REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać kredyt gotówkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt gotówkowy to obecnie jeden z najpopularniejszych bankowych produktów. Jego główną zaletą jest szybkość oraz łatwość uzyskania. Oba te parametry w ostatnim czasie jeszcze się polepszyły. Banki chcą nam pożyczać coraz więcej pieniędzy, żądając przy tym coraz mniejszych zabezpieczeń.

Standardem w większości banków jest udzielenie kredytu bez zabezpieczeń, tylko niektóre wymagają weksla in blanco. Kiedyś banki bardzo często wymagały poręczycieli (zwanych też żyrantami), obecnie jest to wymagane w przypadku kredytów na najwyższe kwoty. Niektóre banki mogą bez zabezpieczeń pożyczyć nam nawet 150 tys. zł.

REKLAMA

REKLAMA

Skraca się także czas, jaki zabiera bankom analiza wniosku o kredyt. Kiedyś uzyskanie kredytu trwało co najmniej 7 dni. Obecnie niektóre z banków chwalą się, że są w stanie zanalizować wniosek klienta w 15 minut. Tak robi na przykład Lukas Bank, jednak nie informuje o tym, że kredytu w 15 minut może udzielić tylko osobie, która już kiedyś korzystała z jego kredytu gotówkowego lub ratalnego.

Najczęściej rozpatrzenie wniosku zajmuje bankowi od 48 do 72 godzin. Banki bardzo starają się konkurować z systemami kredytów ratalnych, które potrafią udzielać kredytów w ciągu kilkudziesięciu minut (np. w hipermarketach). Pamiętajmy jednak, że kredyty które można szybko zdobyć to najczęściej jedne z najdroższych na rynku.

Szybka weryfikacja wniosku kredytowego wiąże się z większym ryzykiem dla banku, co ten zrekompensuje sobie wyższymi odsetkami. Jeśli to możliwe powinniśmy unikać zaciągania kredytów w marketach, tam najczęściej oferowane są drogie kredyty.

REKLAMA

Aby uzyskać kredyt konieczne jest posiadanie stałych dochodów. Banki tak bardzo obniżyły jednak wymagania, że kredyt otrzyma każda osoba, która posiada stałą pracę, bez względu na posiadane dochody. Coraz częściej banki rezygnują też z konieczności przedstawiania im zaświadczeń o dochodach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wielu wypadkach obecnie wystarczy jedynie oświadczenie klienta o zarobkach. Dzieje się tak, bo banki coraz częstej zadowalają się danymi na temat klienta zgromadzonymi w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie tam zbierane są informacje o wszystkich spłacanych i spłaconych przez klienta kredytach. Jeśli w tej bazie znajdzie się informacja, że klient spóźnił się ze spłatą raty kredytu o ponad 30 dni, może to uniemożliwić mu przez kilka lat zaciągnięcie innych kredytów.

Wybierając kredyt gotówkowy zawsze powinniśmy sprawdzić oferty co najmniej kilku banków. Najlepiej robiąc to porównywać tzw. całkowity koszt kredytu. Każdy bank lub inna instytucja oferująca kredyt jest zobowiązana podać nam całkowity jego koszt.

Całkowity koszt to pełna suma wszystkich kosztów związanych z kredytem. Składa się z oprocentowania, prowizji i ewentualnie kosztu ubezpieczenia kredytu lub dodatkowych opłat. Wybierać powinniśmy zatem kredyt o najmniejszym całkowitym koszcie. Różnice całkowitego kosztu pomiędzy różnymi bankami mogą być duże. W przypadku kredytu na 10 tys. zł najtańszy kredyt może być 3 razy tańszy od najdroższego.

Powinniśmy także uważać na reklamy kredytów gotówkowych. Warto wiedzieć, że banki na wszystkich swoich materiałach promocyjnych posługują się nominalną stopą procentową. Rzeczywiste oprocentowanie jest o kilka a czasem nawet kilkanaście punktów wyższe.

Uważać trzeba także w przypadku kredytów ratalnych w sklepach. Powszechną praktyką w ich przypadku jest nadużywanie pojęcia „raty 0%”. Niestety tylko nieliczne z takich ofert są rzeczywiście pozbawione dodatkowych kosztów. W większości przypadków suma miesięcznych rat jest równa cenie kupowanego towaru, z tym, że klient w momencie zakup musi zapłacić prowizję równą pierwszej racie.

Porównaj oferty banków

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA