| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt hipoteczny na duże kwoty i długie terminy

Kredyt hipoteczny na duże kwoty i długie terminy

Z założenia kredyty nie są czymś złym, wręcz przeciwnie umożliwiają kredytobiorcy spełnienie pewnych posunięć finansowych, które bez kredytu byłyby nieosiągalne, np. kupno domu czy mieszkania, czy kredyt pod zastaw posiadanego już domu na jakieś inwestycje.

Zatem na początek wyjaśnię, że poruszymy temat kredytów na duże kwoty i długie terminy. To one najczęściej bywają przyczyną kłopotów, jeżeli kredytobiorca popełni jakieś błędy przy zawieraniu umowy.

Można by powiedzieć, jakie błędy przecież po taki kredyt udajemy się najczęściej do banku , czyli instytucji, w której pracują kompetentni ludzie i na pewno nam wszystko wyjaśnią. Nie zwalnia nas to jednak z posiadania choćby elementarnej wiedzy. Tak zgadza się pracownik banku jest dokładnie przeszkolony z tego rodzaju kredytu , który proponuje jego bank ,nie liczyłabym jednak na to , że zrobi nam rozległy wykład ,a już na pewno nie porówna swojej oferty z konkurencją.

Dlatego idąc do banku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów: Pierwsza zasada to taka, że nie możemy się spieszyć, w końcu kredyt bierzemy na 20 - 30 lat i warto poświęcić teraz nawet 2 - 3 tygodnie na zgłębienie tematu niż podpisać umowę na tak długi okres na niekorzystnych dla nas warunkach.

Jeżeli nie czujemy się na siłach porównywać oferty samodzielnie możemy skorzystać z ofert pośredników którzy współpracują z różnymi bankami. Tu też zalecam ostrożność i wybieranie znanych i renomowanych firm. Odradzam kierowanie się reklamami w telewizji. Druga zasada, która mówi, że im łatwiej załatwić formalności w banku tym zazwyczaj warunki umowy są dla nas mniej korzystne.

Dlaczego? To proste jeżeli bank na wstępie nie będzie bardzo wnikliwie sprawdzać naszej zdolności kredytowej, nie będzie wymagać dodatkowego poręczenia, to koszty zawarcia kredytu będą musiały pokryć ewentualne straty banku w przypadku naszej niewypłacalności ( choćby chwilowej ).
Jeżeli chcemy porównywać oferty banków, to nie patrzmy, że na plakacie wielkimi literami napisano „NAJNIŻSZE OPROCENTOWANIE” – to wcale nie oznacza taniego kredytu .

Polecamy: Mieszkanie komunalne można mieć na własność

Zapytajmy o koszty rzeczywiste . Nie tylko oprocentowanie jest ważne, banki mają prawo ustalić opłatę za zawarcie umowy, koszty manipulacyjne , mają wbudowane w umowy polisy na życie i polisy majątkowe. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie neguję tego, że polisa jest potrzebna, ale mamy wolny rynek i tyle ofert , że sami mamy prawo zdecydować, gdzie, na jaką kwotę i za jaką składkę się ubezpieczymy.

Często jest tak, że klient nawet nie zdaje sobie sprawy , że ma po kilka ubezpieczeń, które się dublują, a tak naprawdę za te wszystkie składki mógłby wykupić sobie dużo lepszą polisę i co najważniejsze dopasowaną do jego potrzeb.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »