REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny mieszkań używanych nieznacznie spadły

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2010 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym były nieznacznie wyższe niż obecnie, tj. w lipcu. Największe obniżki zanotowano w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Jest to efekt presji na ceny, którą wywiera rynek pierwotny.

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski obniżyły się przeciętnie o 1,1% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2010 r. – wskazują dane Home Broker. Największy spadek miał miejsce w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. W Warszawie, Gdyni czy Poznaniu zmiany były kosmetyczne.

REKLAMA

Zmiana cen ofertowych na rynku wtórnym

Miasto

Cena ofertowa na rynku wtórnym

Różnica

Początek roku

Lipiec

Gdańsk

6 580 zł

6 509 zł

-1,1%

Gdynia

6 986 zł

7 005 zł

0,3%

Katowice

4 535 zł

4 356 zł

-4,0%

Kraków

8 204 zł

7 905 zł

-3,6%

Łódź

4 615 zł

4 557 zł

-1,3%

Poznań

6 246 zł

6 213 zł

-0,5%

Szczecin

4 955 zł

4 922 zł

-0,7%

Warszawa

9 361 zł

9 394 zł

0,3%

Wrocław

7 287 zł

7 102 zł

-2,5%

Presję na poziom cen na rynku wtórnym wywierają wysoki udział w podaży mieszkań o niższym standardzie (np. wielka płyta), a także atrakcyjne oferty na rynku pierwotnym. Koszt zakupu mieszkania w wielkiej płycie jest średnio o ok. 15% niższy od pozostałej oferty. Z kolei średnia cena na rynku pierwotnym jest przeciętnie o 500 zł niższa niż w nowym budownictwie na rynku wtórnym (budynki oddane po 2000 r.). Przykładowo, w Krakowie udział wielkiej płyty wzrósł z 14% w styczniu do 17% w lipcu.

Zobacz także: Tanie mieszkanie

Wydłużenie procesu sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie zjawisk negatywnych na rynku wtórnym można też wymienić ponowne wydłużenie procesu sprzedaży. Dla mieszkań, w przypadku których w czerwcu podpisano umowę sprzedaży, sprzedaż zajęła średnio 126 dni licząc od momentu wprowadzenia oferty. Jest to konsekwencja znacznego wydłużenia etapu od wprowadzenia oferty do podpisania umowy przedwstępnej. To z kolei, poza zjawiskami jednorazowymi, jak żałoba narodowa w kwietniu, wynika z dużego niedopasowania oczekiwań kupujących i sprzedających. Pierwszy liczą na dalszy spadek lub stabilizację, a drudzy – na wzrost cen.

Więcej transakcji

Czynnikami sprzyjającymi wzrostowi są z kolei poprawa koniunktury gospodarczej, stale rosnącą dostępności kredytów (wraz ze spadkiem kosztu kredytowania) oraz wzrost liczby transakcji, obserwowany także w lipcu mimo sezonu wakacyjnego. Stosunkowo nowym czynnikiem jest wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami, obserwowany w pierwszych miastach (Wrocław, Warszawa).

Polecamy: Kredyty i pożyczki hipoteczne

W kolejnych miesiącach stabilizacja

W największych miastach Polski w nadchodzących 12 miesiącach, Home Broker spodziewa się przeciętny wzrost cen na poziomie 2,8%. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że centralna projekcja inflacji NBP mówi o wartości tego wskaźnika na poziomie 2,5% w II kwartale 2011 roku. Realizacja obu prognoz oznaczałaby realną stabilizację cen.

Prognoza zmiany średniej ceny mieszkań w największych miastach Polski

Miesiąc

Oczekiwana zmiana średniej ceny w najbliższych 12 miesiącach

10-sty

5,80%

10-lut

5,20%

10-mar

5,10%

10-kwi

4,40%

10-maj

3,60%

10-cze

3,20%

10-lip

2,80%

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA