REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy na świecie pozostają wrażliwi na wszelkie informacje o pogorszeniu koniunktury gospodarczej w globalnej gospodarce. Z kolei w Australii podwyżki stóp procentowych wyraźnie schłodziły tamtejszy rynek nieruchomości.

Banki centralne wystraszyły inwestorów

REKLAMA

REKLAMA

Początek dzisiejszych notowań na rynkach finansowych jest bardzo dobrą egzemplifikacją obecnych warunków działania inwestorów. Mają świadomość, że korzystne tendencje w gospodarkach nie zostały ostatecznie zahamowane, co potwierdziły choćby publikacje danych o PKB za II kwartał. Kraje, w których odnotowano spadek tempa rozwoju w porównaniu z I kwartałem były raczej wyjątkiem niż regułą. Jednocześnie jednak są powody, by sądzić, że w kolejnych kwartałach trudno będzie o dalsze przyspieszenie. Podnosi się baza porównawcza, nie widać ożywienia wydatków konsumpcyjnych w dojrzałych gospodarkach. W związku z tym nie może dziwić wyczulenie inwestorów na wszelkie sygnały wskazujące na gorsze perspektywy gospodarcze.

Dziś takimi stały się ostrzeżenia ze strony japońskiego i australijskiego banku centralnego, przed niepewnością co do wzrostu amerykańskiej i globalnej gospodarki. Inwestorzy do słów bankierów centralnych przywiązują szczególne znaczenie. Sprawa ma jeszcze jedno tło. Inwestorzy od tygodni zastanawiają się nad dalszym ilościowym poluzowaniem polityki pieniężnej na świecie. Bank Japonii na razie nie zmienił kursu w tym względzie, co mogło być przyczyną negatywnych reakcji na rynkach finansowych.

Polecamy: Rynek finansowy

Istotne są doniesienia z Chin, gdzie władze zapowiedziały dalsze spowolnienie w przemyśle. Produkcja ma w II połowie tego roku zwiększać się o około 10% w skali roku wobec 17,6-proc. zwyżki w I połowie 2010 r. To dodatkowo wzmacnia obawy o losy globalnego ożywienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

Australijskie budownictwo zwalniało tempo w sierpniu trzeci kolejny miesiąc. Indeks mierzący aktywność w tej części gospodarki obniżył się nieznacznie, do 43,2 pkt z 43,3 pkt w lipcu i tym samym pozostał poniżej bariery 50 pkt, rozwój od spowolnienia. Najsłabiej wygląda sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. W sierpniu indeks dla tego segmentu spadł o 0,5 pkt, do 38,4 pkt. W przypadku robót infrastrukturalnych odnotowano wzrost o 4,1 pkt, do 40,3 pkt. Najlepiej było w zakresie budownictwa komercyjnego, gdzie wzrost wyniósł 7,6 pkt (do 42,9 pkt). Negatywne skutki podwyżek stóp procentowych, jakie miały miejsce od października 2009 r. do maja tego roku są zatem nadal widoczne.

Zobacz: Rynek nieruchomości

Trwająca przerwa w podwyżkach kosztów pieniądza w Australii, której kolejną odsłoną była dzisiejsza decyzja tamtejszego banku centralnego, nie zmienia faktu, że w kolejnych miesiącach australijskie banki będą zmuszone podnosić oprocentowanie kredytów hipotecznych, by powetować sobie wyższe koszty finansowania. Takiego zdania są specjaliści z UBS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA