REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo rodzinne po zmianach

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekunczym. Fot. / Fotolia
Zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekunczym. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 13 czerwca 2009r. weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 6 listopada 2008r. Dz.U Nr 220, poz. 1431. Znowelizowana została także procedura cywilna w materii niektórych spraw rodzinnych.

Ojcostwo

Jedną ze zmian jest nowelizacja w zakresie uznania dziecka przez mężczyznę niebędącego mężem matki dziecka tj. uznań w nieformalnych związkach. Do tej pory mężczyzna składał jedynie oświadczenie ,, tzw uznanie” przed kierownikiem USC.
Obecnie po nowelizacji kierownik USC w sytuacji , kiedy są wątpliwości czy dany mężczyzna jest faktycznie ojcem może żądać przeprowadzenia testów DNA.

REKLAMA

Nowelizacja wprowadziła także zapis dotyczący uchylenia się od ojcostwa - a mianowicie mężczyzna, który uznał dziecko będzie mógł wnieść o uchylenie uznania w okresie półrocznym od chwili kiedy dowie się, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Uchylenie uznania dziecka może mieć miejsce jedynie do czasu kiedy dziecko nie osiągnie pełnoletności.

Zastępcze matki

Kolejną nowością w k.r.i o jest uznanie zastępczych matek (tzw. surogatek) matkami. Dla wyjaśnienia surogatka to kobieta, która rodzi nie swoje dziecko dot. to zapłodnienia in vitro . Np. w Niemczech taka praktyka wynajętego brzucha jest surowo zabroniona z przyczyn moralnych, etycznych i obyczajowych, a co najważniejsze prawnych. Za nieprzestrzeganie tego przepisu w Niemczech grozi odpowiedzialność karna a mianowicie kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Rodzice a dzieci

Wprowadzono do k.r.io zapis mówiący, iż każde z rodziców ma prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem, nawet w sytuacji jeśli któremuś z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska. Prawo do kontaktów z dzieckiem mają również rodzeństwo, dziadkowie i powinowaci w linii prostej. Często po sprawie rozwodowej dziecko staje się przedmiotem przetargowym dla rodziców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji kontakty rodziny z dzieckiem są utrudniane lub wręcz uniemożliwiane przez jednego z rodziców.

Alimenty

Nowelizacja wprowadziła możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka w sytuacji, kiedy dziecko nie stara się usamodzielnić, nie podejmuje zatrudnienia , a rodzic zobowiązany do płacenia alimentów jest w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. Do tej pory rodzic na którego Sąd nałożył obowiązek alimentacyjny musiał to czynić nawetdo ukończenia przez dziecko 26 roku życia - o ile dziecko studiowało.

Zobacz serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA