REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kart kredytowych - styczeń 2010

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Które banki mają w swojej ofercie najlepsze karty kredytowe? W rankingu przygotowanym przez analityków Open Finance pierwsze miejsca zajmują karty Citibanku, Alior Banku i Polbanku.

REKLAMA

Polacy mają w portfelach już ponad 10 mln kart kredytowych. Ten produkt finansowy staje się coraz bardziej popularny. Warto więc sprawdzić, jak używana przez nas karta wypada na tle konkurencji. Przygotowaliśmy ranking kart kredytowych, w którym oceniliśmy propozycje z 29 banków. Niemal jedną trzecią oceny stanowiły koszty wydania i użytkowania karty. Uwzględniliśmy również wysokość oprocentowania transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Banki mogły również zyskać punkty za możliwość zamiany kredytu na karcie na tańszy ratalny. Liczyła się również długość okresu bezodsetkowego, możliwość wydania karty na oświadczenie, a także maksymalny limit możliwy do uzyskania. Nie bez znaczenia była również wysokość minimalnego dochodu potrzebnego do złożenia wniosku o kartę. Premiowaliśmy także systemy rabatowe dołączane do kart, wyposażenie w mikroprocesor i możliwość płacenia w internetowych sklepach. Spore znaczenie miały również opłaty za ubezpieczenie transakcji nieuprawnionych. Wpływ na ocenę miały również inne udogodnienia, np. funkcja zbliżeniowa.

REKLAMA

Zwycięzcą naszego rankingu została srebrna karta Citibanku. Z tym zastrzeżeniem, że wniosek o kartę składamy przez Internet. Wtedy jest ona wydawana za darmo. Wśród zalet karty Citibanku trzeba wymienić największy program rabatowy, który obejmuje zniżki w prawie 4 tys. punktów handlowo-usługowych. Karta ma również darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Jeśli stracimy kartę kredytową i ktoś zdąży jej użyć zanim ją zastrzeżemy, bank bierze na siebie koszty takich nieuprawnionych transakcji dopiero powyżej kwoty 150 euro. Poniżej tej kwoty może nas jedynie chronić wspomniane ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Warto więc zwrócić uwagę, czy nasza karta jest w nie wyposażona. Wracając do kredytówki Citibanku trzeba zauważyć, że może być wydana na oświadczenie i stosunkowo niskie są wymagane przez bank minimalne dochody (850 zł). Bank oferuje również możliwość przejścia na tańszy kredyt ratalny. Plastik jest także wyposażony w mikroprocesor.

Srebrny medal przyznaliśmy srebrnej karcie Alior Banku. Jej podstawową zaletą jest zwrot części transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą. Bank oddaje 0,5 proc. zapłaconej kartą sumy. Jeśli dodatkowo wykupimy ubezpieczenie do karty, zwrot wyniesie 1 proc. wartości przeprowadzonych transakcji. Karta Alior Banku ma jeden z najdłuższych okresów bezodsetkowych (58 dni), jest wydawana na oświadczenie, ma darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Też jest wyposażona w mikroprocesor.

Czytaj też: Moneyback, czyli zysk z używania karty płatniczej

Trzecie miejsce na podium przypadło Polbankowi EFG i Karcie Komfortowej. W tym przypadku również mamy zwrot części transakcji wykonanych kartą. Wynosi on 0,75 proc., ale nie więcej niż 30 zł. Warto wiedzieć, że równocześnie bank pobiera ubezpieczenie zależne od wysokości salda, które wynosi 0,12 proc., więc rzeczywisty zwrot będzie mniejszy. Karta Polbanku ma możliwość rozłożenia kredytu na ratalny, darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierz kartę kredytową

Wśród kart, które nie zmieściły się w czołówce, również znajdziemy sporo atrakcyjnych produktów. Wybierając plastik, z którego chcemy korzystać, warto zwrócić uwagę na oceniane przez Open Finance parametry. Przede wszystkim na cenę. Przeciętny roczny koszt karty kredytowej to kilkadziesiąt złotych. Szukajmy jednak promocyjnych ofert, gdzie bank nie pobiera żadnych opłat, albo takich, gdzie można być zwolnionym z opłaty po wykonaniu określonej liczby, czy wartości transakcji. Kolejny parametr to oprocentowanie. W przypadku większości kart wynosi on 20 proc., czyli tyle ile wynosi limit z ustawy antylichwiarskiej. Jeśli ktoś zamierza co miesiąc spłacać całość zadłużenia na karcie, wysokość oprocentowania nie powinna mieć dla niego żadnego znaczenia. W takiej sytuacji bardziej liczy się długość okresu bezodsetkowego, czyli po ilu dniach będziemy musieli spłacić zadłużenie. Pozycją obowiązkową powinno być ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji, najlepiej jeśli jest ono bezpłatnie dodawane do plastiku. Czasami przydać się może jeszcze ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ale pozostałe polisy można sobie darować. To czy do karty jest dołączony system rabatowy, czy działa również jako karta zbliżeniowa, trzeba już traktować jako dodatki. Mogą się przydać, ale nie powinny stanowić głównego powodu, dla którego wybierzemy daną kartę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA