Prawo rodzinne po zmianach
REKLAMA
REKLAMA
Ojcostwo
Jedną ze zmian jest nowelizacja w zakresie uznania dziecka przez mężczyznę niebędącego mężem matki dziecka tj. uznań w nieformalnych związkach. Do tej pory mężczyzna składał jedynie oświadczenie ,, tzw uznanie” przed kierownikiem USC.
Obecnie po nowelizacji kierownik USC w sytuacji , kiedy są wątpliwości czy dany mężczyzna jest faktycznie ojcem może żądać przeprowadzenia testów DNA.
REKLAMA
Nowelizacja wprowadziła także zapis dotyczący uchylenia się od ojcostwa - a mianowicie mężczyzna, który uznał dziecko będzie mógł wnieść o uchylenie uznania w okresie półrocznym od chwili kiedy dowie się, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Uchylenie uznania dziecka może mieć miejsce jedynie do czasu kiedy dziecko nie osiągnie pełnoletności.
Zastępcze matki
Kolejną nowością w k.r.i o jest uznanie zastępczych matek (tzw. surogatek) matkami. Dla wyjaśnienia surogatka to kobieta, która rodzi nie swoje dziecko dot. to zapłodnienia in vitro . Np. w Niemczech taka praktyka wynajętego brzucha jest surowo zabroniona z przyczyn moralnych, etycznych i obyczajowych, a co najważniejsze prawnych. Za nieprzestrzeganie tego przepisu w Niemczech grozi odpowiedzialność karna a mianowicie kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Rodzice a dzieci
Wprowadzono do k.r.io zapis mówiący, iż każde z rodziców ma prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem, nawet w sytuacji jeśli któremuś z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska. Prawo do kontaktów z dzieckiem mają również rodzeństwo, dziadkowie i powinowaci w linii prostej. Często po sprawie rozwodowej dziecko staje się przedmiotem przetargowym dla rodziców.
W takiej sytuacji kontakty rodziny z dzieckiem są utrudniane lub wręcz uniemożliwiane przez jednego z rodziców.
Alimenty
Nowelizacja wprowadziła możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka w sytuacji, kiedy dziecko nie stara się usamodzielnić, nie podejmuje zatrudnienia , a rodzic zobowiązany do płacenia alimentów jest w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. Do tej pory rodzic na którego Sąd nałożył obowiązek alimentacyjny musiał to czynić nawetdo ukończenia przez dziecko 26 roku życia - o ile dziecko studiowało.
Zobacz serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.