REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy na świecie pozostają wrażliwi na wszelkie informacje o pogorszeniu koniunktury gospodarczej w globalnej gospodarce. Z kolei w Australii podwyżki stóp procentowych wyraźnie schłodziły tamtejszy rynek nieruchomości.

Banki centralne wystraszyły inwestorów

REKLAMA

REKLAMA

Początek dzisiejszych notowań na rynkach finansowych jest bardzo dobrą egzemplifikacją obecnych warunków działania inwestorów. Mają świadomość, że korzystne tendencje w gospodarkach nie zostały ostatecznie zahamowane, co potwierdziły choćby publikacje danych o PKB za II kwartał. Kraje, w których odnotowano spadek tempa rozwoju w porównaniu z I kwartałem były raczej wyjątkiem niż regułą. Jednocześnie jednak są powody, by sądzić, że w kolejnych kwartałach trudno będzie o dalsze przyspieszenie. Podnosi się baza porównawcza, nie widać ożywienia wydatków konsumpcyjnych w dojrzałych gospodarkach. W związku z tym nie może dziwić wyczulenie inwestorów na wszelkie sygnały wskazujące na gorsze perspektywy gospodarcze.

Dziś takimi stały się ostrzeżenia ze strony japońskiego i australijskiego banku centralnego, przed niepewnością co do wzrostu amerykańskiej i globalnej gospodarki. Inwestorzy do słów bankierów centralnych przywiązują szczególne znaczenie. Sprawa ma jeszcze jedno tło. Inwestorzy od tygodni zastanawiają się nad dalszym ilościowym poluzowaniem polityki pieniężnej na świecie. Bank Japonii na razie nie zmienił kursu w tym względzie, co mogło być przyczyną negatywnych reakcji na rynkach finansowych.

Polecamy: Rynek finansowy

Istotne są doniesienia z Chin, gdzie władze zapowiedziały dalsze spowolnienie w przemyśle. Produkcja ma w II połowie tego roku zwiększać się o około 10% w skali roku wobec 17,6-proc. zwyżki w I połowie 2010 r. To dodatkowo wzmacnia obawy o losy globalnego ożywienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

Australijskie budownictwo zwalniało tempo w sierpniu trzeci kolejny miesiąc. Indeks mierzący aktywność w tej części gospodarki obniżył się nieznacznie, do 43,2 pkt z 43,3 pkt w lipcu i tym samym pozostał poniżej bariery 50 pkt, rozwój od spowolnienia. Najsłabiej wygląda sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. W sierpniu indeks dla tego segmentu spadł o 0,5 pkt, do 38,4 pkt. W przypadku robót infrastrukturalnych odnotowano wzrost o 4,1 pkt, do 40,3 pkt. Najlepiej było w zakresie budownictwa komercyjnego, gdzie wzrost wyniósł 7,6 pkt (do 42,9 pkt). Negatywne skutki podwyżek stóp procentowych, jakie miały miejsce od października 2009 r. do maja tego roku są zatem nadal widoczne.

Zobacz: Rynek nieruchomości

Trwająca przerwa w podwyżkach kosztów pieniądza w Australii, której kolejną odsłoną była dzisiejsza decyzja tamtejszego banku centralnego, nie zmienia faktu, że w kolejnych miesiącach australijskie banki będą zmuszone podnosić oprocentowanie kredytów hipotecznych, by powetować sobie wyższe koszty finansowania. Takiego zdania są specjaliści z UBS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA