REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane

Wassner Petra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nadrenia Północna-Westfalia jest największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy ten trend spowolnił.

REKLAMA

Znaleźliśmy w tym regionie faktycznie wszelkie walory miejsca, które rekomenduje się jako lokalizacja w sercu Europy - mówi Gordon Arnemann, szef polskiej spółki Nowy Styl Deutschland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Arnemann, choć z pochodzenia Westfalczyk, argumentuje: Centralne położenie, doskonała infrastruktura oraz światowa ranga tego regionu jako ośrodka gospodarczego są dla nas najbardziej istotne.

REKLAMA

Pod względem PKB wartości przeszło 540 mld euro rocznie, Nadrenia Północna-Westfalia wyprzedza całą niemiecką czołówkę, w której skład wchodzą Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia. Wartość PKB plasuje gospodarkę NRW - tak Niemcy nazywają ten kraj w skrócie - przed gospodarkami Szwecji i Szwajcarii, na 17 pozycji w skali międzynarodowej. NRW ma 18 mln mieszkańców. Przeszło 113 tys. obywateli legitymuje się polskim paszportem - to największe skupisko Polonii w skali całych Niemiec i potężna siła nabywcza dla polskich produktów i wyrobów.

REKLAMA

Warunki gospodarcze i inwestycyjne sprzyjają lokalizacji biznesu na tym terenie, czego dowodem jest fakt, że przeszło połowa z 50 niemieckich korporacji o najwyższych obrotach osiedliła się w dorzeczu rzek Ren i Ruhra. Jednak w dalszym ciągu podstawą jest mała i średnia przedsiębiorczość. NRW to także najważniejsza lokalizacja dla inwestorów zagranicznych na terenie całej Europy. Wartość inwestycji bezpośrednich opiewa na około 167,6 mld euro. Od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. do Nadrenii Północnej-Westfalii przybywa coraz więcej firm, w tym także z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z Polski na taki krok zdecydowało się prawie 200 spółek. W sumie polskie firmy generują w NRW roczne obroty wysokości 3,6 mld euro i zatrudniają prawie 4000 pracowników.

Nadrenia Północna-Westfalia jest zdecydowanie największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy spowolnił ten rozwój. W 2009 r. jedynie dwie polskie spółki kapitałowe podjęły tu działalność (w 2008 r. - 20). W opinii ekspertów sytuacja zmieni się najpóźniej po 1 maja 2011, po zniesieniu ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla Polaków.

Polskie firmy działają przede wszystkich w branży hurtowniczej, budowlanej oraz usługowej. W handlu hurtowym przeważa dystrybucja wyrobów produkowanych przez spółki macierzyste. Są to zwłaszcza: elementy budowlane, surowce, meble i tapicerki, artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne oraz wyroby metalowe. Najwięcej firm swoje macierzyste siedziby ma zlokalizowane na Mazowszu. Śląsk i sąsiadujące województwa stanowią drugą co do wielkości grupę inwestorów. Ponad 50% wybrało region Rheinland, a szczególnie chętnie wybieraną lokalizacją jest Duesseldorf.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogromna siła nabywcza mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośredni dostęp do jednej czwartej konsumentów UE na rynkach w krajach ościennych otwierają dla polskich firm szerokie możliwości kooperacji i rozwoju. Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski. Wielkość eksportu z Polski do Niemiec kształtowała się w 2009 r. na poziomie 25 mld euro, co stanowi ponad 26% ogółu polskiego eksportu. Z kolei pierwszą pozycję pod względem wartości obrotów handlowych z Polską wśród niemieckich krajów związkowych zajmuje właśnie Nadrenia Północna-Westfalia, na którą przypada prawie jedna czwarta ogółu obrotów Niemców z Polską. Wśród międzynarodowych partnerów handlowych Nadrenii Północnej-Westfalii Polska plasuje się na 9. pozycji, wyprzedzając pod względem wartości przywozów Stany Zjednoczone i Rosję.

Rola Nadrenii Północnej-Westfalii jako największego rynku zbytu i zakupów w Europie stanowi istotny argument przy wyborze lokalizacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech. Centralne położenie, doskonała infrastruktura, 61 szkół wyższych, około 50 centrów technologicznych i ponad 100 pozauniwersyteckich ośrodków badawczych - NRW oferuje dogodne warunki dla polskich przedsiębiorców zorientowanych na nowe rynki. Potwierdzają to doświadczenia takich firm, jak: Sanplast, Impexmetal, Eurometal, CTL Logistics, Nowy Styl bądź Komandor.

Nadrenia Północna-Westfalia jest idealnym miejscem dla firm działających w sektorach: energetyka, transport i logistyka, chemia, budowa maszyn i technika medyczna. Strategia gospodarcza stawia na system 16 klastrów, skupiających ogół podmiotów związanych z daną branżą. Region cechuje wysoka innowacyjność. Branże nowych materiałów i technologii produkcyjnych oraz gospodarka oparta na wiedzy wiodą prym wśród projektów forsowanych przez władze regionu.

Większość polskich firm przeprowadza proces zakładania działalności z organizacją wspierania gospodarki i inwestycji NRW Invest. Działając z ramienia rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, spółka oferuje nieodpłatnie obsługę typu one-stop-service, począwszy od udostępnienia informacji dotyczących lokalizacji, poprzez poszukiwanie powierzchni gospodarczych, do pośrednictwa i wsparcia w negocjacjach dotyczących uzyskiwania wymaganych pozwoleń. W tym zakresie NRW Invest ściśle współpracuje z regionalnymi i komunalnymi instytucjami do spraw wspierania gospodarki. Inwestorom, którzy dysponują już siedzibą w Nadrenii Północnej-Westfalii, oferuje pomoc w rozszerzaniu zakresu działalności lub zakładaniu nowych spółek.

Petra Wassner

prezes zarządu NRW Invest GmbH

www.nrwinvest.com

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA