REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Kowerdej
Urlop
Urlop
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Zbliżają się miesiące urlopowe. Z pewnością wiele osób już mają zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Z niecierpliwością wypatrują prognozy pogody w internecie. Myślami są już na leżakach, na plażach, w górach lub gdziekolwiek indziej, gdzie zaplanowali swój wyjazd. Jednak żeby urlop się udał i obył się bez zmartwień oraz stresu, ważna jest nie tylko pogoda.

REKLAMA

Twoje Zdrowie

REKLAMA

Jeżeli zakładamy spędzenie urlopu w kraju, to nie musimy się aż tak martwić o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż opłacamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia ZUS, już gwarantuje, że w razie problemów posiadamy dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju. Ale uwaga, niezbędnym może się okazać dowód ubezpieczenia np. druk RMUA lub odcinek renty. Lepiej taki dokument mieć przy sobie podczas wyjazdu. Można się też dowiedzieć, czy w ramach ubezpieczenia grupowego, jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia, na wypadek poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia jeśli planowany jest wyjazd za granicę. W tym wypadku zależne jest także czy urlop odbywa się w Unii Europejskiej  czy też poza jej granicami. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ubezpieczenie właśnie w państwach Wspólnoty. Można ją otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i ważna jest przez dwa miesiące. Jeżeli jednak urlop planowany jest w innym miejscu na świecie, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia jest mile widziane. Zawierając taką umowę trzeba zwrócić uwagę między innymi na górny limit odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela. Często zdarza się, że jest ona stosunkowo niska i niestety ubezpieczony musi dokładać z własnej kieszeni. Trzeba mieć też na uwadze, że w większości przypadków towarzystwo zwraca koszty leczenia w placówce za granicą. Jednak wcześniej sami musimy zapłacić za otrzymaną pomoc. To oznacza, że na taką ewentualność trzeba się przygotować finansowo. Ważne jest też, aby pamiętać, że taką dokumentację medyczną należy następnie przetłumaczyć na język angielskim, jeśli została wystawiona w innym języku.

Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to właśnie ono musi zadbać o takie ubezpieczenie. Najczęściej w zakresie zawartej umowy jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz utrata lub zniszczenie bagażu. Jednak zdarza się, że ten zakres jest bardzo wąski. Stąd też często warto rozważyć, zawarcie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na okres wyjazdu.

Polecamy: Kredyt i polisa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twój Samochód

REKLAMA

Zabezpieczeniem pojazdu w czasie podróży jest ubezpieczenie autocasco oraz assistance. W przypadku jeżeli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku lub zdarzeń losowych albo zostanie skradziony, odszkodowanie zostanie wypłacone właśnie z polisy AC. Z kolei assistance daje gwarancję, iż przykładowo w przypadku awarii samochodu, przyjedzie pomoc drogowa.

A co jeżeli planowany jest wyjazd samochodem poza granicę Polski? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach obowiązuje krajowe ubezpieczenie OC. Jeżeli tak jest, trzeba wyrobić u własnego ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Natomiast jeżeli planowany będzie w kraju, w którym nie obowiązuje ani polskie OC ani Zielona Karta, niezbędne okaże się wtedy ubezpieczenie graniczne. Można je wtedy nabyć w momencie przekraczania granicy tego państwa.

Ważne jest także, aby przed wyjazdem za granicę, sprawdzić zakres ubezpieczeń AC oraz assistance. W jakich krajach obowiązuje ochrona oraz jakimi kwotami dysponuje się na wypadek holowania lub parkowania powypadkowego. Warto też wcześniej, zapoznać się z zapisami w polisie, jak postępować w razie wypadku.

Polecamy: Kredyt hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom

Twój dom

Czas urlopów to czas żniw dla złodziei. Aby nie martwić się podczas wyjazdów co się dzieje w domu, warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które ochroni nas nie tylko w przypadku kradzieży, ale także pozostałych  zdarzeń losowych. Przecież na urlop może wyjechać także roztargniony sąsiad, który zapomniał zakręcić wodę, w wyniku czego może zalać okoliczne mieszkania. Bycie nieuważnym działa także w drugą stronę. Jeśli nam zdarzy się zalać sąsiadów, ich towarzystwo może pociągnąć nas do odpowiedzialności. W takich wypadkach przydaje się ubezpieczenie OC, które często jest dodatkiem do ubezpieczeń nieruchomości. Wyjeżdżając na urlop warto pomyśleć nad takim pakietem.

Planowanie wakacji to nie tylko wybranie miejsca oraz spakowanie się do walizek. Ubezpieczenia są niezbędnym aspektem każdego wyjazdu i należy o nich pamiętać. Dodatkowo nie zaszkodzi pamiętać także o zamknięciu okien, dodatkowym zabezpieczeniu mieszkania na wypadek kradzieży, zakręceniu zaworów z wodą czy też włączeniu alarmu, jeśli taki posiadamy. Po co niepotrzebnie się martwić. Skoro wyjazd wakacyjny jest po to, aby odpocząć nie tylko fizycznie ale także psychicznie, to warto wyeliminować wszystkie możliwe zmartwienia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA