| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > W biurze > Program mentoringu

Program mentoringu

Zgodnie ze starogrecką mitologią Mentor był mieszkańcem Itaki, przyjacielem Odysa. Jemu król Itaki powierzył opiekę nad synem i żoną. Dlatego dziś o opiekunie, nauczycielu mówimy „mentor”.

Dlaczego mentoring?

W USA od blisko 30 lat wiele dużych firm korzysta z programów mentoringowych. Jest to zorganizowany sposób przeciwdziałania „wypaleniu zawodowemu” doświadczonych pracowników przy jednoczesnym wspieraniu młodych pracowników w okresie adaptacyjnym. O sukcesie każdego pracodawcy w dużej mierze decyduje dobór pracowników, relacje między nimi, a szczególnie brak konfliktów. Program mentoringu jest próbą odpowiedzi na dwa zjawiska:
1. doświadczeni pracownicy mogą odejść z firmy, w której ich zdaniem „nic więcej nie osiągną” lub zaczną ulegać wypaleniu zawodowemu, staną się tym samym mniej efektywni w pracy jak również pogorszą się ich kontakty ze współpracownikami, głównie młodszymi, których mogą traktować jak zagrożenie,
2. nowi pracownicy potrzebują czasu na adaptację do nowych warunków i wymagań, mają dużo zapału do pracy, ale mało doświadczenia, zamiast wywarzać otwarte drzwi mają szansę podążać drogą wydeptaną przez mentora.

Polecamy: Jak odchodzić z pracy?

Mentoring nie ma na celu wzajemnego dyskredytowania mentora i ucznia, ale prawdziwą i szczerą współpracę, pozbawioną obaw typu: „Ja go nauczę, przekażę kontakty, a on zabierze mi stanowisko” oraz oskarżeń „On tylko czatuje na moje potknięcia, by udowodnić, że nigdy nie będę tak dobry jak on”.

Osoba mentora

By być mentorem trzeba mieć nie tylko szeroką wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie. Trzeba naprawdę lubić ludzi, a szczególnie tego nowego pracownika, który jeszcze niepewnie stawia kroki. Mentor musi myśleć w ten sposób o swoim uczniu: „Jakby go oszlifować to będzie prawdziwy diament, godny mnie następca”. Mentor musi być pewny swojego stanowiska i mieć w sobie coś z dobrotliwego nauczyciela, by ganić potknięcia, ale nie straszyć swego ucznia. Musi być życzliwy i cierpliwy. Mentorowi nie brakuje zapału, nie wypala się – to ktoś kto osiągnął mistrzostwo w swoim fachu i teraz chce się tym bogactwem podzielić. Jest on nie tylko wybawieniem dla nowicjusza, ale i podporą dla przełożonego, uprzedza i naprawia błędy nowego pracownika, kieruje nim i objaśnia wszelkie tajniki pracy w zespole. 

Czytaj także: Naucz się pracy w zespole

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mentoring nie ma na celu wzajemnego dyskredytowania mentora i ucznia, ale prawdziwą i szczerą współpracę.
Mentoring nie ma na celu wzajemnego dyskredytowania mentora i ucznia, ale prawdziwą i szczerą współpracę.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »