Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Znaleźliśmy w tym regionie faktycznie wszelkie walory miejsca, które rekomenduje się jako lokalizacja w sercu Europy - mówi Gordon Arnemann, szef polskiej spółki Nowy Styl Deutschland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Arnemann, choć z pochodzenia Westfalczyk, argumentuje: Centralne położenie, doskonała infrastruktura oraz światowa ranga tego regionu jako ośrodka gospodarczego są dla nas najbardziej istotne.
REKLAMA
Pod względem PKB wartości przeszło 540 mld euro rocznie, Nadrenia Północna-Westfalia wyprzedza całą niemiecką czołówkę, w której skład wchodzą Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia. Wartość PKB plasuje gospodarkę NRW - tak Niemcy nazywają ten kraj w skrócie - przed gospodarkami Szwecji i Szwajcarii, na 17 pozycji w skali międzynarodowej. NRW ma 18 mln mieszkańców. Przeszło 113 tys. obywateli legitymuje się polskim paszportem - to największe skupisko Polonii w skali całych Niemiec i potężna siła nabywcza dla polskich produktów i wyrobów.
REKLAMA
Warunki gospodarcze i inwestycyjne sprzyjają lokalizacji biznesu na tym terenie, czego dowodem jest fakt, że przeszło połowa z 50 niemieckich korporacji o najwyższych obrotach osiedliła się w dorzeczu rzek Ren i Ruhra. Jednak w dalszym ciągu podstawą jest mała i średnia przedsiębiorczość. NRW to także najważniejsza lokalizacja dla inwestorów zagranicznych na terenie całej Europy. Wartość inwestycji bezpośrednich opiewa na około 167,6 mld euro. Od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. do Nadrenii Północnej-Westfalii przybywa coraz więcej firm, w tym także z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z Polski na taki krok zdecydowało się prawie 200 spółek. W sumie polskie firmy generują w NRW roczne obroty wysokości 3,6 mld euro i zatrudniają prawie 4000 pracowników.
Nadrenia Północna-Westfalia jest zdecydowanie największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy spowolnił ten rozwój. W 2009 r. jedynie dwie polskie spółki kapitałowe podjęły tu działalność (w 2008 r. - 20). W opinii ekspertów sytuacja zmieni się najpóźniej po 1 maja 2011, po zniesieniu ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla Polaków.
Polskie firmy działają przede wszystkich w branży hurtowniczej, budowlanej oraz usługowej. W handlu hurtowym przeważa dystrybucja wyrobów produkowanych przez spółki macierzyste. Są to zwłaszcza: elementy budowlane, surowce, meble i tapicerki, artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne oraz wyroby metalowe. Najwięcej firm swoje macierzyste siedziby ma zlokalizowane na Mazowszu. Śląsk i sąsiadujące województwa stanowią drugą co do wielkości grupę inwestorów. Ponad 50% wybrało region Rheinland, a szczególnie chętnie wybieraną lokalizacją jest Duesseldorf.
Ogromna siła nabywcza mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii i bezpośredni dostęp do jednej czwartej konsumentów UE na rynkach w krajach ościennych otwierają dla polskich firm szerokie możliwości kooperacji i rozwoju. Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski. Wielkość eksportu z Polski do Niemiec kształtowała się w 2009 r. na poziomie 25 mld euro, co stanowi ponad 26% ogółu polskiego eksportu. Z kolei pierwszą pozycję pod względem wartości obrotów handlowych z Polską wśród niemieckich krajów związkowych zajmuje właśnie Nadrenia Północna-Westfalia, na którą przypada prawie jedna czwarta ogółu obrotów Niemców z Polską. Wśród międzynarodowych partnerów handlowych Nadrenii Północnej-Westfalii Polska plasuje się na 9. pozycji, wyprzedzając pod względem wartości przywozów Stany Zjednoczone i Rosję.
Rola Nadrenii Północnej-Westfalii jako największego rynku zbytu i zakupów w Europie stanowi istotny argument przy wyborze lokalizacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech. Centralne położenie, doskonała infrastruktura, 61 szkół wyższych, około 50 centrów technologicznych i ponad 100 pozauniwersyteckich ośrodków badawczych - NRW oferuje dogodne warunki dla polskich przedsiębiorców zorientowanych na nowe rynki. Potwierdzają to doświadczenia takich firm, jak: Sanplast, Impexmetal, Eurometal, CTL Logistics, Nowy Styl bądź Komandor.
Nadrenia Północna-Westfalia jest idealnym miejscem dla firm działających w sektorach: energetyka, transport i logistyka, chemia, budowa maszyn i technika medyczna. Strategia gospodarcza stawia na system 16 klastrów, skupiających ogół podmiotów związanych z daną branżą. Region cechuje wysoka innowacyjność. Branże nowych materiałów i technologii produkcyjnych oraz gospodarka oparta na wiedzy wiodą prym wśród projektów forsowanych przez władze regionu.
Większość polskich firm przeprowadza proces zakładania działalności z organizacją wspierania gospodarki i inwestycji NRW Invest. Działając z ramienia rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, spółka oferuje nieodpłatnie obsługę typu one-stop-service, począwszy od udostępnienia informacji dotyczących lokalizacji, poprzez poszukiwanie powierzchni gospodarczych, do pośrednictwa i wsparcia w negocjacjach dotyczących uzyskiwania wymaganych pozwoleń. W tym zakresie NRW Invest ściśle współpracuje z regionalnymi i komunalnymi instytucjami do spraw wspierania gospodarki. Inwestorom, którzy dysponują już siedzibą w Nadrenii Północnej-Westfalii, oferuje pomoc w rozszerzaniu zakresu działalności lub zakładaniu nowych spółek.
Petra Wassner
prezes zarządu NRW Invest GmbH
www.nrwinvest.com
REKLAMA
REKLAMA