REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VIII 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Expander opublikował sierpniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż rośnie liczba pesymistów wśród ekspertów finansowych - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) w sierpniu odnotował znaczny spadek.

IKEF zanurkował z poziomu 20,8 punktów do poziomu -0,9 punktu. Coraz mniej specjalistów zatrudnionych w instytucjach finansowych spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Jednocześnie rośnie liczba opinii wskazujących na pogorszenie aktywności gospodarczej w tym okresie. Ankietowanych najwyraźniej nie przekonuje szybszy niż przewidywano wzrost PKB w II kwartale (część odpowiedzi udzielono po opublikowaniu tych danych), jak i notowane w ostatnich miesiącach wzrosty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Polska gospodarka w ostatnim czasie znacznie skorzystała na poprawie koniunktury w Niemczech. Być może jednak w obecnej chwili finansistów martwi spodziewane spowolnienie koniunktury w największej gospodarce świata. To, że spadek dynamiki ożywienia w USA nastąpi, jest niemal pewne. Ekonomiści spierają się tylko o jego skalę, oraz o to czy z czasem nie zamieni się w recesję. Ewentualne znaczne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarki w USA z pewnością odbiłoby się negatywnie na wspomaganej w dużym stopniu wzrostem eksportu gospodarce niemieckiej, a w dalszej kolejności przełożyłoby się także i na rodzimą koniunkturę. Pogorszenie IKEF wskazuje, że część ankietowanych może oczekiwać właśnie takiego scenariusza.

REKLAMA

Polecamy: Rynek finansowy

Zanotowana w lipcu inflacja była niższa od oczekiwań analityków. Wyniosła 2% i tym samym znalazła się na poziomie najniższym od sierpnia 2007 roku. Szereg czasowy dynamiki wzrostu cen wyraźnie wskazuje na trend zniżkujący. Mimo to oczekiwania ekspertów finansowych odnośnie wzrostu inflacji w najbliższej przyszłości wyraźnie wzrosły. Aż 67% respondentów spodziewa się szybszego wzrostu cen. Po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji wskaźnika IKEF, większość ekspertów wskazuje też na możliwość zaostrzenia polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. To, że przed końcem lutego 2011 wzrosną stopy ustalane przez RPP jest rzeczywiście bardzo możliwe. Niska inflacja to głównie statystyczny efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku, a RPP raczej nie będzie czekać z podwyżką stóp do momentu aż wzrost cen przekroczy cel inflacyjny. Wydaje się jednak, że Rada wstrzyma się z decyzją do początku przyszłego roku, gdyż mimo obserwowanego ożywienia, ciągle niepewna pozostaje kondycja polskiej gospodarki w perspektywie możliwego schłodzenia światowej koniunktury.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP

Mimo znacznego spadku indeksu IKEF, zbyt wcześnie jest aby zakładać, że obserwowane ostatnio ożywienie było tylko przerwą przed powrotem złej koniunktury. Nadal zdecydowana większość ankietowanych (97%) ocenia obecną kondycję gospodarki przynajmniej neutralnie. Także zdecydowana większość (78%) przewiduje co najmniej zachowanie status quo. I rzeczywiście – lekkie spowolnienie w obecnej fazie cyklu gospodarczego może być całkiem naturalne i nie musi wcale oznaczać rozpoczęcia kształtowania się dołka koniunktury w formie podwójnego dna. Niemniej jednak ryzyko niekorzystnego rozwoju wypadków ostatnio trochę wzrosło, na co powinni szczególną uwagę zwrócić inwestorzy giełdowi. Warto obecnie uważnie obserwować ceny akcji, które są najlepszym wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury i mogą z dużym wyprzedzeniem zdyskontować ewentualne zmaterializowanie się negatywnego scenariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynikiankiety IKEF w poszczególnych miesiącach:

maj '10

czerwiec '10

lipiec '10

sierpień '10

Jak oceniasz obecną koniunkturę gospodarczą w Polsce?

Dobrze

36,0%

44,0%

57,3%

42,5%

Neutralnie

61,0%

53,0%

42,7%<

54,7%

Źle

3,0%

3,0%

0,0%

2,8%

Jak oceniasz koniunkturę gospodarczą w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Nastąpi poprawa

38,0%

31,0%

36,5%

20,8%

Bez zmian

45,0%

52,0%

47,9%

57,5%

Nastąpi pogorszenie

17,0%

17,0%

15,6%

21,7%

Jak zmieni się inflacja w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Spadnie

20,0%

15,0%

7,3%

1,9%

Bez zmian

49,0%

55,0%

38,5%

31,1%

Wzrośnie

31,0%

30,0%

54,2%

67,0%

Jak zmieni się polityka pieniężna w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Będzie zaostrzana

15,0%

25,0%

44,8%

53,8%

Nie zmieni się

82,0%

73,0%

53,1%

44,3%

Będzie łagodzona

3,0%

2,0%

2,1%

1,9%

IKEF

21,0

14,0

20,8

-0,9

Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 181 specjalistów z 69 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W sierpniu Expander uzyskał 106 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA