Wnioskowanie o kredyt hipoteczny bez umowy przedwstępnej
REKLAMA
REKLAMA
Najprostszą opcją jest uzyskanie decyzji kredytowej opartej tylko na dokumentach finansowych wnioskodawcy i deklaracji wartości mieszkania. W tym wypadku bank wydaje wstępną decyzję kredytową (tzw. finansową) uwarunkowaną przedłożeniem dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym umową przedwstępną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób niepewnych swojej zdolności kredytowej. Do instytucji praktykujących takie procedurę należą m.in. BZ WBK, Kredyt Bank i Lukas Bank.
REKLAMA
Zdecydowanie większa część tych banków przeprowadza pełną analizę kredytową, ale zamiast na umowie przedwstępnej bazuje na oświadczeniu zbywcy o woli sprzedaży mieszkania. W części z nich wymagane będą niektóre dokumenty dotyczące nieruchomości np. operat szacunkowy w DnB Nord, czy akt notarialny potwierdzający własność zbywcy w przypadku Nordea Bank. Co do zasady jednak na rynku wtórnym istnieje możliwość uniknięcia zawierania umowy przedwstępnej.
Kredyty mieszkaniowe w PLN, CHF, EUR – porównaj ratę w 25 bankach
Odmiennie sytuacja przedstawia się na rynku pierwotnym. W bankach takich jak: Millennium, Eurobank, Raiffeisen, ING, PKO BP wykluczono możliwość wnioskowania bez umowy przedwstępnej w sytuacji kiedy jest to zakup od dewelopera. W innych bankach wymagana jest przynajmniej umowa rezerwacyjna lub niepodpisany draft umowy przedwstępnej. Zdarza się również, że wymagane są oba te dokumenty (DnB Nord, mBank).
Polecamy: Czym jest scoring bankowy i jak mogę na niego wpłynąć?
REKLAMA
W nielicznych przypadkach instytucje kredytujące wymagają zamiast umowy przedwstępnej pisemnego porozumienia stron o woli zawarcia transakcji oraz wszystkich dokumentów standardowych dla rynku pierwotnego (łącznie z oświadczeniem inwestora zastępczego np. w Nordea Bank, Polbank). Wnioskowanie bez umowy przedwstępnej jest wykluczane w przypadku ubiegania się o kredyt z dopłatami w ramach programu „Rodzina na swoim”.
Decydując się na zakup mieszkania na kredyt warto ograniczyć ryzyko nieotrzymania kredytu i jeśli nie ma przeciwwskazań skorzystać z opcji wnioskowania bez umowy przedwstępnej. Niektóre banki niechętnie podchodzą do takiej praktyki, można jednak bez problemu takie, które podpisanej umowy przedwstępnej od nas wymagać nie będą.
Przeczytaj także: Czym różni się BIK od rejestrów dłużników
REKLAMA
REKLAMA