reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bezrobocie wrogiem gospodarki

Bezrobocie wrogiem gospodarki

Prawdopodobnie niektóre firmy, borykające się z problemami finansowymi, wybiorą rozwiązanie, które z punktu widzenia gospodarki jest najgorsze – zwolnienia pracowników. Jeżeli Fundusz Pracy nie zostanie zasilony dodatkowymi środkami na walkę z bezrobociem, to sytuacja na rynku pracy może ulec znacznemu pogorszeniu.

„Dynamika spadku bezrobocia jest dużo mniejsza niż na początku roku, w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy może się pogorszyć" - ocenia dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Czy obserwujemy początek bessy?

„Z punktu widzenia całej gospodarki bardzo ważny jest wzrost zatrudnienia. Jeśli rząd i Sejm nie przedłużą niektórych rozwiązań, wspierających zatrudnienie w przedsiębiorstwach (o co apeluje Lewiatan), które zawarte są w ustawie antykryzysowej, wygasającej z końcem tego roku, to sytuacja na rynku pracy może się znacząco pogorszyć. Skończy się okres subsydiowania zatrudnienia, czy możliwości bardziej elastycznego organizowania czasu pracy. W konsekwencji firmy, które wciąż mają trudną sytuację finansową, mogą rozważać zwolnienia pracowników.

Polecamy serwis: Kursy walut

Ponadto, gdyby nie oszczędności, które dotknęły w tym roku Fundusz Pracy, spadek bezrobocia w miesiącach wakacyjnych byłby większy. Jeśli nie zostaną odblokowane dodatkowe środki na Fundusz Pracy, to grozi nam ponowny wzrost stopy bezrobocia. Na koniec roku raczej nie spadnie ono poniżej 11 proc." - dodaje Jacek Męcina.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W lipcu br. stopa bezrobocia wynosiła 11,7 proc., jak podał GUS, a zatem od czerwca poprawiła się zaledwie o 0,1 proc.
W lipcu br. stopa bezrobocia wynosiła 11,7 proc., jak podał GUS, a zatem od czerwca poprawiła się zaledwie o 0,1 proc.

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama