Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 26-30 stycznia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS
Jak poinformował w czwartek (29 stycznia) Główny Urząd Statystyczny, polski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w całym 2008 roku o 4,8% r/r. Konsensus rynkowy oscylował wokół 5%. Ta sama statystyka z poprzedniego roku wynosiła 6,5%. Okazała się, że konsumpcja gospodarstw domowych w ubiegłym roku wzrosła o 5,4% r/r (5,2% r/r rok wcześniej), a inwestycje wzrosły o 7,9% (17,6% w roku 2007).

Dane te potwierdzają tendencję wytracania dynamiki przez gospodarkę, na które już od 2 miesięcy wskazują miesięczne dane cząstkowe, opisujące sferę realną (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Prognozy PKB w całym 2009 roku oscylują wokół 2%. Najnowsze szacunki Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dotyczące tempa wzrostu PKB w Polsce zostały obniżone z 2,8% do 1,5%. Urealniony, ale nazywany pesymistycznym, scenariusz, jaki przygotował rząd, zakłada, że w 2009 r. wzrost gospodarczy (PKB) spowolni do 1,7%. Oficjalny budżet na 2009 rok cały czas zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 3,7%. Rząd przewiduje wyraźnie mniejsze przychody w tegorocznym budżecie i ocenia, że potrzebne są oszczędności w wysokości 17 mld zł. Szukanie oszczędności w resortach trwa.

GUS poinformował też, że w styczniu 2009 roku, nastąpiło dalsze pogarszanie się nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, w styczniu 2009 r. zmniejszył się do poziomu -18,9 i w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku obniżył się o 14,0%. Podobnie kształtował się wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwane w najbliższych miesiącach. W styczniu 2009 r. wskaźnik ten zmniejszył się do poziomu -31,6 i w porównaniu ze styczniem 2008 r. obniżył się o 25,7%. GUS informuje że, obserwowane niekorzystne zmiany wskaźników ufności konsumenckiej wynikają z pogorszenia się podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się konsumpcji gospodarstw domowych, a więc ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. GUS zwraca szczególną uwagę na konsumenckie oceny zmian sytuacji gospodarczej kraju i poziomu bezrobocia w kraju oraz dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych. Z danych tych wynika, że społeczeństwo polskie coraz bardziej dostrzega występujące obecnie znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego i jest coraz bardziej przekonane, że spowolnienie to utrzyma się również w najbliższym okresie. GUS poinformował, że 361 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 36,9 tys. pracowników, w tym 2 tys. osób z sektora publicznego.

W trudniejszych warunkach gospodarowania, znaczenia nabiera aktywna postawa państwa i banku centralnego. Wydaje się, że decydenci, kształtujący politykę gospodarczą mają świadomość szczególnej wagi ich aktywności. Stymulowanie gospodarki przez państwo zaczyna przybierać postać konkretnych działań.
Po stronie polityki fiskalnej, Ministerstwo Gospodarki zaproponowało pakiet antykryzysowy, na który zamierza przeznaczyć 91,3 mld PLN. Resort gospodarki chce wprowadzić możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy i proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia oraz obniżenie akcyzy na energię dla energochłonnych odbiorców. Rada Ministrów przyjęła już projekt nowelizacji ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Efektem tych zmian będzie umożliwienie BGK udzielania gwarancji lub poręczeń w ramach rządowych programów społeczno-gospodarczych, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planowane jest wsparcie dla przedsiębiorców, których pierwsza firma zbankrutowała.

Resort gospodarki deklaruje też opracowanie instrumentu wsparcia finansowego lub gwarancyjnego dla przedsiębiorców mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej, spowodowane opóźnieniami w płatnościach ze strony jego kontrahentów. Trwają też prace nad lepszym dostępem przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego. Kładziony jest nacisk na rozwój poręczeń BGK jako elementu stabilizującego. Dodatkowo planowane jest wdrożenie i upowszechnienie współporęczenia jako metody ograniczenia ryzyka oraz opracowanie i wdrożenie zasad wspierania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych ze środków unijnych. Proponowane jest wsparcie dla polskich eksporterów zorientowanych na rynki wschodnie przez refinansowanie kredytów eksportowych oraz ubezpieczenia i gwarancje.

27 stycznia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny zdecydowanie obniżyła wszystkie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna została sprowadzona do poziomu 4,25%, stopa lombardowa do 5,75%, stopa depozytowa do 2,75% a stopa redyskonta weksli do 4,50%. Na decyzję o obniżce wpłynęło poważne spowolnienie gospodarcze w Polsce, które będzie też istotnie spowalniać inflację. W swoim komunikacie, RPP wskazuje na silniejsze niż wcześniej oczekiwano spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, które wynika głównie z nieoczekiwanie silnego spadku tempa wzrostu za granicą, w tym zwłaszcza u głównych partnerów handlowych Polski. Władze monetarne wskazują, że do spowolnienia gospodarki przyczyniają się dodatkowo utrudniony dostęp do kredytu wynikający ze znacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki.

Pomimo wzrostu nadpłynności sektora bankowego, koszt kredytu utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, co wynika z wysokiej premii za ryzyko zawartej w rynkowych stopach procentowych i podwyższonych marż. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy potwierdzają spadek zatrudnienia, wzrost bezrobocia i obniżanie się dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, co oddziałuje w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej. Łagodzenie polityki pieniężnej powinno przyczyniać się do stabilizowania tempa wzrostu gospodarczego na poziomie tempa wzrostu produktu potencjalnego, co w średnim okresie będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego.

Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach mają uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce i na świecie. Jednocześnie, oznajmiono, że RPP podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do mechanizmu kursowego ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce.

Minister finansów J. Rostowski uważa, że przyjęcie euro w 2012 r. jest realne. Nie można wykluczyć, że nastąpią opóźnienia jednak intencją rządu jest doprowadzenie do przystąpienia do strefy euro w możliwie najszybszym terminie. Zdaniem szefa resortu finansów polityka monetarna nie powinna być zaostrzana w czasie kryzysu. Minister finansów powiedział również, że rząd planuje po przyjęciu euro wprowadzenie obowiązku podawania cen w dwóch walutach nawet na pół roku przed przyjęciem euro i kilka lat po jego wprowadzeniu. Ten zabieg powinien zapobiec zaokrąglaniu cen w górę.
Odmienne zdanie ma prezes NBP, Sławomir Skrzypek, który uważa, że Polska nie powinna wchodzić do mechanizmu ERM2 w chwili kiedy złoty może nie zdać testu stabilności. Także członkini RPP, Halina Wasilewska-Trenkner, uważa, ze plany wejścia do mechanizmu ERM-2 w 2009 r. stają się obecnie mniej prawdopodobne ze względu na zawirowania na rynku walutowym oraz problemy ze spełnieniem kryterium inflacyjnego i fiskalnego. Wasilewska-Trenkner poinformowała jednocześnie, że dzięki spadkowi inflacji, RPP może skoncentrować się na ograniczeniu skali spowolnienia gospodarczego. „Staramy się poprzez nasze działania, choćby przez takie jak to wtorkowe umożliwić gospodarce realizację scenariusza możliwie niewielkiego spowolnienia w 2009 i podstawę do wejścia z impetem w rok 2010.”

Działania władz pieniężnych i rządu są trafne. Jeśli będziemy obserwowali konsekwencję tych aktywności, rosną szanse na powrót na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego już na przełomie 2009/2010. Polska najprawdopodobniej będzie jednym z nielicznych krajów w regionie o pozytywnym wzroście gospodarczym w bieżącym roku. Te same prognozy, które zakładają spadek dynamiki polskiego PKB do poziomu poniżej 2% w 2009 mówią o powolnym rozpędzaniu się gospodarki w 2010 roku. Państwo polskie, z rozważnie prowadzoną polityką pieniężną i dyscypliną finansów publicznych może być liderem wychodzenia ze spowolnienia w naszym regionie.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Restrukturyzacja firmy. Po zmianach od 1 grudnia 2021 r
Restrukturyzacja firmy. Po zmianach od 1 grudnia 2021 r
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji