REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania nie powinny szybko zdrożeć

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań powinny wzrosnąć o ok. 3,2%, szacują doradcy Home Broker. Prognoza jest zbliżona do średniej zmiany cen w minionych 12 miesiącach, zatem oznacza kontynuację obecnych tendencji na rynku mieszkaniowym.

Każdy kolejny comiesięczny odczyt wskaźnika przynosi spadek jego wartości. Zmiany nie są co prawda znaczące wskazują jednak, że optymizm doradców Home Broker z początku roku stopniowo przygasa. Wpływ na to ma stabilizacja cen mieszkań w pierwszym półroczu tego roku, wysoka podaż lokali z segmentu o niższym standardzie czy też upusty cenowe stosowane przez deweloperów. W rekordowym styczniu doradcy Home Broker oczekiwali przeciętnego wzrostu cen mieszkań w największych miastach Polski o 5,8%.

REKLAMA

Miesiąc

Prognoza zmiany średnich cen mieszkań w następnych 12 miesiącach

10-sty

5,80%

10-lut

5,20%

10-mar

5,10%

10-kwi

4,40%

10-maj

3,60%

10-cze

3,20%

Stabilizacja na rynku

REKLAMA

Obecna prognoza, na poziomie 3,2%, oznacza, że doradcy spodziewają się kontynuacji tendencji na rynku mieszkaniowym zaobserwowanych w ostatnich 12 miesiącach. Ceny transakcyjne mieszkań w dziesięciu największych miastach rosły w ostatnich trzech miesiącach w średnim tempie 2,9% rok do roku (na podstawie danych Home Broker i Open Finance). Wzrost był zatem zaledwie o 0,5 pkt. proc. wyższy od inflacji. Taki poziom potwierdza, że rynek mieszkaniowy w Polsce nie wszedł jeszcze w fazę ożywienia.

O tym, że jest za wcześnie na ogłaszanie przełomu na rynku mieszkaniowym może świadczyć bardzo duże zróżnicowanie tendencji cenowych w poszczególnych miastach. Co prawda zróżnicowanie sytuacji na rynkach lokalnych jest typową cechą rynku nieruchomości mieszkaniowych, jednak skala rozbieżności jest bardzo duża (od minus 15,7% do plus 8,8% w zakresie cen transakcyjnych). Niepokojącym sygnałem jest też niewielki spadek przeciętnego tempa wzrostu cen w stosunku do poprzedniego odczytu (3,3%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana prognoz na najbliższe 12 miesięcy

Miasto

Maj

Czerwiec

Średnia cena ofertowa w czerwcu

Bydgoszcz

2,50%

3,20%

4 619,96 zł

Katowice

3,00%

3,20%

4 828,46 zł

Kraków

3,00%

3,20%

8 024,97 zł

Lublin

3,30%

2,50%

5 160,97 zł

Poznań

8,50%

5,70%

6 943,57 zł

Toruń

5,60%

5,60%

4 655,56 zł

Trójmiasto

2,80%

3,50%

7 067,90 zł

Warszawa

3,10%

2,70%

9 284,25 zł

Wrocław

3,40%

1,80%

7 425,87 zł

Ogółem

3,60%

3,20%

Więcej transakcji i krótszy proces sprzedaży

REKLAMA

Wśród pozytywnych zjawisk można wymienić z kolei wzrost liczby transakcji, a także skrócenie czasu sprzedaży mieszkań. Proces sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym, w przypadku których w maju zawarto umowę ostateczną, trwał średnio 96 dni, czyli trzy miesiące, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży. Taka jest też średnia z ostatnich trzech miesięcy. W najgorszych miesiącach, czyli w styczniu i lutym tego roku, przeciętny czas trwania procesu sprzedaży przekraczał 130 dni, czyli był o ponad miesiąc dłuższy.

Doradcy Home Broker spodziewają się utrzymania dysproporcji w poszczególnych segmentach rynku. W przypadku „wielkiej płyty” oczekują stabilizacji, a nawet dalszego spadku cen, a w przypadku stosunkowo nowych mieszkań, bądź odremontowanych w dobrych lokalizacjach – wzrostu. Ciekawą sytuację mamy na rynku pierwotnym. Z jednej strony w większości dużych miast (wyjątkiem jest Warszawa) średnie ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na wtórnym, ale z drugiej deweloperzy, którzy coraz częściej sprzedają mieszkania na wczesnych etapach budowy oferują duże rabaty. Podczas modnych ostatnio „dni otwartych” sięgają one nawet 10-20%.

Średnie ceny ofertowe mieszkań

Miasto

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Warszawa

8 987 zł

9 481 zł

Kraków

8 093 zł

7 961 zł

Wrocław

7 681 zł

7 135 zł

Poznań

7 562 zł

6 209 zł

Gdańsk

7 253 zł

6 451 zł

Gdynia

7 467 zł

7 043 zł

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Home Broker publikuje co miesiąc wskaźnik prognozujący zmianę przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski w najbliższych 12 miesiącach. Wskaźnik dla całego kraju jest medianą oczekiwań doradców w obrocie nieruchomościami, ważoną liczbą odpowiedzi przypadających na poszczególne miasta uwzględnione w badaniu.
W prognozowaniu zmiany ceny metra kwadratowego w najbliższych 12 miesiącach Home Broker posługuje się powszechnie znaną i wykorzystywaną metodą heurystyczną (intuicyjną). Stosuje się ją w dziedzinach nowych, w przypadku których trudno skwantyfikować istniejące zależności, a także trudno przeprowadzić analizę retrospektywną. W ocenie Home Broker polski rynek nieruchomości mieszkaniowych spełnia te kryteria. Metoda opiera się na opiniach oraz intuicji badawczej ekspertów z danej dziedziny, stanowiących liczną grupę oraz umiejących myśleć w niezależny sposób.
Jedną z odmian metody heurystycznej jest metoda delficka, wykorzystana po raz pierwszy w badaniach w 1966 roku. Polega ona na opracowaniu ankiet skierowanych do ekspertów, analizie statystycznej otrzymanych wyników i sformułowaniu w oparciu o nie ogólnych wniosków. Za prognozę przyjmuje się opinię większości zgodnych uczestników badania.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA