REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wsparcie finansowe może otrzymać łotewski przedsiębiorca

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia na terenie Łotwy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jakie to będzie wsparcie i jaka może być jego wysokość?

REKLAMA

Dynamicznie rozwijająca się Łotwa, z najwyższym wzrostem PKB w Europie (11,9 proc. w 2006 roku) ma do rozdysponowania w latach 2007-2013 niemal 4,6 mld euro. Budżet ten został podzielony pomiędzy trzy programy operacyjne. Wysokość pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorców jest niezależna od lokalizacji inwestycji i dla całego kraju wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Fundusze strukturalne zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia mające na celu szeroko rozumiany zrównoważony rozwój ekonomiczno-społeczny kraju, a przede wszystkim rozwój zasobów ludzkich, wzmocnienie konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy oraz rozwój infrastruktury. Nacisk położony też będzie na rozwój miast innych niż Ryga, w której mieszka niemal połowa populacji Łotwy.

REKLAMA

Przedsiębiorcy, głównie mali i średni, mogą ubiegać się o wsparcie z wybranych działań w ramach wszystkich dostępnych programów operacyjnych. Najważniejszym źródłem pomocy jest Program Operacyjny Przedsiębiorczość i Innowacje z budżetem w wysokości niemal 1,1 mld euro (w tym 736 mln euro ze środków UE). Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w ramach tego programu zostanie rozdysponowane w zakresie dwóch osi priorytetowych: Nauka i innowacje oraz Promocja przedsiębiorczości. Priorytetowe typy projektów związane są z komercjalizacją badań naukowych i transferem technologii, dostępem do rynku międzynarodowego oraz współfinansowaniem inwestycji w przedsiębiorstwa sektora MSP. Drugim ważnym źródłem pomocy dla przedsiębiorców będzie Program Operacyjny Zasoby Ludzkie i Zatrudnienie, którego budżet wynosi ponad 550 mln euro. Kluczowa dla sektora prywatnego jest oś priorytetowa Promocja Zatrudnienia i Zdrowie w Miejscu Pracy, w której przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie na szkolenia oraz zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Usługi z budżetem w wysokości ponad 3,24 mld euro główny nacisk położony jest na pomoc dla podmiotów publicznych. Niemniej dofinansowanie mogą również uzyskać przedsiębiorcy świadczący usługi dla społeczności lokalnych na podstawie umów zawartych z gminami w ramach osi priorytetowych Jakość Środowiska dla Życia i Rozwoju Gospodarczego oraz Promocja Infrastruktury Środowiskowej i Energia Przyjazna Środowisku.

Szczegółowe informacje na temat dostępności funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje na Łotwie można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwoju Regionalnego (State Regional Development Agency) http://www.vraa.gov.lv/, stronie internetowej poświęconej funduszom strukturalnym http://www.esfondi.lv/ oraz na stronach internetowych instytucji pośredniczących odpowiedzialnych za wdrażanie poszczególnych programów.

ŁUKASZ PUPEK

konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA