reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Spadki w Szanghaju wystraszyły inwestorów

Spadki w Szanghaju wystraszyły inwestorów

Giełdy nie były dziś w najlepszych nastrojach. Trudno się dziwić. Nie widać żadnych pozytywnych impulsów, które mogłyby pobudzić rynki do zwyżek, a chiński parkiet raz po raz straszy coraz większymi spadkami notowań. Nawet Wall Street zdaje się być zaniepokojona.

Dla naszego rynku jedynym pocieszeniem mogą być niskie obroty, towarzyszące spadkowej korekcie i brak nerwowej reakcji na kiepski początek sesji w Stanach Zjednoczonych.

Wczorajsze wyciąganie indeksów w górę na zakończenie sesji nie przyniosło specjalnych efektów i dzisiejszą sesję główne wskaźniki warszawskiego parkietu zaczęły od spadków. WIG20 zniżkował o 0,8 proc., a WIG tracił 0,4 proc. Nieco lepiej rozpoczęły indeksy małych i średnich firm, ale i na tym rynku sytuacja się pogorszyła. Na szczęście skala zniżki nie pogłębiała się do południa. Obroty były niewielkie. Koncentrowały się tradycyjnie na papierach pięciu największych i najbardziej płynnych spółek, a spośród nich tylko akcje Telekomunikacji Polskiej utrzymywały się na niewielkim plusie. Po około 1,5 proc. tracili nasi surowcowi potentaci i największe banki. Gdy sytuacja na europejskich parkietach wyraźnie się pogorszyła, a handel na Wall Street rozpoczął się niezbyt przyjemnie, można się było spodziewać pogłębienia spadków na naszym rynku. Jednak reakcja była odwrotna. Główne indeksy zmniejszały skalę przeceny, a wskaźniki małych i średnich firm utrzymywały się nad kreską. W wyniku mobilizacji popytu w końcówce sesji, w ciągu kilkunastu minut WIG20 „cudownie” dźwignął się z niemal minus 1 proc. do plus 1,5 proc. To mogło zadziwić, ale przy takich obrotach wszystko jest możliwe. Ostatecznie indeks największych spółek wzrósł o 1,33 proc., a WIG zyskał 1,03 proc. Wskaźniki małych i średnich firm, choć przez większą część sesji wykazywały względną siłę, zyskały znacznie mniej niż ich więksi koledzy. mWIG40 zwiększył swoją wartość o 0,49 proc., a sWIG80 o 0,65 proc. Obroty wyniosły 1,16 mld zł. i od trzech dni utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Dziś 70 proc. tych obrotów koncentrowało się na papierach zaledwie pięciu największych spółek.

Wtorkowa sesja za oceanem powinna dodać nieco otuchy inwestorom na pozostałych giełdach. Sięgające około 1 proc. wzrosty indeksów to zawsze coś, ale pamiętajmy, że na razie należy je traktować jedynie jako odreagowanie po dwóch sesjach dość silnej zniżki. S&P500 nie zdołał powrócić nad poziom 1000 punktów, a o odrobieniu strat nie ma mowy.

Jednak Wall Strett swym wzrostem wcale nie poprawiła humorów parkietom azjatyckim. Dziś dominowały na nich spadki i to dość pokaźne. Coraz większy strach zaczyna zaglądać w oczy posiadaczom akcji chińskich firm. Trwająca w Szanghaju od początku sierpnia korekta zaczyna wyglądać coraz groźniej. Dziś indeks Shanghai B-Share zniżkował o 2,8 proc., a Shanghai Composite aż o 4,3 proc. Zniżki o ponad 1,5 proc. zanotowały wskaźniki giełd w Bombaju i Hong Kongu. Japoński Nikkei po niedawnej poprawie sytuacji, także wraca do tendencji spadkowej. Dziś stracił 0,8 proc.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama