REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na niebezpieczne bankomaty

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Klientów kolejnego banku okradziono kopiując ich karty w bankomacie. Taki rodzaj oszustwa znany jest jako skimming. Takich sytuacji można jednak uniknąć.

Ofiarą złodziei padli tym razem klienci PKO BP z Aleksandrowa Kujawskiego. Złodzieje zainstalowali w bankomatach urządzenia odczytujące informacje z magnetycznych kart. Podobne historie zdarzały się też w poprzednich latach i pewnie jeszcze nie raz się powtórzą, warto więc wiedzieć jak rozpoznać bankomat opanowany przez złodziei.

REKLAMA

REKLAMA

Musimy wiedzieć, że karty płatniczej nie trzeba koniecznie kraść w tradycyjny sposób wyciągając z kieszeni ofiary portfel. Można ją po prostu skopiować i za pomocą takiej bliźniaczej karty zrobić zakupy, czy pobrać pieniądze w bankomacie. Proceder sczytywania zawartości paska magnetycznego karty nosi nazwę skimmingu. Przestępcy używają do tego miniaturowych skanerów, które montują m.in. w bankomatach. Oprócz tego przy pomocy miniaturowych kamer są jeszcze w stanie podejrzeć PIN do naszej karty.

REKLAMA

Postęp techniczny działa oczywiście również na korzyść złodziei i używane przez nich skanery, czy kamery są naprawdę niewielkich rozmiarów. Dla niezorientowanej osoby mogą być niewidoczne. Warto więc ostrożnie podchodzić do bankomatów, zawsze dokładnie obejrzeć urządzenie, zanim umieścimy w nim kartę. Naszą uwagę powinny przykuć jakiegokolwiek podejrzane elementy dołączone do bankomatu.

Tych podejrzanych elementów może być sporo. Na początek warto obejrzeć miejsce, do którego wkładamy kartę, czy przypadkiem nie zostało przerobione. Koniecznie trzeba też przyjrzeć się klawiaturze, czy przypadkiem nie jest ona wyższa niż zazwyczaj, czy w dziwny sposób nie odstaje. Jeśli tak jest, to może to oznaczać, że jest na niej nakładka, która skopiuje PINdo naszej karty. Złodzieje używają też miniaturowych kamer, montowanych w różnych częściach bankomatu. Mogą być one tak małe, że zmieszczą się nawet pod naklejkami na bankomacie. Urządzenia do powielania paska magnetycznego również mogą się znajdować poza bankomatem. Często stoi on bowiem w zamkniętym pomieszczeniu, które trzeba otworzyć przy pomocy karty. I tam właśnie może znajdować się czytnik. Warto więc nie otwierać drzwi tą sama kartą, którą będziemy wypłacać pieniądze, bo jeśli przy bankomacie będzie kamera, która podejrzy PIN to złodzieje będą mieli komplet danych.

Wyszukiwarka bankomatów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednak rozpoznawanie niebezpiecznych bankomatów wydaje nam się zbyt trudne, to warto chociaż korzystać z tych urządzeń, które są mniej narażone na ingerencję złodziei, czyli na przykład z bankomatów stojących w oddziałach banków. Trzeba też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pomocny może być dość prosty zwyczaj zasłaniania klawiatury portfelem w momencie wybierania PIN-u. To eliminuje możliwość podejrzenia go przez kamerę, choć nie gwarantuje bezpieczeństwa w wypadku nakładki na klawiaturę.

Na szczęście postęp techniczny idzie z pomocą klientom banków. Coraz częściej plastikowe pieniądze wyposażone są w mikroprocesor, a ten jest dużo trudniejszy do skopiowania. Co prawda wydawane w Polsce karty z chipem wyposażone są również w pasek magnetyczny - są to tzw. karty hybrydowe. Mimo wszystko są jednak bezpieczniejsze, bo złodziej który skopiuje pasek magnetyczny musi podrobioną kartę użyć w maszynie nieprzystosowanej do obsługi mikroprocesorów. Oczywiście taki bankomat złodzieje mogą dość łatwo znaleźć, ale międzybankowe przepisy mówią, że odpowiedzialność za taką transakcję poniesie bank, który ma przestarzały bankomat. Okradzionemu klientowi będzie więc dużo łatwiej odzyskać pieniądze, bo jego bank nie będzie ich musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Porównaj oferty kart kredytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA