REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wassner Petra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadrenia Północna-Westfalia jest największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy ten trend spowolnił.

REKLAMA

Znaleźliśmy w tym regionie faktycznie wszelkie walory miejsca, które rekomenduje się jako lokalizacja w sercu Europy - mówi Gordon Arnemann, szef polskiej spółki Nowy Styl Deutschland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Arnemann, choć z pochodzenia Westfalczyk, argumentuje: Centralne położenie, doskonała infrastruktura oraz światowa ranga tego regionu jako ośrodka gospodarczego są dla nas najbardziej istotne.

REKLAMA

Pod względem PKB wartości przeszło 540 mld euro rocznie, Nadrenia Północna-Westfalia wyprzedza całą niemiecką czołówkę, w której skład wchodzą Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia. Wartość PKB plasuje gospodarkę NRW - tak Niemcy nazywają ten kraj w skrócie - przed gospodarkami Szwecji i Szwajcarii, na 17 pozycji w skali międzynarodowej. NRW ma 18 mln mieszkańców. Przeszło 113 tys. obywateli legitymuje się polskim paszportem - to największe skupisko Polonii w skali całych Niemiec i potężna siła nabywcza dla polskich produktów i wyrobów.

REKLAMA

Warunki gospodarcze i inwestycyjne sprzyjają lokalizacji biznesu na tym terenie, czego dowodem jest fakt, że przeszło połowa z 50 niemieckich korporacji o najwyższych obrotach osiedliła się w dorzeczu rzek Ren i Ruhra. Jednak w dalszym ciągu podstawą jest mała i średnia przedsiębiorczość. NRW to także najważniejsza lokalizacja dla inwestorów zagranicznych na terenie całej Europy. Wartość inwestycji bezpośrednich opiewa na około 167,6 mld euro. Od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. do Nadrenii Północnej-Westfalii przybywa coraz więcej firm, w tym także z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z Polski na taki krok zdecydowało się prawie 200 spółek. W sumie polskie firmy generują w NRW roczne obroty wysokości 3,6 mld euro i zatrudniają prawie 4000 pracowników.

Nadrenia Północna-Westfalia jest zdecydowanie największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy spowolnił ten rozwój. W 2009 r. jedynie dwie polskie spółki kapitałowe podjęły tu działalność (w 2008 r. - 20). W opinii ekspertów sytuacja zmieni się najpóźniej po 1 maja 2011, po zniesieniu ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla Polaków.

Polskie firmy działają przede wszystkich w branży hurtowniczej, budowlanej oraz usługowej. W handlu hurtowym przeważa dystrybucja wyrobów produkowanych przez spółki macierzyste. Są to zwłaszcza: elementy budowlane, surowce, meble i tapicerki, artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne oraz wyroby metalowe. Najwięcej firm swoje macierzyste siedziby ma zlokalizowane na Mazowszu. Śląsk i sąsiadujące województwa stanowią drugą co do wielkości grupę inwestorów. Ponad 50% wybrało region Rheinland, a szczególnie chętnie wybieraną lokalizacją jest Duesseldorf.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogromna siła nabywcza mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośredni dostęp do jednej czwartej konsumentów UE na rynkach w krajach ościennych otwierają dla polskich firm szerokie możliwości kooperacji i rozwoju. Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski. Wielkość eksportu z Polski do Niemiec kształtowała się w 2009 r. na poziomie 25 mld euro, co stanowi ponad 26% ogółu polskiego eksportu. Z kolei pierwszą pozycję pod względem wartości obrotów handlowych z Polską wśród niemieckich krajów związkowych zajmuje właśnie Nadrenia Północna-Westfalia, na którą przypada prawie jedna czwarta ogółu obrotów Niemców z Polską. Wśród międzynarodowych partnerów handlowych Nadrenii Północnej-Westfalii Polska plasuje się na 9. pozycji, wyprzedzając pod względem wartości przywozów Stany Zjednoczone i Rosję.

Rola Nadrenii Północnej-Westfalii jako największego rynku zbytu i zakupów w Europie stanowi istotny argument przy wyborze lokalizacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech. Centralne położenie, doskonała infrastruktura, 61 szkół wyższych, około 50 centrów technologicznych i ponad 100 pozauniwersyteckich ośrodków badawczych - NRW oferuje dogodne warunki dla polskich przedsiębiorców zorientowanych na nowe rynki. Potwierdzają to doświadczenia takich firm, jak: Sanplast, Impexmetal, Eurometal, CTL Logistics, Nowy Styl bądź Komandor.

Nadrenia Północna-Westfalia jest idealnym miejscem dla firm działających w sektorach: energetyka, transport i logistyka, chemia, budowa maszyn i technika medyczna. Strategia gospodarcza stawia na system 16 klastrów, skupiających ogół podmiotów związanych z daną branżą. Region cechuje wysoka innowacyjność. Branże nowych materiałów i technologii produkcyjnych oraz gospodarka oparta na wiedzy wiodą prym wśród projektów forsowanych przez władze regionu.

Większość polskich firm przeprowadza proces zakładania działalności z organizacją wspierania gospodarki i inwestycji NRW Invest. Działając z ramienia rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, spółka oferuje nieodpłatnie obsługę typu one-stop-service, począwszy od udostępnienia informacji dotyczących lokalizacji, poprzez poszukiwanie powierzchni gospodarczych, do pośrednictwa i wsparcia w negocjacjach dotyczących uzyskiwania wymaganych pozwoleń. W tym zakresie NRW Invest ściśle współpracuje z regionalnymi i komunalnymi instytucjami do spraw wspierania gospodarki. Inwestorom, którzy dysponują już siedzibą w Nadrenii Północnej-Westfalii, oferuje pomoc w rozszerzaniu zakresu działalności lub zakładaniu nowych spółek.

Petra Wassner

prezes zarządu NRW Invest GmbH

www.nrwinvest.com

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA