REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agresywna akwizycja banków

Antoni Kopiczyński

REKLAMA

REKLAMA

Pewnego dnia zadzwonił do mnie przedstawiciel jednego z banków proponując „atrakcyjną ofertę” karty kredytowej. Po zakończeniu rozmowy pozostało mi wiele wątpliwości...

Permanentna inwigilacja

REKLAMA

Pomijając już to, że przedstawiciel polował na mnie przez 2 dni (nigdy jakoś nie zdążyłem dobiec do słuchawki… a numer był, rzecz jasna, zastrzeżony)- po wszelkich grzecznych powitaniach, pytaniach o to czy ja to na pewno ja-pierwszym co doprowadziło mnie do lekkiego osłupienia było stwierdzenie:

„...zauważyliśmy, że często robi Pan zakupy w drogerii X, czy byłby Pan zainteresowany kartą ze zniżką w tej drogerii?”.

Szybkie przemyślenie - czy to oznacza, że wszystkie moje transakcje są monitorowane przez bank i co więcej - bank jest nimi zainteresowany. Na tyle, że jest w stanie sporządzić listę osób o danych preferencjach w celu zaproponowania im programu lojalnościowego ich partnera.

Niepokojące i Orwellowskie, ale nie niebezpieczne dla portfela potencjalnego klienta… jeszcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta widmo

Pracownik banku przedstawił mi, rzecz jasna, jakie to bonusy czekają mnie przy wykorzystaniu tej cudownej karty, że zniżki się kumulują itp., itd. – ale ani słowem o tym o jakim typie karty mówimy, choć z doświadczenia byłem w stanie stwierdzić, że nie chodzi o debetową. Na moje pytanie, pracownik rzecz jasna stwierdził, że chodzi o kartę kredytową – o bliżej nieokreślonym oprocentowaniu, warunkach spłat, terminów kredytowania itp. (sam nie pytałem, bo nie miałem zamiaru z niej skorzystać).

Niezadłużająca karta kredytowa

Postanowiłem rozmowę skończyć stanowczo, ale grzecznie- stąd powiedziałem, że nie potrzebuję karty kredytowej i nie chcę się póki co zadłużać (mieć czystą sytuację kredytową), na co usłyszałem zdanie, które zabiło mi ćwieka:

„...przecież nie musi się pan zadłużać mając kartę kredytową, jest okres, w którym może Pan ją spłacić bez odsetek”.

REKLAMA

Nawet teoretycznie nie jest to stwierdzenie poprawne- a w pewny aspekcie może być bardzo niebezpieczne dla potencjalnego klienta- otóż każde skorzystanie z karty kredytowej oznacza zaciągnięcie kredytu (a więc powstanie długu) – to, że przez pewien czas nie jest on oprocentowany niczego nie zmienia. Czepiam się?


Nie do końca - każda karta kredytowa automatycznie obniża naszą zdolność kredytową o wartość maksymalnego kwoty jaką możemy pożyczyć, mając więc kilka kart (co powoli staje się codziennością) – musimy liczyć się z tym, że nasza zdolność kredytowa topnieje w oczach i to nawet jeśli z karty nie korzystamy (bank wychodzi z założenia, że zawsze możemy zacząć- a spłacając inny kredyt, wpadniemy w spiralę zadłużenia).

Wnioski

REKLAMA

Kampania banku, mająca na celu zachęcenie mnie do przyjęcia karty kredytowej spaliła na panewce, ale jestem ciekaw ile osób dało się skusić „niezadłużającą kartą”, która daje zniżki w ich ulubionej drogerii. Co prawda wszystkie warunki korzystania z karty będą wskazane w umowie, którą bank przyśle nam wraz z kartą (a która, z kolei, odeśle nas do regulaminu, który nie będzie prawdopodobnie do niej załączony) - nie wszyscy ją przeczytają.

Trudno mi teraz określić, na ile powyższa sytuacja wynikała z błędów w szkoleniu pracownika banku (który sam ,być może, nie wiedział co dokładnie chce mi sprzedać), a na ile z celowej taktyki banku. W każdym razie, warto uważać na oferty- zwłaszcza dotyczące kart kredytowych. Może się bowiem okazać, że poza rabatem w wybranej drogerii- koszty utrzymania i korzystania z karty odbiegają od standardów innych kart – i to nawet oferowanych przez ten sam bank, tyle że poza programem lojalnościowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA