REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu - poradnik

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku finansowania nieruchomości jest aktualnie wyjątkowa. Po pierwsze, ceny nieruchomości są na stosunkowo niskim poziomie (w porównaniu do czasu hossy z 2007 roku nawet o 1/3 taniej!). Po drugie ceny materiałów budowlanych są relatywnie tanie, zaś ekipy remontowe są do naszej pełnej dyspozycji praktycznie od zaraz. Taka sytuacja wzmaga potencjalne zainteresowanie skorzystaniem z oferty kredytu hipotecznego na budowę lub remont domu. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na ofertę kredytu hipotecznego? Poniżej kilka porad dla zainteresowanych ofertą popularnej „hipoteki”.

Sprawdźmy ofertę naszego macierzystego banku!

REKLAMA

Bank, w którym prowadzone jest nasze konto osobiste, na które wpływają uzyskiwane dochody jest naturalnym wyborem dla większości zainteresowanych skorzystaniem z kredytu. Dzięki historii współpracy, klienta z danym bankiem, możliwe jest zaproponowanie korzystnych warunków kredytu mieszkaniowego. Banki, konkurując pomiędzy sobą, umożliwiają klientom przeniesienie rachunku wraz z jego dotychczasową historią Dzięki czemu również w nowym banku, traktowani będziemy jak stali klienci!

Wszystkie promocje kredytów mieszkaniowych w jednym miejscu - sprawdź >>

Kredyt na remont lub zakup domu – różnice

Sfinansowanie, długo odwlekanego w czasie, remontu domu to zazwyczaj spory wydatek. Skorzystanie z oferty kredytu hipotecznego na remont, charakteryzować się będzie tym, że bank może od nas wymagać przedstawienia faktur nabycia poszczególnych materiałów, elementów wyposażenia. Z taką praktyką spotkamy się w większości banków oferujących kredyty hipoteczne. Dokumenty potwierdzające zakup materiałów budowlanych są swego rodzajem zabezpieczeniem kredytu i obligują kredytobiorcę do przeznaczenia środków finansowych na cel ustalony w umowie kredytowej. Niespełnienie tego warunku może być powodem do zażądania przez bank ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty lub nawet wypowiedzenia umowy. Co prawda w dzisiejszych realiach rynkowych banki odstępują od tego wymogu – komunikując to jako swoją przewagę konkurencyjną, czyli bez konieczności dostarczania dowodów zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz najlepsze kredyty na remont domu lub mieszkania

Kredytem z zabezpieczeniem w postaci hipoteki na nieruchomości, który może posłużyć na sfinansowanego dowolnego celu konsumpcyjnego, jest pożyczka hipoteczna. Należy pamiętać jednak o tym, że jest ona droższa niż kredyt hipoteczny. Podsumowując jeśli chcemy nabyć bądź wyremontować dom, a zależy na tym, by było to możliwie tanim kosztem powinniśmy zdecydować się na ofertę kredytu hipotecznego. Jeśli zaś chcemy sfinansować remont domu, ale przy okazji wykorzystać część kredytu na inny, dowolny cel (wakacje, spłata innych zobowiązań) to ciekawą propozycją jest pożyczka hipoteczna.

Warunki dodatkowe, czyli co może kryć się pod gwiazdką?

REKLAMA

Większość ofert promocyjnych, skonstruowana została w ten sposób, aby z jednej strony zachęcić potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z danej oferty kredytowania, z drugiej zaś, aby bank w wyniku udostępnienia oferty promocyjnej niewiele zmniejszył swoje przychody.

Tym samym, aby skorzystać z promocji – przykładowo „promocji 0%” należy posiadać w danym banku konto osobiste i kartę płatniczą (np. Bank Millennium), przystąpić do ubezpieczenia rekomendowanego przez Bank (PKO Bank Polski) lub skorzystać z pakietu konta osobistego wraz z jednoczesnym nabyciem karty kredytowej (DnB Nord).

Promocja! 0% prowizji i gotówka w prezencie. Sprawdź szczegóły!

Jaki okres kredytowania?

Wybierając długość okresu kredytowania, czyli innymi słowy na to, w jakim czasie zamierzamy spłacić nasze zobowiązanie pamiętajmy o dwóch rzeczach – po pierwsze dłuższy okres kredytowania to z jednej strony niższa miesięczna rata, z drugiej jednak dłuższy okres spłaty wiąże się z większymi odsetkami, czyli więcej zapłacimy bankowi za korzystanie z kredytu.

Raty równe czy malejące?

REKLAMA

Większość klientów decyduje się na raty równe z dwóch powodów. Po pierwsze klienci cenią sobie fakt, że comiesięczna rata będzie na jednolitym poziomie. Po drugie większość banków umożliwia tylko skorzystanie z równych rat kapitałowo-odsetkowych, uniemożliwiając spłatę kredytu w ratach malejących.

Pamiętać należy o tym, że decydując się na rozwiązanie alternatywne, czyli raty malejące zapłacimy mniej odsetek od naszego kredytu! Jak to możliwe? Otóż raty w pierwszym okresie spłaty będą wyższe – jednak pod koniec okresu kredytowania, spłacać będziemy w zamian odsetki od mniejszej kwoty pozostającego do spłaty kapitału.

Kredyt walutowy czy złotówkowy?

Odpowiedź na pytanie czy skorzystać z oferty finansowania zakupu nieruchomości kredytem udzielonym w polskim złotym czy w walucie obcej nie jest łatwa. Rata kredytu w walucie obcej jest niższa niż w złotówce, jednak występuje stosunkowo duże ryzyko kursowe (walutowe), które może oznaczać wzrost raty, nawet w krótkim okresie w związku ze zmianami na rynku walutowym.

Złota zasada mówi o tym, ażeby brać kredyt w tej walucie, w której uzyskujemy dochody – tej regule przyświecają również zalecenia ostrożnościowe kierowane przez Komisję Nadzoru Finansowego do banków.

Porównujmy oferty – to nic nie kosztuje, a zyskać można wiele!

Porównanie kredytów hipotecznych to w dzisiejszych czasach nic skomplikowanego. Wystarczy znać podstawowe dane na temat oczekiwanych parametrów kredytu (kwota kredytu, okres spłaty, waluta itp.) oraz znać podstawowe dane na temat uzyskiwanych dochodów (od jakiego czasu jesteśmy zatrudnieni, wysokość średnich dochodów itp.).

Poza tym podstawowe dane w zakresie posiadanych zobowiązań (limity na kartach kredytowych, pożyczki gotówkowe itd.). Będąc wyposażonym w taki arsenał wiedzy z pewnością otrzymamy informacje na temat propozycji kredytu na jaki możemy liczyć w danej instytucji.

Nie zawsze jednak to, co wstępnie zaproponowane zostanie nam przez bank, może różnić się znacznie od finalnej propozycji (może okazać się, że niezbędne będzie przeniesienie do danego banku konta osobistego, przystąpienie do ubezpieczenia itp.). Jednak czas, który poświęcimy na analizę warunków kredytu, które są nam proponowane, bardzo szybko się zwróci (opłaci), gdyż nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi kosztami, których wcześniej nie uwzględnialiśmy przy planowaniu wydatków naszego domowego budżetu, który miał być przekazany na obsługę kredytu. A oszczędności w perspektywie wieloletniego kredytu mogą sięgać nawet dziesiątków tysięcy złotych! Warto zatem być dociekliwym zawczasu…

TOTALMONEY.PL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA