REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane

Wassner Petra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadrenia Północna-Westfalia jest największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy ten trend spowolnił.

REKLAMA

Znaleźliśmy w tym regionie faktycznie wszelkie walory miejsca, które rekomenduje się jako lokalizacja w sercu Europy - mówi Gordon Arnemann, szef polskiej spółki Nowy Styl Deutschland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Arnemann, choć z pochodzenia Westfalczyk, argumentuje: Centralne położenie, doskonała infrastruktura oraz światowa ranga tego regionu jako ośrodka gospodarczego są dla nas najbardziej istotne.

REKLAMA

Pod względem PKB wartości przeszło 540 mld euro rocznie, Nadrenia Północna-Westfalia wyprzedza całą niemiecką czołówkę, w której skład wchodzą Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia. Wartość PKB plasuje gospodarkę NRW - tak Niemcy nazywają ten kraj w skrócie - przed gospodarkami Szwecji i Szwajcarii, na 17 pozycji w skali międzynarodowej. NRW ma 18 mln mieszkańców. Przeszło 113 tys. obywateli legitymuje się polskim paszportem - to największe skupisko Polonii w skali całych Niemiec i potężna siła nabywcza dla polskich produktów i wyrobów.

REKLAMA

Warunki gospodarcze i inwestycyjne sprzyjają lokalizacji biznesu na tym terenie, czego dowodem jest fakt, że przeszło połowa z 50 niemieckich korporacji o najwyższych obrotach osiedliła się w dorzeczu rzek Ren i Ruhra. Jednak w dalszym ciągu podstawą jest mała i średnia przedsiębiorczość. NRW to także najważniejsza lokalizacja dla inwestorów zagranicznych na terenie całej Europy. Wartość inwestycji bezpośrednich opiewa na około 167,6 mld euro. Od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. do Nadrenii Północnej-Westfalii przybywa coraz więcej firm, w tym także z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z Polski na taki krok zdecydowało się prawie 200 spółek. W sumie polskie firmy generują w NRW roczne obroty wysokości 3,6 mld euro i zatrudniają prawie 4000 pracowników.

Nadrenia Północna-Westfalia jest zdecydowanie największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy spowolnił ten rozwój. W 2009 r. jedynie dwie polskie spółki kapitałowe podjęły tu działalność (w 2008 r. - 20). W opinii ekspertów sytuacja zmieni się najpóźniej po 1 maja 2011, po zniesieniu ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla Polaków.

Polskie firmy działają przede wszystkich w branży hurtowniczej, budowlanej oraz usługowej. W handlu hurtowym przeważa dystrybucja wyrobów produkowanych przez spółki macierzyste. Są to zwłaszcza: elementy budowlane, surowce, meble i tapicerki, artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne oraz wyroby metalowe. Najwięcej firm swoje macierzyste siedziby ma zlokalizowane na Mazowszu. Śląsk i sąsiadujące województwa stanowią drugą co do wielkości grupę inwestorów. Ponad 50% wybrało region Rheinland, a szczególnie chętnie wybieraną lokalizacją jest Duesseldorf.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogromna siła nabywcza mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośredni dostęp do jednej czwartej konsumentów UE na rynkach w krajach ościennych otwierają dla polskich firm szerokie możliwości kooperacji i rozwoju. Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski. Wielkość eksportu z Polski do Niemiec kształtowała się w 2009 r. na poziomie 25 mld euro, co stanowi ponad 26% ogółu polskiego eksportu. Z kolei pierwszą pozycję pod względem wartości obrotów handlowych z Polską wśród niemieckich krajów związkowych zajmuje właśnie Nadrenia Północna-Westfalia, na którą przypada prawie jedna czwarta ogółu obrotów Niemców z Polską. Wśród międzynarodowych partnerów handlowych Nadrenii Północnej-Westfalii Polska plasuje się na 9. pozycji, wyprzedzając pod względem wartości przywozów Stany Zjednoczone i Rosję.

Rola Nadrenii Północnej-Westfalii jako największego rynku zbytu i zakupów w Europie stanowi istotny argument przy wyborze lokalizacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech. Centralne położenie, doskonała infrastruktura, 61 szkół wyższych, około 50 centrów technologicznych i ponad 100 pozauniwersyteckich ośrodków badawczych - NRW oferuje dogodne warunki dla polskich przedsiębiorców zorientowanych na nowe rynki. Potwierdzają to doświadczenia takich firm, jak: Sanplast, Impexmetal, Eurometal, CTL Logistics, Nowy Styl bądź Komandor.

Nadrenia Północna-Westfalia jest idealnym miejscem dla firm działających w sektorach: energetyka, transport i logistyka, chemia, budowa maszyn i technika medyczna. Strategia gospodarcza stawia na system 16 klastrów, skupiających ogół podmiotów związanych z daną branżą. Region cechuje wysoka innowacyjność. Branże nowych materiałów i technologii produkcyjnych oraz gospodarka oparta na wiedzy wiodą prym wśród projektów forsowanych przez władze regionu.

Większość polskich firm przeprowadza proces zakładania działalności z organizacją wspierania gospodarki i inwestycji NRW Invest. Działając z ramienia rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, spółka oferuje nieodpłatnie obsługę typu one-stop-service, począwszy od udostępnienia informacji dotyczących lokalizacji, poprzez poszukiwanie powierzchni gospodarczych, do pośrednictwa i wsparcia w negocjacjach dotyczących uzyskiwania wymaganych pozwoleń. W tym zakresie NRW Invest ściśle współpracuje z regionalnymi i komunalnymi instytucjami do spraw wspierania gospodarki. Inwestorom, którzy dysponują już siedzibą w Nadrenii Północnej-Westfalii, oferuje pomoc w rozszerzaniu zakresu działalności lub zakładaniu nowych spółek.

Petra Wassner

prezes zarządu NRW Invest GmbH

www.nrwinvest.com

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA