Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego
REKLAMA
REKLAMA
Komisja Nadzoru Finansowego
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jest organem administracji publicznej sprawującym państwowy nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Chodzi w szczególności o nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych oraz nad instytucjami pieniądza elektronicznego.
REKLAMA
Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.
W skład Komisji wchodzi siedem osób – Przewodniczący KNF, jego dwaj zastępcy i przedstawiciele: Ministra Finansów, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Prezydenta RP. Przewodniczący KNF, powoływany na 5 – letnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów, reprezentuje Komisję i kieruje jej pracami.
Komisja i Przewodniczący KNF wykonują zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes RM.
Przepisy ustawowe wskazują kategorie spraw, co do których rozstrzygnięcia może wydawać wyłącznie Komisja. Są to m.in. zezwolenia na prowadzenie działalności na rynku finansowym, sankcje administracyjne i inne sprawy o najistotniejszym znaczeniu dla funkcjonowania rynku finansowego.
Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok
Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok
Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego
Na podstawie art. 137 Prawa bankowego KNF ma prawo do określania bankom w drodze uchwały:
- wykazów dokumentów oraz zakresu informacji,
- wiążących norm płynności oraz innych norm dopuszczalnego ryzyka w działalności banków,
- zasad zarządzania ryzykiem,
- rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami (art. 137 pkt 5 Prawa bankowego).
Rekomendacje te z pewnością nie są aktami powszechnie obowiązującego prawa. Co więcej, zdaniem ekspertów, nie są to też tzw. akty kierownictwa wewnętrznego (o których mowa w art. 93 Konstytucji), bo banki nie podlegają organizacyjnie KNF. Zatem rekomendacje te nie mogą nakładać na banki komercyjne konkretnych obowiązków. Brak przestrzegania rekomendacji KNF przez banki nie powinien więc wiązać się z żadnymi sankcjami. Jednak banki wolą z reguły "dobrze żyć" z KNF więc biorą pod uwagę jej rekomendacje w swojej działalności.
Wykaz dotychczas wydanych rekomendacji KNF:
Rekomendacja B - dotycząca ograniczania ryzyka inwestycji finansowych banków
Rekomendacja C - dotycząca zarządzania ryzykiem koncentracji zaangażowań
Rekomendacja G - dotycząca zarządzania ryzykiem stopy procentowej w bankach
Rekomendacja H - dotycząca kontroli wewnętrznej w banku
Rekomendacja J - dotycząca tworzenia przez banki baz danych odnoszących się do rynku nieruchomości
Rekomendacja L - dotycząca roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami
Rekomendacja M - dotycząca zarządzania ryzykiem operacyjnym w bankach
Rekomendacja P - dotycząca systemu monitorowania płynności finansowej banków
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.