reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak rozpoznać prawdziwy apartament

Jak rozpoznać prawdziwy apartament

W ofertach sprzedaży mieszkań deweloperzy bardzo często mieszkania wyższej klasy nazywają apartamentami. Według specjalistów Home Broker jednak, pojęcie to jest często nadużywane.

W terminologii związanej z rynkiem nieruchomości brakuje jasnej definicji słowa apartament. W efekcie mamy dość dużą swobodę w używaniu tego określenia. Być może problem wynika stąd, że angielskie słowo apartment oznacza po prostu lokal mieszkalny („apartament” w naszym rozumieniu to po angielsku luxury apartment czy superior luxury apartment). Specyfikacja apartamentu nie jest też określona w polskim prawie budowlanym. Mieszkanie o takim standardzie musi spełniać te same wymogi, co każdy inny lokal mieszkalny. To prowadzi do szeregu nadużyć, zarówno po stronie deweloperów, jak i osób sprzedających mieszkania na rynku wtórnym. Na porządku dziennym jest nazywanie apartamentem lokalu o podwyższonym standardzie.

Opierając się na dostępnych definicjach apartamentu Home Broker określił najważniejsze wymogi, jakie powinien spełniać lokal tej kategorii. Kupującym powinno to pomóc w ocenie czy mieszkanie, którego nabycie rozważają może aspirować do miana apartamentu. Wymogi te dotyczą: lokalizacji, estetyki budynku, standardu wykonania i wykończenia, powierzchni i wysokości, rozkładu, wyposażenia budynku, rodzaju ochrony czy wreszcie usług dostępnych na terenie osiedla. 

Sprawdziliśmy, jaki odsetek ofert sprzedaży apartamentów, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, spełnia tak określone wymogi. Jeśli wziąć pod uwagę tylko kryterium powierzchni (min. 100 m kw), spełniające je mieszkania stanowią tylko 15% wszystkich ofert sprzedaży lokali określanych mianem apartamentów. Ponieważ na definicję apartamentu składają się też inne wymogi, spełniających je lokali jest w ofercie „apartamentów” nie więcej niż kilka procent.

Lokalizacja apartamentowca powinna być prestiżowa. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Priorytetem są dobra komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych. Ważna jest też roślinność na podwórku oraz estetyczny widok z okna. Nie oznacza to jednak, że każdy budynek o podwyższonym standardzie zlokalizowany w warszawskim Śródmieściu czy na Mokotowie jest apartamentowcem.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest architektura budynku apartamentowego. Musi być nienaganna, czemu służyć powinien projekt znanego architekta. Sama budowa wymaga ponadto zastosowania najwyższej jakości materiałów zarówno konstrukcyjnych (np. cegły) jak i wykończeniowych (np. szlachetne drewno, metal, kamień naturalny). Błędem byłoby ponadto projektowanie dużej liczby lokali na piętrze. Warunkiem koniecznym jest obecność windy w budynku nawet, gdy nie wymaga tego prawo. Sama winda powinna być wysokiej jakości i emitować minimum hałasu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama