REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty w złotych wciąż są tanie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jerzy Węglarz

REKLAMA

Przeciętna marża kredytu w złotych jest najniższa od końca 2008 r., mimo braku zmiany stóp procentowych przez RPP. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku rata kredytu obniżyła się o 316 zł. W kolejnych miesiącach spodziewane są jednak podwyżki stóp, co może mieć przykre konsekwencje dla kredytobiorców.

Zgodnie z oczekiwaniem Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych. I choć rynek czeka już na pierwszą podwyżkę, do której może dojść jesienią, póki co kredyty mieszkaniowe w złotych tanieją. W sierpniu, po kilku miesiącach stabilizacji, nastąpił duży spadek marż. Kredyt w naszej walucie na 300 tys. zł, z 25-proc. wkładem własnym, na 30 lat można już zaciągnąć ze średnią marżą 1,85% - wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Po raz ostatni tak niski poziom notowany był pod koniec 2008 r. W ostatnich trzech miesiącach średnia marża utrzymywała się na poziomie 2%. W szczytowym momencie, w sierpniu i we wrześniu 2009 roku, wynosiła 2,85%. Od tego momentu mamy już zatem spadek o 1 pkt. proc.

REKLAMA

Nowi kredytobiorcy korzystają ze spadku marż i stopy WIBOR

Przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych, będące pochodną stawek marż i stopy WIBOR, wynosi obecnie 5,68%, a rok temu było na poziomie 7,28%. Przy obecnej stawce rata kredytu na 300 tys. zł wynosi 1737 zł. Rok temu rata zaciąganego wówczas kredytu wynosiła aż 2053 zł. Mamy zatem obniżkę o 316 zł. Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu ub.r. obniżyła się jednak niewiele – do 1928 zł. Osoby już spłacające dług odnoszą korzyść tylko w wyniku spadku stopy rynkowej.

Zobacz także: Średnie oprocentowanie kredytów w bankach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na horyzoncie wzrost WIBOR

Rynek oczekuje, że za pół roku 3-miesięczny WIBOR podniesie się do 4,23% z obecnego poziomu 3,81%. Realizacja takiego scenariusza, przy założeniu utrzymania marż na obecnym poziomie, spowodowałaby wzrost raty nowego kredytu na 300 tys. zł do 1813 zł, czyli o 76 zł w stosunku do obecnego poziomu. Jeżeli banki będą kontynuować proces obniżania kosztów kredytu, wzrost ten może być zrekompensowany dalszą obniżką marż.

Zmiana raty kredytu na 300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego

kredyt zaciągnięty w VIII 2010 r.

1 737 zł

kredyt zaciągnięty w VIII 2009 r. - rata początkowa

2 053 zł

kredyt zaciągnięty w VIII 2009 r. - rata obecnie

1 928 zł

kredyt zaciągnięty w VIII 2010 - przewidywana rata za 6 miesięcy

1 813 zł

Banki bardziej hojne

Mimo, że przeciętna marża dla kredytu w złotych kształtuje się na poziomie 1,85%, to najniższe stawki na rynku zaczynają się już od 1,3-1,5%. Jednocześnie najwyższy poziom to 4,8%. Przeciętna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny o dochodach netto 5 tys. zł, wynosi obecnie 409 tys. zł. Jeszcze na początku tego roku było to 368 tys. zł (wzrost o 41 tys. zł, czyli 11%).

Polecamy: Kalkulator rat kredytu

Bank

Oprocentowanie

Marża

Alior Bank

5,61%

1,80%

Allianz Bank Polska

5,12%

1,30%

Bank BPH

8,62%

4,80%

Bank Polskiej Spółdzielczości

6,16%

2,30%

Bank Pocztowy

5,71%

1,90%

Bank BGŻ*

6,09%

2,10%

Bank Ochrony Środowiska

5.69%

1.7%

BZ WBK

5,16%

1,35%

Citi Handlowy

5,61%

1,80%

Deutsche Bank PBC**

6,02%

2,20%

DnB NORD

6,06%

2,05%

Euro Bank

5,54%

1,69%

Getin Noble Bank

6,31%

2,45%

HSBC Bank Polska

5,57%

1,70%

ING Bank Śląski

5,49%

1,50%

Kredyt Bank

6,01%

2,19%

Lukas Bank

5,70%

1,85%

mBank

5,86%

2,00%

Bank Millennium

5,62%

1,80%

MultiBank

5,86%

2,00%

Nordea Bank Polska

5,62%

1,80%

PKO BP

5,59%

1,78%

Pekao SA

5,64%

1,70%

Polbank EFG

6,32%

2,50%

Raiffeisen Bank

6,06%

2,20%

Dane na 1.08.2010r.

*-od

** - przy skorzystaniu z promocji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA