REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę na Malcie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o prowadzeniu działalności na Malcie, muszą liczyć się przede wszystkim z dużą liczbą formalności towarzyszących rozpoczęciu biznesu - zwraca uwagę Mateusz Stańczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji w izbie handlowej, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Tego rodzaju wstępna procedura rejestracyjna trwa około siedmiu dni i kosztuje ok. 1,5 tys. euro - podpowiada Mateusz Stańczyk.

Dodaje, że najbardziej rozpowszechnionymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki osobowe.

Spółka z o.o.

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć charakter prywatny lub publiczny. Z informacji Mateusza Stańczyka wynika, że udziałowcy prywatnej spółki z o.o., których może być co najwyżej pięćdziesięciu, muszą pokryć kapitał zakładowy w minimalnej wysokości 1,2 tys. euro, z czego przynajmniej 20 proc. musi być wniesione w gotówce. Prywatna spółka z o.o. nie może korzystać z państwowych środków finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Publiczną spółkę z o.o. może założyć co najmniej dwóch wspólników, przepisy nie określają jednak żadnych ograniczeń ilościowych w zakresie liczby udziałowców. Jej kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 48 tys. euro, z czego wniesione w gotówce musi być 25 proc. Udziały takiej spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu.

- Rejestracja i legalizacja spółki wymaga złożenia w rejestrze firm umowy spółki, zawierającej podstawowe wymagane dane dotyczące tejże spółki, takie jak m.in.: firmę, miejsce i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy udziałowców, zakres działalności spółki czy sposób jej reprezentacji - tłumaczy ekspert Accreo Taxand.

Spółka osobowa

Magdalena Podolska z Działu Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand zwraca uwagę, że przedsiębiorca może także podjąć działalność w formie spółki osobowej. Maltański system prawny wyróżnia dwa rodzaje takich podmiotów: partnership en nom collectif (odpowiednik polskiej spółki jawnej), której wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki wspólnie i solidarnie w sposób nieograniczony całym swoim osobistym majątkiem oraz partnership en commandite (odpowiednik polskiej spółki komandytowej), której tylko część wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, podczas gdy pozostali ponoszą odpowiedzialność ograniczoną do określonej kwotowo wysokości.

Samozatrudnienie

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić na Malcie mniejszy biznes, mogą podjąć próbę zmierzenia się z instytucją samozatrudnienia. Niestety przed rozpoczęciem działalności będą musieli przejść przez proces sprawdzenia ich kwalifikacji - wyjaśnia Mateusz Stańczyk. Jeżeli planowana działalność nie ma swojego odpowiednika na Malcie, należy liczyć się z wymogiem uznania jej przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych (Malta Professional and Vacational Qualifications Awards Council). Prowadzenie niektórych kategorii działalności wymaga dodatkowo uzyskania odpowiedniej licencji (m.in. usługi transportowe).

Obciążenia podatkowe

Dochody spółek, będących maltańskimi rezydentami, podlegają opodatkowaniu według stawki 35-proc.

- Podatnicy będą uprawnieni do rozpoznania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

REKLAMA

Wskazuje też, że w myśl lokalnego prawa podatkowego, w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas (dla porównania - w Polsce okres ten wynosi jedynie pięć lat).

- Warto zwrócić uwagę, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedsiębiorców czekają liczne zachęty podatkowe. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie umożliwia m.in. redukcję podatku do 5 lub 10 proc. Przysługuje ona firmom prowadzącym działalność w uprzywilejowanych sektorach gospodarczych (m.in.: farmacji, plastyki, biotechnologii, elektroniki, sprzętu elektronicznego, medycznego, oczyszczania ścieków) przez pierwsze lata prowadzenia działalności - podkreśla Magdalena Podolska.

Według informacji naszej rozmówczyni, firmy te mogą także skorzystać z kredytu podatkowego, wynoszącego 50 proc. kosztów inwestycji w sprzęt lub 50 proc. kosztów płac dla nowo utworzonych miejsc pracy (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Dla małych i średnich przedsiębiorstw wysokość kredytu podatkowego zwiększona jest nawet do 65 proc.

Ponadto maltański system podatkowy przewiduje ulgę na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się o 19,25 proc.

Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie.

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT progresywną stawką od 15 do 35 proc., przy czym kwota wolna od podatku wynosi ok. 7440 euro.

Obciążenia podatkowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązki VAT

Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują także dwie stawki o charakterze preferencyjnym - 5-proc., znajdująca zastosowanie m.in. w przypadku usług turystycznych, dostawy akcesoriów medycznych i dzieł sztuki, oraz 0 proc. (eksport).

Specjaliści Accreo Taxand wyjaśniają, że przedsiębiorca dokonujący na Malcie dostawy towarów lub świadczenia usług podlega obowiązkowi rejestracyjnemu dla potrzeb VAT w ciągu 30 dni od dnia dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Formalności rejestracyjne mogą być dopełnione także przez internet.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową lub handlową, będą zwolnieni z obowiązku rejestracji, jeśli ich roczne obroty nie przekroczą 24 tys. euro (w przypadku firm usługowych) albo 36 tys. euro (w przypadku firm handlowych) - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Co do zasady deklaracje VAT powinny być składane kwartalnie, jednak pewne grupy podatników mogą rozliczać się w systemie miesięcznym (eksporterzy oraz przedsiębiorcy regularnie uprawnieni do zwrotu VAT) albo rocznym (podatnicy zwolnieni z podatku VAT oraz mali podatnicy).

Podatek od nieruchomości

Przeniesienie własności nieruchomości regulowane jest odrębnymi regulacjami podatkowymi i w konsekwencji podlega stawce 12 proc., znajdującej zastosowanie w odniesieniu do zysku otrzymanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

- W niektórych przypadkach możliwe jednak będzie łączenie tych zysków z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - dodaje Magdalena Podolska.

ZAŁOŻENIE SPÓŁDZIELNI

Alternatywną formą prawną prowadzenia działalności przewidzianą przez system maltański jest spółdzielnia. Posiada ona osobowość prawną i podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Jej pracownicy są zarazem właścicielami firmy, ale za zobowiązania spółdzielni odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Malta została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, a od początku 2008 roku jest włączona do strefy euro. Tym samym lira maltańska została zastąpiona walutą europejską według przelicznika 1 euro - 0,42 liry maltańskiej.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech (Wydział Promocji i Handlu: www.infopolonia.it).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA