REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie
Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie oznacza przełożenie dotychczasowych analiz z Metody Fiszek i kosztorysu projektu do formularza wniosku o dofinansowanie.

Przed rozpoczęciem prac nad wnioskiem należy szczegółowo zapoznać się z wytycznymi w zakresie przygotowania wniosku oraz kartą oceny formalnej i merytorycznej. Narzędziem ułatwiającym efektywne przygotowanie wniosku jest matryca logiczna projektu, która porządkuje poszczególne etapy pracy nad wnioskiem i pozwala na zebranie kompleksowych i wzajemnie powiązanych informacji.

REKLAMA

Matryca logiczna obejmuje komplet informacji niezbędnych do poprawnego przygotowania wniosku o dofinansowanie projektu. W ramach matrycy można wyodrębnić kilka kolumn, do których należą: logika interwencji, wskaźniki, źródła weryfikacji oraz założenia, a kolejność prac nad jej wypełnieniem przedstawiono strzałkami.

REKLAMA

Założenia wstępne to lista czynności, które muszą zostać zrealizowane, aby można było rozpocząć projekt; należeć do nich mogą między innymi: podpisanie umowy, zapewnienie własności gruntu, uregulowanie zobowiązań, zakup technologii etc.

Po zdefiniowaniu założeń wstępnych należy przystąpić do opisania działań projektu. W komórce opisującej działanie należy wpisać działania, które muszą zostać podjęte, aby projekt został zrealizowany, opisując ich nazwę oraz krótką charakterystykę. W komórce „Środki” należy wpisać wszelkie nakłady ludzkie i rzeczowe, jakie planuje się zaangażować do realizacji działań. Z kolei główne pozycje kosztowe przedstawia się w komórce „Koszty”. Ostatnim krokiem w wierszu pierwszym jest wypełnienie „Czynników ryzyka związanych z podejmowanymi działaniami”.

Polecamy: Zasady kwalifikowania wydatków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W drugim kroku definiuje się rezultaty projektu, które zostaną „wytworzone” w ramach projektu. Następnie określa się wskaźniki produktu, czyli bezpośredni i materialny efekt realizacji przedsięwzięcia mierzony konkretnymi wielkościami. Wartości zawarte w tej komórce odnoszą się bezpośrednio do działalności lub też działań podejmowanych przez beneficjenta oraz do dóbr i usług, jakie uzyskuje się w konsekwencji realizacji projektu i które w sposób bezpośredni pochłonęły zaplanowane środki finansowe. W kolejnym kroku przedstawia się źródła weryfikacji wskaźników, podając odpowiednie dokumenty źródłowe. Kończąc wypełnianie drugiego wiersza, definiuje się zagrożenia związane z wypełnieniem rezultatów projektu.

W trzecim kroku rozpoczyna się definicję celu (celów) projektu. Cele projektu powinny korespondować z działaniami, optymalnym jest przyporządkowanie każdemu z działań jednego z celów projektu. W dalszych etapach przedstawia się ich wskaźniki, źródła weryfikacji oraz założenia związane z ich osiągnięciem.

W czwartym kroku definiuje się cel ogólny projektu, jego wskaźniki i wartości oraz źródła weryfikacji.

Polecamy: Dokumentacja konkursowa

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA