REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne - w oczekiwaniu na przełom

Tomasz Jaroszek

REKLAMA

REKLAMA

Akcja kredytowa spada. Banki nie zachęcają wystarczająco klientów do zaciągania kredytów mieszkaniowych. Cierpliwie czekają na odpowiedni moment. Niecierpliwią się jednak wynajmujący coraz drożej mieszkania. Kiedy zmieni się polityka kredytowa polskich banków?

Dane Narodowego Banku Polskiego nie napawają optymizmem. W maju 2009 roku udzielono o 60 proc. mniej kredytów niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Trudno jednak dziwić się statystykom, jeśli przyjrzymy się ofertom banków. Wymaganie wysokiego wkładu własnego, rosnące marże i wciąż wysoka stopa WIBOR nie przyciągną kredytobiorców. Banki trzymają się kurczowo polityki gromadzenia depozytów. Rzadko pojawia się informacja o istotnej obniżce marży kredytów hipotecznych bądź obniżeniu wymogu posiadania wysokiego wkładu własnego. Kredyty we frankach można porównać do wymierających dinozaurów. Z kolei inne waluty, w których można wziąć kredyt, nie wzbudzają jeszcze zaufania wśród kredytobiorców.

REKLAMA

UOKiK postrachem banków

Klienci mają też coraz więcej powodów do obaw o przepisy w umowach kredytowych, które zupełnie nieoczekiwanie mogą znacznie zwiększyć koszt kredytu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już od dawna zajmuje się sprawą kontrowersyjnych przepisów w umowach spółek BRE Banku. Nie odpuścili także klienci Getin Banku oraz Banku Millennium. Te sprawy również trafiły pod lupę urzędu, który oceni rzekomy brak precyzji formułowanych zapisów. Trudno dziwić się przewrażliwionym klientom, jeśli co jakiś czas słychać o podniesieniu oprocentowania zarządu. Kredyt hipoteczny to produkt długoterminowy, należy więc zrozumieć klientów i ich obawy. Jak widać banki nie do końca zrozumiały intencję urzędu. Od 1 sierpnia Bank Millennium wprowadza opłaty za rachunki, których założenie było obowiązkowe, ale bezpłatne (fakt posiadania kredytu hipotecznego znosił opłatę za prowadzenie konta osobistego). Klienci już sugerują skierowanie kolejnej sprawy do UOKiK. Odbudowanie zaufania kredytobiorców może zająć bankom wiele czasu.

Rekomendacja bez fajerwerków

Sytuacji obecnych kredytobiorców nie zmieniła również Rekomendacja SII, która pozwala spłacać kredyt bezpośrednio w walucie i w ten sposób pozwala uniknąć niekorzystnych kursów spłaty stosowanych przez niektóre banki. Niewiadomych jest wiele. Trudno przecież określić wysokość spreadu w kantorze za kilka miesięcy, a nawet lat. Aneks do umowy, pozwalający zmienić formę spłaty kredytu, to dodatkowy koszt. Trzeba uwzględnić koszt alternatywny, a więc koszt czasu potrzebny na bieganie do kantorów po gotówkę i stanie w bankowych kolejach. To wszystko może sprawić, że koszty całej operacji przewyższą potencjalne oszczędności, jakie teoretycznie oferuje nowa rekomendacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA