorgiem dzieci.

Jak przewidują eksperci, w przyszłym roku należy spodziewać się zarówno zmian, które wpłyną pozytywnie na popyt na mieszkania, jak i takich, które utrudnią zakup niektórym klientom. Pewne jest już chociażby to, że od 1 stycznia 2015 r. osoby kupujące mieszkanie na kredyt, będą musiały wnieść znacznie większy wkład własny niż obecnie.

Prognozy dla kredytobiorców

To efekt Rekomendacji S wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Minimalny, wymagany przez banki wkład własny będzie wynosił 10 proc., czyli będzie dwa razy wyższy niż obowiązujący w 2014 r.

Ponadto można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wzrosną również marże bankowe. – Kredyty hipoteczne są w tym roku wyjątkowo tanie. To, że podrożeją jest więc pewne. Nie wiemy tylko, kiedy dokładnie to nastąpi – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Banki będą w końcu musiały zadbać o swoje zyski i najprawdopodobniej zrobią to podnosząc właśnie marże.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zielone światło dla dużych rodzin

Nie oznacza to jednak, że popyt na mieszkania będzie musiał w najbliższym czasie znacząco zmaleć. – Zainteresowanie mieszkaniami już teraz jest bardzo duże. Biorąc pod uwagę to, że w przyszłym roku osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci mają otrzymywać większe dofinansowania z programu „Mieszkanie dla Młodych”, to można się spodziewać, że popyt nawet wzrośnie – mówi Ewa Starownik.

Zmiany te ma wprowadzić nowelizacja do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jeśli wejdzie w życie, to duże rodziny mogą spodziewać się wymiernych korzyści. Wsparcie dla małżeństw z dwojgiem dzieci wzrośnie z 15 do 20 proc., a rodziny z co najmniej trójką dzieci dostaną dopłaty w wysokości 25 proc.

Na przykładzie naszych inwestycji w Lublinie policzyliśmy, że po zmianie ustawy, rodzina z trojgiem dzieci może otrzymać wsparcie sięgające ponad 60 tys. zł. Tyle może wynieść dofinansowanie w przypadku zakupu dużego lokalu, o powierzchni powyżej 65 mkw., a  przecież właśnie takimi, co najmniej trzypokojowymi mieszkaniami, interesują się duże rodziny – tłumaczy Ewa Starownik.

Wkład własny w programie MDM

Nie wiadomo jednak, czy w przyszłym roku wzrosną też często krytykowane limity cen, w jakich muszą się mieścić mieszkania kupowane w ramach programu „MdM”.  Deweloperzy są jednak na to przygotowani. – Na pewno postaramy się wprowadzić takie promocje na nasze mieszkania, aby przynajmniej niektóre z nich mieściły się w limicie – zapewnia Ewa Starownik.

Podsumowując, można więc powiedzieć, że przyszłoroczne zmiany odczują przede wszystkim osoby korzystające z kredytów hipotecznych. Klienci dysponujący gotówką na zakup mieszkania, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej oferty dla siebie – ocenia Marcin Rogowski.

Limity dostępu do mieszkań w programie MDM

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »