reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt hipoteczny a kurs euro – vademecum kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny a kurs euro – vademecum kredytobiorcy

Jak zarobić na kredycie hipotecznym? Eksperci finansowi wytropili kilka banków, które obchodzą się łagodnie z kredytami hipotecznymi w euro i są skłonne dać ekstra gotówkę ich posiadaczom. Sekret tkwi w tym, kiedy następuje wypłata kredytu hipotecznego.

Osłabienie kursu złotego, choć podnosi raty już spłacających zadłużenie w walucie, zwiększa atrakcyjność kredytów walutowych dla nowych kredytobiorców. Im wyższy kurs wypłaty i im większy spadek kursu w trakcie spłaty, tym większa korzyść dla kredytobiorcy. Same zmiany kursowe powodują spadek wartości zadłużenia w banku.

Osoby, zainteresowane kredytem hipotecznym we frankach, mają do dyspozycji już tylko trzy banki, ale oferta w euro dostępna jest w 15 instytucjach – wskazują dane, zgromadzone przez doradców finansowych. Eksperci przewidują, że euro, które kosztuje dziś 4,41 zł, najprawdopodobniej będzie w pierwszej połowie października testować poziom 4,5 zł i to nie musi być jeszcze koniec ruchu w górę. Przyczyną jest tzw. awersja do ryzyka.

Traci większość walut z rynków wschodzących, a złoty, że względu na silne powiązania Polski ze strefą euro, traci szczególnie mocno. Tylko od początku sierpnia złoty stracił względem euro 11%. Strata liczona od połowy maja sięga już 13%.

Czym różni się kredyt denominowany od indeksowanego?

Specjaliści nie namawiają do spekulacji walutowej z użyciem kredytu hipoteczngo, ale zwracają uwagę na to, że w takim okresie przesunięcie wypłaty kredytu o kilka dni może oznaczać dodatkowe korzyści dla kredytobiorcy. Warto więc wcześniej zorientować się, czy zasady, stosowane przez bank, dopuszczają taką możliwość.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba ustalić, jest to, czy bank udziela kredytu denominowanego czy indeksowanego. W obu przypadkach środki wypłacane są w złotych, jednak nieco inaczej wyglądają zapisy w umowie. W przypadku kredytu denominowanego kwota w umowie określona jest w walucie (np. wartość kredytu wynosi 100 tys. euro). Z kolei w przypadku kredytu indeksowanego w umowie albo określona jest przybliżona kwota w walucie, z informacją, że faktyczna kwota będzie zależeć od kursu w dniu uruchomienia, albo kwota w złotych (np. kredyt na 400 tys. zł, indeksowany kursem walutowym). Granica między pojęciem denominowany i indeksowany jest jednak bardzo płynna i w bankach można spotkać się z różnym rozumieniem tej terminologii.

Przeczytaj również: Najlepsze kredyty hipoteczne w EUR – ranking z września 2011

Który bank wypłaci nadwyżkę?

W przypadku kredytów denominowanych, w okresie spadku kursu złotego prawdopodobna jest sytuacja, że bank wypłaci kredytobiorcy kwotę większą od tej, o jaką wnioskowano.

Jeśli klient potrzebuje na zakup mieszkania 400 tys. zł, zawiera umowę kredytową na kwotę 93 tys. euro. W dniu jej zwarcia kurs wynosi 4,3 zł. Jednak w dniu uruchomienia kredytu kurs euro rośnie do 4,5 zł. W takiej sytuacji bank wypłaca 418,6 tys. zł. Kredytobiorca „dostaje” więc nadwyżkę w kwocie prawie 19 tys. zł. Żeby taka sytuacja mogła zdarzyć się na prawdę, bank musi przyjmować do wypłaty inny kurs niż ten z dnia podpisania umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z walutowym kredytem hipotecznym można zarobić nawet 19 tys. zł. Fot. Fotolia
Z walutowym kredytem hipotecznym można zarobić nawet 19 tys. zł. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama