REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda za 2008 rok tylko od nielicznych

Tomasz Bar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dywidenda, czyli wypłata części zysku akcjonariuszom spółki, staje się towarem deficytowym. Do takich wniosków można dojść, jeśli spojrzymy na komunikaty spółek giełdowych. Większość spółek ogranicza kwoty przeznaczone na dywidendy lub całkowicie z nich rezygnuje.

REKLAMA

Trudno im się dziwić. Banki nie chcą udzielać kredytów na bieżącą działalność, spółki posiłkują się więc depozytami. Te jednak nie są nieograniczone. Brak dywidendy staje się więc drugim sposobem na polepszenie stanu kasy firmy. Zamiast dzielić się zyskiem z akcjonariuszami, zarządy spółek decydują się na zatrzymanie go w całości w firmie. Patrząc na wyniki spółek za I kwartał, kiedy to średni zysk spadł o połowę, można tylko przypuszczać, że w przyszłym roku nie tylko nie będą chciały podzielić się zyskiem w postaci dywidendy, ale mogą zwyczajnie nie mieć czym się dzielić, gdyż zysk będzie znikomy lub wręcz pojawi się strata.

REKLAMA

Po rekordowym pod względem dywidendy roku 2008, gdy łączna jej wartość sięgnęła 32 mld zł, ten rok może być bardzo chudy. Pamiętajmy jednak, że dywidenda jest wypłacana z rocznym opóźnieniem, tj. dywidenda w roku 2008 dotyczy zysków z 2007 r., który był dla spółek wyjątkowo udany. Wystarczył jednak kolejny rok, aby z ponad 100 spółek płacących dywidendę pozostało ok. 30.

Kolejne spółki decydują czy wypłacić dywidendę

Z planów wypłaty dywidendy chce zrezygnować m.in. spółka odzieżowa LPP. Z komunikatu prasowego wynika, że taki wniosek ma być przedstawiony na zgromadzeniu akcjonariuszy.

Nie powinno to być niespodzianką, jeśli spojrzymy na wyniki spółki za I kwartał. LPP miał 7,8 mln zł straty wobec 18 mln zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydaje się zatem, że 164,6 mln zł zysku wypracowanego w roku ubiegłym będzie nie do osiągnięcia w tym roku. Zysk pozostawiony w spółce będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Branża odzieżowa jest jedną z tych, które boleśnie odczuwają spowolnienie gospodarcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

LPP to oczywiście jeden z przykładów spółek, które zrezygnowały z dywidendy. Warto śledzić komunikaty informujące o planach poszczególnych firm, tym bardziej, że część z nich zmienia swoje decyzje uzależniając je od bieżącej sytuacji.

Jedną ze spółek, która podzieli się sowitą dywidendą (205 mln zł), będzie natomiast Żywiec. Zarówno dzień nabycia prawa do dywidendy, jak i sama wypłata dywidendy, przypadną na czerwiec.

Grający pod dywidendę będą musieli obejść się smakiem

Nie jest tajemnicą, że polityka regularnej wypłaty dywidendy jest pozytywnie postrzegana przez inwestorów. Zwłaszcza TFI i OFE, które zwykle inwestują duże kwoty na długi okres i dzięki dywidendzie mogą poprawić wyniki swoich inwestycji. Dywidenda to nic innego jak ekstra zysk z posiadanych walorów. Często wartość dywidendy w przeliczeniu na akcję sięga kilku lub kilkunastu procent. Przykładowo, jeśli kurs akcji wynosi 200 zł, a dywidenda 20 zł na akcję, będzie to 10%. Posiadacze pakietów akcji wartych kilkanaście milionów złotych mogą więc bez wysiłku wzbogacić się o znaczne kwoty. Inną grupą inwestorów szukających zysku z dywidendy są gracze, którzy wręcz specjalizują się w inwestycjach pod dywidendę. Mówiąc najkrócej, śledzą komunikaty spółek i nabywają akcje tuż przez dniem uprawniającym do otrzymania dywidendy, a następnie sprzedają jak tylko zainkasują dywidendę. W ten sposób mogą zarobić kilka procent ekstra w okresie kilku tygodni oddzielających oba terminy. W tym roku taka strategia mocno straci na znaczeniu. Niska dywidenda uczyni całą operację mało opłacalną.

Lokomotywy GPW, czyli PKN Orlen, Lotos i banki, straciły parę

Od lat największe zyski i tym samym dywidendy płaciły banki i spółki ze znacznym udziałem Skarbu Państwa. W tym roku na dywidendę można liczyć głównie ze strony KGHM, który wypracował w 2008 r. blisko 3 mld zł zysku. Koncerny paliwowe pogrążone są w stratach, a zyski banków skurczyły się średnio o połowę. O zatrzymanie zysku w kasie banków apelują, zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i wicepremier Waldemar Pawlak. Wszystko przez problemy z dostępem do kapitału i koniecznością utrzymania współczynników wypłacalności. Gotówka - to jest to, czego bankom bardzo brakuje.

W takiej sytuacji nie wzbogacą się ani inwestorzy, ani Skarb Państwa, który od lat skutecznie drenował spółki z dywidendy. Z tuzów pozostał im praktycznie KGHM.

Na powrót do czasów, gdy spółki znów masowo będą dzielić się zyskiem, a wartość dywidend sięgnie kilkunastu miliardów złotych, przyjdzie nam poczekać około 2-3 lat, czyli do czasu znacznej poprawy kondycji finansowej firm. Kto wie, czy po dobie kryzysu firmy nie przyjmą odmiennej praktyki i nie postanowią zatrzymać przy sobie większości zysku argumentując to dobrem spółki. Wykorzystanie tych dodatkowych pieniędzy może być dużo efektywniejsze, niż jednorazowa poprawa nastrojów inwestorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA