REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Więcej punktów akceptujących płatności kartą?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
W interesie banków jest, żebyśmy płacili kartami.
W interesie banków jest, żebyśmy płacili kartami.

REKLAMA

REKLAMA

Sklepy płacą bankom prowizję od każdej transakcji, dokonanej przy użyciu karty. Prawdopodobnie opłata ta wkrótce zostanie obniżona, dzięki czemu nowe punkty handlowe wprowadzą kartę jako alternatywny środek płatniczy. Czy banki nadal będą proponować zwrot wydatków, dokonanych przy użyciu kart?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tzw. opłacie interchange, a dokładniej o jej obniżeniu. Przeciętnych ludzi niezbyt to interesuje, gdyż nie oni muszą płacić tą prowizję. Obciąża ona sklepy i inne punkty, w których dokonujemy płatności kartą. Dlatego część sklepów, nie chcąc  uiszczać tej opłaty, nie wprowadza płatności kartami i akceptuje tylko gotówkę. Dzięki temu mają bowiem niższe koszty i mogą oferować atrakcyjniejsze ceny.

REKLAMA

Również z powodu tej właśnie prowizji część sklepów pozwala płacić kartą tylko wówczas, gdy zrobimy zakupy za większą kwotę, np. 20 zł. Sprzedawca powinien bowiem zarobić przynajmniej tyle, ile będzie musiał zapłacić prowizji.

Obniżenie opłaty interchange może więc spowodować, że powstanie więcej punktów, w których będzie można zapłacić kartą. To dobra informacja, zwłaszcza dla osób, mieszkających w mniejszych miejscowościach. Tam punktów, akceptujących karty, jest bowiem stosunkowo niewiele.  Dodatkowo część sklepów prawdopodobnie będzie skłonna obniżyć ceny, gdyż przy niższej prowizji zacznie ponosić niższe koszty.

Dowiedz się także: Czy płatność kartą zbliżeniową jest bezpieczna?

Jest jednak również druga strona medalu. Pieniądze z opłat trafiają do banków. Te mają więc bodziec do tego, aby zachęcać nas do możliwe częstego dokonywania płatności kartami. W rezultacie aż 10 banków posiada usługę, w ramach której klient otrzymuje zwrot części pieniędzy, które wydał za pomocą karty. Najczęściej jest to ok. 1% wydanej kwoty. Bank dzieli się więc z klientami pieniędzmi, uzyskanymi z opłaty interchange.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Niższa opłata spowoduje zapewne, że banki będą chciały w jakiś sposób odbić sobie straty. Mogą więc wycofać z oferty usługi zwrotów wydatków lub istotnie zmniejszyć ich atrakcyjność. Innym rozwiązaniem okazałoby się podwyższenie opłat za karty czy rachunki lub zaostrzenie wymogów, zwalniających z opłaty. Banki mogą też połączyć wszystkie te elementy.

Hipotetycznie, gdyby banki przestały zwracać część wydatków, szukałyby innego rozwiązania, które zmobilizuje nas do częstego płacenia kartą. Dobrym wyjściem może okazać się podwyższenie opłat za konto w przypadku osób, które rzadko dokonują płatności kartami. Ci, którzy aktywnie korzystają z kart płatniczych, nadal będą zwolnieni z opłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA