| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bezrobocie wrogiem gospodarki

Bezrobocie wrogiem gospodarki

Prawdopodobnie niektóre firmy, borykające się z problemami finansowymi, wybiorą rozwiązanie, które z punktu widzenia gospodarki jest najgorsze – zwolnienia pracowników. Jeżeli Fundusz Pracy nie zostanie zasilony dodatkowymi środkami na walkę z bezrobociem, to sytuacja na rynku pracy może ulec znacznemu pogorszeniu.

„Dynamika spadku bezrobocia jest dużo mniejsza niż na początku roku, w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy może się pogorszyć" - ocenia dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Czy obserwujemy początek bessy?

„Z punktu widzenia całej gospodarki bardzo ważny jest wzrost zatrudnienia. Jeśli rząd i Sejm nie przedłużą niektórych rozwiązań, wspierających zatrudnienie w przedsiębiorstwach (o co apeluje Lewiatan), które zawarte są w ustawie antykryzysowej, wygasającej z końcem tego roku, to sytuacja na rynku pracy może się znacząco pogorszyć. Skończy się okres subsydiowania zatrudnienia, czy możliwości bardziej elastycznego organizowania czasu pracy. W konsekwencji firmy, które wciąż mają trudną sytuację finansową, mogą rozważać zwolnienia pracowników.

Polecamy serwis: Kursy walut

Ponadto, gdyby nie oszczędności, które dotknęły w tym roku Fundusz Pracy, spadek bezrobocia w miesiącach wakacyjnych byłby większy. Jeśli nie zostaną odblokowane dodatkowe środki na Fundusz Pracy, to grozi nam ponowny wzrost stopy bezrobocia. Na koniec roku raczej nie spadnie ono poniżej 11 proc." - dodaje Jacek Męcina.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »