reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak zwiększyć wysokość emerytury?

Jak zwiększyć wysokość emerytury?

Zwiększenie udziału akcji w portfelach inwestycyjnych przyszłych emerytów może pomóc w pomnożeniu kapitału, ale również pociąga za sobą zwiększone ryzyko. Eksperci są zdania, że w tym przypadku pomocne może okazać się uzależnienie struktury portfela od wieku oszczędzającego. Jak poprawić funkcjonowanie II i III filaru?

W kapitałowych systemach emerytalnych, czyli w drugim, obowiązkowym i trzecim, dobrowolnym filarze, jednym z ważniejszych czynników, decydujących o wysokości emerytury, jest wysokość zysków z inwestowanych składek. Może ona być wyższa dzięki większemu udziałowi akcji. Ale wówczas rośnie też ryzyko. We wszystkich odmianach emerytalnych funduszy i inwestycji zasadnicze znaczenie mają cztery elementy: wysokość odkładanych i inwestowanych sum, czas ich gromadzenia i inwestowania, średnia stopa zwrotu z inwestycji oraz bezpieczeństwo kapitału.

Z punktu wiedzenia przyszłego emeryta, zarówno wysokość składek czy oszczędności, jak i czas ich gromadzenia stanowi obciążenie, zmniejszające możliwości bieżącej konsumpcji osiąganych dochodów. Elementem przesądzającym o atrakcyjności określonej formy gromadzenia środków na starość, pozornie nie wiążącym się z dodatkowymi kosztami, jest stopa zwrotu z inwestowanego kapitału. Im wyższa, tym lepiej, bo zwiększa wielkość przyszłych świadczeń. Jednak stopa zysku wiąże się bezpośrednio z poziomem ryzyka. Mówiąc w uproszczeniu, ktoś, kto oczekuje 20 proc. zysku rocznie, musi się liczyć z tym, że w pewnych okresach wartość gromadzonego przez niego kapitału może być narażona na uszczerbek w porównywalnej wysokości. Tak wysokich stóp zwrotu nie da się bowiem osiągnąć, inwestując w najbardziej bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak obligacje czy lokaty bankowe. Ich osiągnięcie wymaga sięgnięcia po akcje. Te zaś bywają kapryśne i wysoki ich udział w portfelu może być także źródłem strat. Dlatego też w przypadku otwartych funduszy emerytalnych limit akcji został ustawowo ograniczony do 40 proc. Nawet krótka historia funkcjonowania funduszy dowodzi, że i ta bariera nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa kapitału.


Źródło: KNF

Bardzo dobra koniunktura, panująca na rynkach akcji w ciągu ponad dziesięciu lat działania otwartych funduszy emerytalnych, sprzyjała osiąganiu wysokich stóp zwrotu z inwestowanego przez nie, emerytalnego kapitału. Jednak w dłuższym okresie utrzymywanie się równie dobrej passy jest mało prawdopodobne, a załamanie z lat 2008-2009 pokazało, na jakie ryzyko narażony jest ten kapitał.


Źródło: KNF

Przeczytaj także: Jaki jest skład portfela funduszy polskich akcji?

W czasie giełdowej bessy wartość aktywów, zgromadzonych w funduszach, znacznie się zmniejszyła i to mimo, że do górnego limitu zaangażowania w akcje funduszom było bardzo daleko. Spadek aktywów nastąpił też w specyficznym momencie, gdy nie były one jeszcze wykorzystywane do wypłaty emerytur. Nie spowodował on więc uszczuplenia ich wysokości.

Polecamy serwis: Budżet domowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama