REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę na Malcie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o prowadzeniu działalności na Malcie, muszą liczyć się przede wszystkim z dużą liczbą formalności towarzyszących rozpoczęciu biznesu - zwraca uwagę Mateusz Stańczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji w izbie handlowej, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Tego rodzaju wstępna procedura rejestracyjna trwa około siedmiu dni i kosztuje ok. 1,5 tys. euro - podpowiada Mateusz Stańczyk.

Dodaje, że najbardziej rozpowszechnionymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki osobowe.

Spółka z o.o.

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć charakter prywatny lub publiczny. Z informacji Mateusza Stańczyka wynika, że udziałowcy prywatnej spółki z o.o., których może być co najwyżej pięćdziesięciu, muszą pokryć kapitał zakładowy w minimalnej wysokości 1,2 tys. euro, z czego przynajmniej 20 proc. musi być wniesione w gotówce. Prywatna spółka z o.o. nie może korzystać z państwowych środków finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Publiczną spółkę z o.o. może założyć co najmniej dwóch wspólników, przepisy nie określają jednak żadnych ograniczeń ilościowych w zakresie liczby udziałowców. Jej kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 48 tys. euro, z czego wniesione w gotówce musi być 25 proc. Udziały takiej spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu.

- Rejestracja i legalizacja spółki wymaga złożenia w rejestrze firm umowy spółki, zawierającej podstawowe wymagane dane dotyczące tejże spółki, takie jak m.in.: firmę, miejsce i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy udziałowców, zakres działalności spółki czy sposób jej reprezentacji - tłumaczy ekspert Accreo Taxand.

Spółka osobowa

Magdalena Podolska z Działu Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand zwraca uwagę, że przedsiębiorca może także podjąć działalność w formie spółki osobowej. Maltański system prawny wyróżnia dwa rodzaje takich podmiotów: partnership en nom collectif (odpowiednik polskiej spółki jawnej), której wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki wspólnie i solidarnie w sposób nieograniczony całym swoim osobistym majątkiem oraz partnership en commandite (odpowiednik polskiej spółki komandytowej), której tylko część wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, podczas gdy pozostali ponoszą odpowiedzialność ograniczoną do określonej kwotowo wysokości.

Samozatrudnienie

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić na Malcie mniejszy biznes, mogą podjąć próbę zmierzenia się z instytucją samozatrudnienia. Niestety przed rozpoczęciem działalności będą musieli przejść przez proces sprawdzenia ich kwalifikacji - wyjaśnia Mateusz Stańczyk. Jeżeli planowana działalność nie ma swojego odpowiednika na Malcie, należy liczyć się z wymogiem uznania jej przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych (Malta Professional and Vacational Qualifications Awards Council). Prowadzenie niektórych kategorii działalności wymaga dodatkowo uzyskania odpowiedniej licencji (m.in. usługi transportowe).

Obciążenia podatkowe

Dochody spółek, będących maltańskimi rezydentami, podlegają opodatkowaniu według stawki 35-proc.

- Podatnicy będą uprawnieni do rozpoznania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

REKLAMA

Wskazuje też, że w myśl lokalnego prawa podatkowego, w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas (dla porównania - w Polsce okres ten wynosi jedynie pięć lat).

- Warto zwrócić uwagę, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedsiębiorców czekają liczne zachęty podatkowe. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie umożliwia m.in. redukcję podatku do 5 lub 10 proc. Przysługuje ona firmom prowadzącym działalność w uprzywilejowanych sektorach gospodarczych (m.in.: farmacji, plastyki, biotechnologii, elektroniki, sprzętu elektronicznego, medycznego, oczyszczania ścieków) przez pierwsze lata prowadzenia działalności - podkreśla Magdalena Podolska.

Według informacji naszej rozmówczyni, firmy te mogą także skorzystać z kredytu podatkowego, wynoszącego 50 proc. kosztów inwestycji w sprzęt lub 50 proc. kosztów płac dla nowo utworzonych miejsc pracy (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Dla małych i średnich przedsiębiorstw wysokość kredytu podatkowego zwiększona jest nawet do 65 proc.

Ponadto maltański system podatkowy przewiduje ulgę na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się o 19,25 proc.

Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie.

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT progresywną stawką od 15 do 35 proc., przy czym kwota wolna od podatku wynosi ok. 7440 euro.

Obciążenia podatkowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązki VAT

Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują także dwie stawki o charakterze preferencyjnym - 5-proc., znajdująca zastosowanie m.in. w przypadku usług turystycznych, dostawy akcesoriów medycznych i dzieł sztuki, oraz 0 proc. (eksport).

Specjaliści Accreo Taxand wyjaśniają, że przedsiębiorca dokonujący na Malcie dostawy towarów lub świadczenia usług podlega obowiązkowi rejestracyjnemu dla potrzeb VAT w ciągu 30 dni od dnia dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Formalności rejestracyjne mogą być dopełnione także przez internet.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową lub handlową, będą zwolnieni z obowiązku rejestracji, jeśli ich roczne obroty nie przekroczą 24 tys. euro (w przypadku firm usługowych) albo 36 tys. euro (w przypadku firm handlowych) - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Co do zasady deklaracje VAT powinny być składane kwartalnie, jednak pewne grupy podatników mogą rozliczać się w systemie miesięcznym (eksporterzy oraz przedsiębiorcy regularnie uprawnieni do zwrotu VAT) albo rocznym (podatnicy zwolnieni z podatku VAT oraz mali podatnicy).

Podatek od nieruchomości

Przeniesienie własności nieruchomości regulowane jest odrębnymi regulacjami podatkowymi i w konsekwencji podlega stawce 12 proc., znajdującej zastosowanie w odniesieniu do zysku otrzymanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

- W niektórych przypadkach możliwe jednak będzie łączenie tych zysków z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - dodaje Magdalena Podolska.

ZAŁOŻENIE SPÓŁDZIELNI

Alternatywną formą prawną prowadzenia działalności przewidzianą przez system maltański jest spółdzielnia. Posiada ona osobowość prawną i podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Jej pracownicy są zarazem właścicielami firmy, ale za zobowiązania spółdzielni odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Malta została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, a od początku 2008 roku jest włączona do strefy euro. Tym samym lira maltańska została zastąpiona walutą europejską według przelicznika 1 euro - 0,42 liry maltańskiej.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech (Wydział Promocji i Handlu: www.infopolonia.it).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA