REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W którym kierunku pójdą indeksy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy zastanawiają się, czy wczorajsza poprawa nastrojów na światowych giełdach przerodzi się w trwałą tendencję, czy jednak zwyżka jest jedynie ruchem powrotnym do sierpniowego szczytu, który najpierw w minionym tygodniu został pokonany, a następnie w tym tygodniu ten pozytywny sygnał został zanegowany.

REKLAMA

W przedpołudniowej części sesji WIG wspiął się w pobliże 39,2 tys. pkt, czyli właśnie do poziomu, na jakim został ukształtowany sierpniowy szczyt. Zabrakło do tej bariery mniej niż 200 pkt. Potem jednak notowania trochę się osunęły i teraz od tego poziomu dzieli nas ok. 400 pkt.

REKLAMA

REKLAMA

Te wątpliwości mogą inwestorom towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas. Rynek jest na rozdrożu. Z jednej strony, skala spadku nie jest na tyle duża, by formułować zdecydowane wnioski o zbliżającym się końcu trendu zwyżkowego. Z drugiej strony, zestaw czynników wskazujących na przesilenie jest na tyle pokaźny, że trudno zapowiadać szybki powrót do trwałych wzrostów. Charakterystyczne jest w tym wszystkim to, że ostatnie dni wciąż jeszcze nie przyniosły odwrócenia tendencji w zakresie globalnych przepływów. Fundusze rynków wschodzących nadal pozyskiwały pokaźne środki, choć były mniejsze niż w dwóch wcześniejszych tygodniach. Inercja kapitału jest wciąż jeszcze duża. Jeśli jednak koniunktura nie zacznie się szybko poprawiać, inwestorzy mogą coraz odważniej decydować się na realizowanie zysków.

Taki wariant jest realny w kontekście narastających obaw, że w kolejnych kwartałach może być trudniej o pozytywne wyniki gospodarek, niż w III kwartale. Takie wnioski dominowały po wczorajszej publikacji amerykańskiego PKB. Trudno jednak już dziś rozstrzygać, czy ostrożne nastawienie wielu inwestorów i przekonanie o przewartościowaniu akcji, stwarza ryzyko wystąpienia samospełniającej się przepowiedni (skoro większość tak myśli, to tak się stanie), czy też jednak wskazuje na drzemiący wciąż jeszcze w rynku potencjał wzrostowy. Ciekawe wnioski przyniosło przy tym ostatnie badanie nastrojów inwestorów. Odsetek niedźwiedzi w ankiecie Investors Intelligence spadł do 22,5%, ale też ubyło byków (jest ich 48,3%). Widać więc, że giełdowe zniżki ograniczają obozy jednych i drugich. Niewielka część niedawnych byków widzi w nich początek trwalszej tendencji i wycofuje się z optymistycznego nastawienia. Jednocześnie grupka niedźwiedzi spodziewa się, że korekta będzie płytka i też wycofuje się ze swojego niekorzystnego nastawienia.

Te wszystkie sygnały wskazują na to, że na rynkach akcji wciąż jeszcze jesteśmy dość daleko od średnioterminowych rozstrzygnięć.

Chicago PMI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indeks Chicago PMI, który odzwierciedla aktywność sektora przemysłowego w rejonie Chicago i jest w 90% skorelowany z indeksem ISM dla całej amerykańskiej gospodarki, wciąż jeszcze nie przebił się przez 50 pkt, oddzielające rozwój sektora od spowolnienia. W sierpniu miał dokładnie 50 pkt, we wrześniu obniżył się do 46,1 pkt. Dziś poznamy październikową wartość. Analitycy spodziewają się wzrostu do 49 pkt. Indeks ISM we wrześniu zdołał natomiast przebić się przez 50 pkt. Jego październikowy poziom poznamy 2 listopada. Spodziewana jest nieznaczna poprawa. Ma podnieść się do 53 pkt.

Premia za ryzyko

II połowa października stoi pod znakiem stopniowego podnoszenia się premii za ryzyko. Indeks EMBI+ z mniej niż 290 pkt wzrósł do ponad 330 pkt. Nie jest to wciąż jeszcze jednak ruch, który zmieniałby ogólny obraz w tym względzie, czy skłaniał do ostrzegania przed odwróceniem spadkowej tendencji. Premia jest nadal niższa niż średnio w ostatnich 3 miesiącach.

Jednocześnie w dalszym ciągu trudno wciąż przy bardzo już ograniczonej premii za ryzyko liczyć na to, że emerging markets będą prezentowały się wyraźnie lepiej od rynków dojrzałych. Październikowe statystyki dla giełd to potwierdzają. Ryn ki wschodzące są minimalnie na plusie, dojrzałe nieznacznie tracą. Różnica stóp zwrotu sięga 0,8 pkt proc. Wyraźne wyjście ponad 340 pkt przez EMBI+ będzie wskazywać na trwały wzrost premii za ryzyko.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA