REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na niebezpieczne bankomaty

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Klientów kolejnego banku okradziono kopiując ich karty w bankomacie. Taki rodzaj oszustwa znany jest jako skimming. Takich sytuacji można jednak uniknąć.

Ofiarą złodziei padli tym razem klienci PKO BP z Aleksandrowa Kujawskiego. Złodzieje zainstalowali w bankomatach urządzenia odczytujące informacje z magnetycznych kart. Podobne historie zdarzały się też w poprzednich latach i pewnie jeszcze nie raz się powtórzą, warto więc wiedzieć jak rozpoznać bankomat opanowany przez złodziei.

REKLAMA

REKLAMA

Musimy wiedzieć, że karty płatniczej nie trzeba koniecznie kraść w tradycyjny sposób wyciągając z kieszeni ofiary portfel. Można ją po prostu skopiować i za pomocą takiej bliźniaczej karty zrobić zakupy, czy pobrać pieniądze w bankomacie. Proceder sczytywania zawartości paska magnetycznego karty nosi nazwę skimmingu. Przestępcy używają do tego miniaturowych skanerów, które montują m.in. w bankomatach. Oprócz tego przy pomocy miniaturowych kamer są jeszcze w stanie podejrzeć PIN do naszej karty.

REKLAMA

Postęp techniczny działa oczywiście również na korzyść złodziei i używane przez nich skanery, czy kamery są naprawdę niewielkich rozmiarów. Dla niezorientowanej osoby mogą być niewidoczne. Warto więc ostrożnie podchodzić do bankomatów, zawsze dokładnie obejrzeć urządzenie, zanim umieścimy w nim kartę. Naszą uwagę powinny przykuć jakiegokolwiek podejrzane elementy dołączone do bankomatu.

Tych podejrzanych elementów może być sporo. Na początek warto obejrzeć miejsce, do którego wkładamy kartę, czy przypadkiem nie zostało przerobione. Koniecznie trzeba też przyjrzeć się klawiaturze, czy przypadkiem nie jest ona wyższa niż zazwyczaj, czy w dziwny sposób nie odstaje. Jeśli tak jest, to może to oznaczać, że jest na niej nakładka, która skopiuje PINdo naszej karty. Złodzieje używają też miniaturowych kamer, montowanych w różnych częściach bankomatu. Mogą być one tak małe, że zmieszczą się nawet pod naklejkami na bankomacie. Urządzenia do powielania paska magnetycznego również mogą się znajdować poza bankomatem. Często stoi on bowiem w zamkniętym pomieszczeniu, które trzeba otworzyć przy pomocy karty. I tam właśnie może znajdować się czytnik. Warto więc nie otwierać drzwi tą sama kartą, którą będziemy wypłacać pieniądze, bo jeśli przy bankomacie będzie kamera, która podejrzy PIN to złodzieje będą mieli komplet danych.

Wyszukiwarka bankomatów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jednak rozpoznawanie niebezpiecznych bankomatów wydaje nam się zbyt trudne, to warto chociaż korzystać z tych urządzeń, które są mniej narażone na ingerencję złodziei, czyli na przykład z bankomatów stojących w oddziałach banków. Trzeba też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pomocny może być dość prosty zwyczaj zasłaniania klawiatury portfelem w momencie wybierania PIN-u. To eliminuje możliwość podejrzenia go przez kamerę, choć nie gwarantuje bezpieczeństwa w wypadku nakładki na klawiaturę.

Na szczęście postęp techniczny idzie z pomocą klientom banków. Coraz częściej plastikowe pieniądze wyposażone są w mikroprocesor, a ten jest dużo trudniejszy do skopiowania. Co prawda wydawane w Polsce karty z chipem wyposażone są również w pasek magnetyczny - są to tzw. karty hybrydowe. Mimo wszystko są jednak bezpieczniejsze, bo złodziej który skopiuje pasek magnetyczny musi podrobioną kartę użyć w maszynie nieprzystosowanej do obsługi mikroprocesorów. Oczywiście taki bankomat złodzieje mogą dość łatwo znaleźć, ale międzybankowe przepisy mówią, że odpowiedzialność za taką transakcję poniesie bank, który ma przestarzały bankomat. Okradzionemu klientowi będzie więc dużo łatwiej odzyskać pieniądze, bo jego bank nie będzie ich musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Porównaj oferty kart kredytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA