REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane

Wassner Petra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadrenia Północna-Westfalia jest największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy ten trend spowolnił.

REKLAMA

Znaleźliśmy w tym regionie faktycznie wszelkie walory miejsca, które rekomenduje się jako lokalizacja w sercu Europy - mówi Gordon Arnemann, szef polskiej spółki Nowy Styl Deutschland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Arnemann, choć z pochodzenia Westfalczyk, argumentuje: Centralne położenie, doskonała infrastruktura oraz światowa ranga tego regionu jako ośrodka gospodarczego są dla nas najbardziej istotne.

REKLAMA

Pod względem PKB wartości przeszło 540 mld euro rocznie, Nadrenia Północna-Westfalia wyprzedza całą niemiecką czołówkę, w której skład wchodzą Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia. Wartość PKB plasuje gospodarkę NRW - tak Niemcy nazywają ten kraj w skrócie - przed gospodarkami Szwecji i Szwajcarii, na 17 pozycji w skali międzynarodowej. NRW ma 18 mln mieszkańców. Przeszło 113 tys. obywateli legitymuje się polskim paszportem - to największe skupisko Polonii w skali całych Niemiec i potężna siła nabywcza dla polskich produktów i wyrobów.

REKLAMA

Warunki gospodarcze i inwestycyjne sprzyjają lokalizacji biznesu na tym terenie, czego dowodem jest fakt, że przeszło połowa z 50 niemieckich korporacji o najwyższych obrotach osiedliła się w dorzeczu rzek Ren i Ruhra. Jednak w dalszym ciągu podstawą jest mała i średnia przedsiębiorczość. NRW to także najważniejsza lokalizacja dla inwestorów zagranicznych na terenie całej Europy. Wartość inwestycji bezpośrednich opiewa na około 167,6 mld euro. Od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. do Nadrenii Północnej-Westfalii przybywa coraz więcej firm, w tym także z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z Polski na taki krok zdecydowało się prawie 200 spółek. W sumie polskie firmy generują w NRW roczne obroty wysokości 3,6 mld euro i zatrudniają prawie 4000 pracowników.

Nadrenia Północna-Westfalia jest zdecydowanie największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy spowolnił ten rozwój. W 2009 r. jedynie dwie polskie spółki kapitałowe podjęły tu działalność (w 2008 r. - 20). W opinii ekspertów sytuacja zmieni się najpóźniej po 1 maja 2011, po zniesieniu ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla Polaków.

Polskie firmy działają przede wszystkich w branży hurtowniczej, budowlanej oraz usługowej. W handlu hurtowym przeważa dystrybucja wyrobów produkowanych przez spółki macierzyste. Są to zwłaszcza: elementy budowlane, surowce, meble i tapicerki, artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne oraz wyroby metalowe. Najwięcej firm swoje macierzyste siedziby ma zlokalizowane na Mazowszu. Śląsk i sąsiadujące województwa stanowią drugą co do wielkości grupę inwestorów. Ponad 50% wybrało region Rheinland, a szczególnie chętnie wybieraną lokalizacją jest Duesseldorf.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogromna siła nabywcza mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośredni dostęp do jednej czwartej konsumentów UE na rynkach w krajach ościennych otwierają dla polskich firm szerokie możliwości kooperacji i rozwoju. Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski. Wielkość eksportu z Polski do Niemiec kształtowała się w 2009 r. na poziomie 25 mld euro, co stanowi ponad 26% ogółu polskiego eksportu. Z kolei pierwszą pozycję pod względem wartości obrotów handlowych z Polską wśród niemieckich krajów związkowych zajmuje właśnie Nadrenia Północna-Westfalia, na którą przypada prawie jedna czwarta ogółu obrotów Niemców z Polską. Wśród międzynarodowych partnerów handlowych Nadrenii Północnej-Westfalii Polska plasuje się na 9. pozycji, wyprzedzając pod względem wartości przywozów Stany Zjednoczone i Rosję.

Rola Nadrenii Północnej-Westfalii jako największego rynku zbytu i zakupów w Europie stanowi istotny argument przy wyborze lokalizacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech. Centralne położenie, doskonała infrastruktura, 61 szkół wyższych, około 50 centrów technologicznych i ponad 100 pozauniwersyteckich ośrodków badawczych - NRW oferuje dogodne warunki dla polskich przedsiębiorców zorientowanych na nowe rynki. Potwierdzają to doświadczenia takich firm, jak: Sanplast, Impexmetal, Eurometal, CTL Logistics, Nowy Styl bądź Komandor.

Nadrenia Północna-Westfalia jest idealnym miejscem dla firm działających w sektorach: energetyka, transport i logistyka, chemia, budowa maszyn i technika medyczna. Strategia gospodarcza stawia na system 16 klastrów, skupiających ogół podmiotów związanych z daną branżą. Region cechuje wysoka innowacyjność. Branże nowych materiałów i technologii produkcyjnych oraz gospodarka oparta na wiedzy wiodą prym wśród projektów forsowanych przez władze regionu.

Większość polskich firm przeprowadza proces zakładania działalności z organizacją wspierania gospodarki i inwestycji NRW Invest. Działając z ramienia rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, spółka oferuje nieodpłatnie obsługę typu one-stop-service, począwszy od udostępnienia informacji dotyczących lokalizacji, poprzez poszukiwanie powierzchni gospodarczych, do pośrednictwa i wsparcia w negocjacjach dotyczących uzyskiwania wymaganych pozwoleń. W tym zakresie NRW Invest ściśle współpracuje z regionalnymi i komunalnymi instytucjami do spraw wspierania gospodarki. Inwestorom, którzy dysponują już siedzibą w Nadrenii Północnej-Westfalii, oferuje pomoc w rozszerzaniu zakresu działalności lub zakładaniu nowych spółek.

Petra Wassner

prezes zarządu NRW Invest GmbH

www.nrwinvest.com

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA