REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania dla studenta - gdzie najtaniej

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas, w którym studenci przeglądają oferty wynajmu mieszkań, szukając najbardziej dogodnej lokalizacji, w której będą chcieli spędzić kolejny rok akademicki. Ucieszyć może ich fakt, iż na rynku jest dwukrotnie więcej ofert niż przez rokiem, a same koszty wynajmu spadły w porównaniu do 2009 roku – wynika z danych serwisu szybko.pl. Najbardziej obniżyły się koszty wynajmu kawalerek.

Koszty wynajmu mieszkania należą do największych wydatków w studenckim budżecie. Zarówno studentów, jak i ich rodziców ucieszy fakt, że niemal we wszystkich 15 największych polskich miastach, mieszkania można wynająć taniej niż przed rokiem. Zdecydowanie taniej jest w Białymstoku i Gdyni, gdzie koszty wynajmu mieszkań spadły odpowiednio o 13% i 11%. Średnio o 10% taniej jest w Gdańsku, o około 6% mniej trzeba zapłacić w największych ośrodkach akademickich w Warszawie i Krakowie. Nieco więcej niż przed rokiem kosztuje wynajem w Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy.

REKLAMA

REKLAMA

W porównaniu z lipcem zeszłego roku najbardziej obniżyły się stawki za wynajem kawalerek - średnio we wszystkich miastach o 4%. Obecnie w Gdyni można wynająć jednopokojowe mieszkania o 200 złotych taniej. W Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku jest to różnica ponad 100 złotych w skali miesiąca.

Nieco mniejsze procentowe obniżki dotyczą mieszkań 2-pokojowych – koszty spadły w tym przypadku o 3,2%. W ujęciu bezwzględnym są to jednak znaczne kwoty: 220 złotych miesięcznie mniej za wynajem 2 pokoi w Krakowie, 180 w Gdyni, 166 w Białymstoku i 110 we Wrocławiu.

Najmniejsze obniżki miały miejsce w przypadku mieszkań 3-pokojowych. Wynika to z faktu, iż wynajem takiego mieszkania jest zdecydowanie bardziej korzystny, ponieważ koszty dzielone są na większą grupę osób. 74% studentów wynajmujących mieszkania deklaruje, że będzie mieszkać z 1 lub większą liczbą osób. Duży popyt na większe mieszkania hamuje spadek kosztów ich wynajmu.

Nadal najdroższym miastem pozostaje Warszawa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty najmu spadły tu o około 6%, przy czym jest to efekt obniżek w przypadku małych mieszkań, ponieważ za 3 pokoje trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drugim miastem, w rankingu najdroższych lokalizacji, jest Wrocław. Na trzecim miejscu, ze stosunkowo podobnymi kosztami plasują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Poznań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasta, gdzie student wyda na mieszkanie najmniej to Białystok oraz Toruń.

Polecamy: Tanie mieszkanie

KOSZTY WYNAJMU W 8 POLSKICH MIASTACH

Warszawa

Średni koszt wynajmu kawalerki w lipcu 2010 w Warszawie wynosi 1380 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1940, a 3-pokojowego 2600. Kawalerki są o prawie 8% tańsze niż przed rokiem, a za mieszkania 2-pokojowe płaci się średnio o 4,2% mniej.

Najtańszymi dzielnicami w Warszawie są Wawer, Tarchomin, Białołęka, Bródno i Ursus. Najwięcej zapłacą studenci wynajmujący mieszkania w Centrum i Śródmieściu, na Mokotowie, ale także na Wilanowie. W tych trzech dzielnicach koszty są zdecydowanie wyższe od średniej dla całej Warszawy, a za wynajem 3 pokoi trzeba zapłacić grubo ponad 3 tysiące złotych miesięcznie.

Kraków

W Krakowie kawalerkę można wynająć w cenie porównywalnej z zeszłym rokiem. Mieszkania 2-pokojowe są o około 200 złotych tańsze niż przed rokiem, a 3 pokoje można wynająć średnio o 90 złotych taniej.

W przypadku Krakwa najdroższe jest Stare Miasto, Zwierzyniec, Łobzów i Bronowice, najtaniej jest w Nowej Hucie oraz w dzielnicy Prokocim-Bieżanów.

Wrocław

Koszty wynajmu mieszkań we Wrocławiu należą do najwyższych w kraju. Za kawalerkę trzeba tu zapłacić średnio 1290 złotych miesięcznie, za mieszkanie 2-pokojowe 1580 a za 3 pokoje 2150. W porównaniu z lipcem 2009 średnio o 6,5% mniej płaci się za wynajem mieszkań 2 i 3-pokojowych. Kawalerki przed rokiem były nieznacznie tańsze.

Najwyższe koszty wynajmu dotyczą Starego Miasta, najtańszą dzielnicą jest Psie Pole.

Gdańsk

Średnie koszty wynajmu mieszkań w lipcu 2010 przedstawiają się następująco: mieszkania 1-pokojowe 1040 złotych, 2-pokojowe 1420 i 3-pokojowe1755. W porównaniu z lipcem 2009 o 12,3% mniej kosztuje wynajęcie mieszkania 3-pokojowego o 11% mniej kawalerki i o 4% mniej 2 pokoi. W Gdańsku najdroższymi dzielnicami są Śródmieście i Oliwa, najtaniej jest na Żabiance i Chełmie.

Poznań

Średnie koszty wynajmu są na poziomie porównywalnym z zeszłym rokiem. Wynajem kawalerki kosztuje około 1035 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1380, a 3-pokojowego 1820. Najtańsze oferty wynajmu można znaleźć w dzielnicach Sołacz, Winogrady i Grunwald. Najdrożej jest na Starym i Nowym Mieście oraz w dzielnicy Wilda.

Katowice

W Katowicach w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły koszty wynajmu mieszkań 1 i 2-pokojowych, odpowiednio o 6,5% i 4,7%, w efekcie na kawalerkę trzeba wydać około 1000 złotych, a na mieszkanie 2-pokojowe 1430 złotych miesięcznie. Wynajem 3 pokoi jest droższy niż przed rokiem o 1/10 i średnia stawka dla całego miasta wynosi 1940 złotych.

Najwyższe czynsze za wynajem w Katowicach są osiągane w dzielnicach: Brynów, Wełnowiec-Józefowiec oraz Dąbrówka Mała. Najtaniej jest na Osiedlu Tysiąclecia i Witosa.

Łódź

W Łodzi w porównaniu z lipcem 2009 w zauważalny jest spadek kosztów wynajmu mieszkań 3-pokojowych z 1700 złotych do 1550. Wynajem kawalerki kosztuje obecnie średnio 890 złotych i jest o 20 złotych niższy niż w lipcu 2009.

Najdroższymi, jeśli chodzi o koszty wynajmu, dzielnicami Łodzi są Śródmieście i Centrum. Zdecydowanie najtaniej jest na łódzkich Bałutach.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

//g6.infor.pl/p/_files/98000/srednie_koszty_wynajmu_mieszkan_46431.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Raport Szybko.pl i Expandera. Analiza kosztów wynajmu.
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA