| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Za unijne pieniądze firmy sfinansują badania naukowe i wdrożą ich rezultaty

Za unijne pieniądze firmy sfinansują badania naukowe i wdrożą ich rezultaty

Jeden wniosek i dwie unijne dotacje - taką możliwość oferuje przedsiębiorcom program Innowacyjna gospodarka. Umożliwia on zdobycie pieniędzy na badania naukowe, a potem kolejnych środków na ich wdrożenie w życie. Na ten cel w latach 2007-2013 będzie blisko 600 mln euro.


Na dotacje inwestycyjne w ramach Działania 4.1 w programie Innowacyjna gospodarka przeznaczono 240 mln euro z funduszy unijnych. Nie wszystkie pieniądze, które trafią do przedsiębiorcy, będą musiały zostać wydane na zakup środków trwałych. Ponieważ do wykorzystania nowych technologii potrzebna jest wiedza do tego, jak je wdrożyć, przedsiębiorca w ramach dotacji będzie mógł zakupić usługi doradcze (tylko małe i średnie firmy) oraz szkoleniowe dla pracowników. Dodatkowo firma będzie mogła z unijnej dotacji sfinansować prace przygotowawcze w zakresie m.in. opracowania procedur (np. w zakresie kontroli jakości), dokumentacji technicznej. Uzyskane środki będą mogły zostać także wydane na badania rynku oraz uruchomienie produkcji pilotażowej. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego, liczona w wartość kosztów kwalifikowanych, nie może przekroczyć 50 mln euro. Wysokość wkładu własnego firmy jest określona przez mapę pomocy publicznej i waha się - w zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa - od 30 proc. do 50 proc.


Dla przedsiębiorstw, które będą chciały skorzystać z tej formy wsparcia, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje szereg ułatwień. Przede wszystkim nie będzie potrzeby składania dwóch wniosków i startowanie w dwóch konkursach. Dzięki temu przedsiębiorca zyska pewność, że jeśli jego projekt badawczy dostanie dotację, to będzie miał także przyznane pieniądze na wdrożenie jego efektów. Dodatkowo firma będzie mogła skorzystać z opieki ze strony promotora projektu, który m.in. oceni, czy kwalifikuje się on do uzyskania wsparcia z programu Innowacyjna gospodarka.


300 MLN ZŁ JUŻ TRAFIŁO DO FIRM

W ramach programu operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw do przedsiębiorców trafiło już ponad 300 mln zł dotacji na prowadzenie badań naukowych. Dzięki tym pieniądzom zrealizowano ponad 80 projektów badawczo-rozwojowych, efektem których jest opracowanie nowych lub ulepszenie już istniejących produktów i technologii. Z szacunków resortu nauki wynika, że ich wartość (wraz ze środkami, które firmy wyłożyły z własnej kieszeni) wynosi ponad 750 mln zł. Z dotacji skorzystały zarówno małe, polskie firmy, jak i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa z różnych branż. Na liście beneficjentów funduszy znajdują się m.in.: Comarch, Interia.pl, Polpharma, Alcatel, IBM, ale także Szczeciński Park Naukowo-Techniczny czy Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Armpol. Dzięki dotacjom rozpoczęły się prace badawcze nad opracowaniem m.in. innowacyjnego leku wykorzystywanego w terapii cukrzycy typu II, systemu informatycznego do zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw, zdalnego systemu do monitorowania pracy serca czy też ekonomicznego tramwaju nowej generacji.


4 KROKI

Jak dostać unijne pieniądze na badania naukowe

1 Złożenie wniosku o dotacje na projekt badawczy Najpierw firma składa fiszkę inwestycyjną, a dopiero po uzyskaniu dotacji dostarcza do PARP pozostałe dokumenty.

2 PARP podpisuje z firmą dwie umowy Pierwsza dotyczy przyznania dotacji na badania naukowe, a druga - o charakterze wstępnym - przyznania dotacji na wdrożenie wyników badań.

3 Po zakończeniu badań ich wyniki podlegają ocenie ekonomicznej Ma ona sprawdzić, czy ich wdrożenie w życie ma sens biznesowy.

4 Po pozytywnym wyniku badań rynkowych PARP podpisuje z firmą umowę w sprawie przyznania dotacji inwestycyjnej.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK