Kategorie

Jak założyć firmę na Malcie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o prowadzeniu działalności na Malcie, muszą liczyć się przede wszystkim z dużą liczbą formalności towarzyszących rozpoczęciu biznesu - zwraca uwagę Mateusz Stańczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand.

- W pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji w izbie handlowej, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Tego rodzaju wstępna procedura rejestracyjna trwa około siedmiu dni i kosztuje ok. 1,5 tys. euro - podpowiada Mateusz Stańczyk.

Dodaje, że najbardziej rozpowszechnionymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki osobowe.

Spółka z o.o.

Reklama

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć charakter prywatny lub publiczny. Z informacji Mateusza Stańczyka wynika, że udziałowcy prywatnej spółki z o.o., których może być co najwyżej pięćdziesięciu, muszą pokryć kapitał zakładowy w minimalnej wysokości 1,2 tys. euro, z czego przynajmniej 20 proc. musi być wniesione w gotówce. Prywatna spółka z o.o. nie może korzystać z państwowych środków finansowych.

Publiczną spółkę z o.o. może założyć co najmniej dwóch wspólników, przepisy nie określają jednak żadnych ograniczeń ilościowych w zakresie liczby udziałowców. Jej kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 48 tys. euro, z czego wniesione w gotówce musi być 25 proc. Udziały takiej spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu.

- Rejestracja i legalizacja spółki wymaga złożenia w rejestrze firm umowy spółki, zawierającej podstawowe wymagane dane dotyczące tejże spółki, takie jak m.in.: firmę, miejsce i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy udziałowców, zakres działalności spółki czy sposób jej reprezentacji - tłumaczy ekspert Accreo Taxand.

Spółka osobowa

Magdalena Podolska z Działu Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand zwraca uwagę, że przedsiębiorca może także podjąć działalność w formie spółki osobowej. Maltański system prawny wyróżnia dwa rodzaje takich podmiotów: partnership en nom collectif (odpowiednik polskiej spółki jawnej), której wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki wspólnie i solidarnie w sposób nieograniczony całym swoim osobistym majątkiem oraz partnership en commandite (odpowiednik polskiej spółki komandytowej), której tylko część wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, podczas gdy pozostali ponoszą odpowiedzialność ograniczoną do określonej kwotowo wysokości.

Samozatrudnienie

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić na Malcie mniejszy biznes, mogą podjąć próbę zmierzenia się z instytucją samozatrudnienia. Niestety przed rozpoczęciem działalności będą musieli przejść przez proces sprawdzenia ich kwalifikacji - wyjaśnia Mateusz Stańczyk. Jeżeli planowana działalność nie ma swojego odpowiednika na Malcie, należy liczyć się z wymogiem uznania jej przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych (Malta Professional and Vacational Qualifications Awards Council). Prowadzenie niektórych kategorii działalności wymaga dodatkowo uzyskania odpowiedniej licencji (m.in. usługi transportowe).

Obciążenia podatkowe

Dochody spółek, będących maltańskimi rezydentami, podlegają opodatkowaniu według stawki 35-proc.

- Podatnicy będą uprawnieni do rozpoznania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Reklama

Wskazuje też, że w myśl lokalnego prawa podatkowego, w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas (dla porównania - w Polsce okres ten wynosi jedynie pięć lat).

- Warto zwrócić uwagę, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedsiębiorców czekają liczne zachęty podatkowe. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie umożliwia m.in. redukcję podatku do 5 lub 10 proc. Przysługuje ona firmom prowadzącym działalność w uprzywilejowanych sektorach gospodarczych (m.in.: farmacji, plastyki, biotechnologii, elektroniki, sprzętu elektronicznego, medycznego, oczyszczania ścieków) przez pierwsze lata prowadzenia działalności - podkreśla Magdalena Podolska.

Według informacji naszej rozmówczyni, firmy te mogą także skorzystać z kredytu podatkowego, wynoszącego 50 proc. kosztów inwestycji w sprzęt lub 50 proc. kosztów płac dla nowo utworzonych miejsc pracy (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Dla małych i średnich przedsiębiorstw wysokość kredytu podatkowego zwiększona jest nawet do 65 proc.

Ponadto maltański system podatkowy przewiduje ulgę na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się o 19,25 proc.

Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie.

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT progresywną stawką od 15 do 35 proc., przy czym kwota wolna od podatku wynosi ok. 7440 euro.

Obciążenia podatkowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązki VAT

Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują także dwie stawki o charakterze preferencyjnym - 5-proc., znajdująca zastosowanie m.in. w przypadku usług turystycznych, dostawy akcesoriów medycznych i dzieł sztuki, oraz 0 proc. (eksport).

Specjaliści Accreo Taxand wyjaśniają, że przedsiębiorca dokonujący na Malcie dostawy towarów lub świadczenia usług podlega obowiązkowi rejestracyjnemu dla potrzeb VAT w ciągu 30 dni od dnia dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Formalności rejestracyjne mogą być dopełnione także przez internet.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową lub handlową, będą zwolnieni z obowiązku rejestracji, jeśli ich roczne obroty nie przekroczą 24 tys. euro (w przypadku firm usługowych) albo 36 tys. euro (w przypadku firm handlowych) - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Co do zasady deklaracje VAT powinny być składane kwartalnie, jednak pewne grupy podatników mogą rozliczać się w systemie miesięcznym (eksporterzy oraz przedsiębiorcy regularnie uprawnieni do zwrotu VAT) albo rocznym (podatnicy zwolnieni z podatku VAT oraz mali podatnicy).

Podatek od nieruchomości

Przeniesienie własności nieruchomości regulowane jest odrębnymi regulacjami podatkowymi i w konsekwencji podlega stawce 12 proc., znajdującej zastosowanie w odniesieniu do zysku otrzymanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

- W niektórych przypadkach możliwe jednak będzie łączenie tych zysków z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - dodaje Magdalena Podolska.

ZAŁOŻENIE SPÓŁDZIELNI

Alternatywną formą prawną prowadzenia działalności przewidzianą przez system maltański jest spółdzielnia. Posiada ona osobowość prawną i podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Jej pracownicy są zarazem właścicielami firmy, ale za zobowiązania spółdzielni odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Malta została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, a od początku 2008 roku jest włączona do strefy euro. Tym samym lira maltańska została zastąpiona walutą europejską według przelicznika 1 euro - 0,42 liry maltańskiej.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech (Wydział Promocji i Handlu: www.infopolonia.it).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.