Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedzenie w biurze

Magdalena Pytkowska
 Pamiętaj również, że stołówka nie jest Twoim biurem i nie należy przeglądać przy stoliku dokumentów czy rozkładać laptopa.
Pamiętaj również, że stołówka nie jest Twoim biurem i nie należy przeglądać przy stoliku dokumentów czy rozkładać laptopa.
Jedzenie w miejscu pracy jest tematem dość delikatnym. Jedząc w pracy łatwo popełnić mnóstwo niewybaczalnych gaf.

W etykiecie od dawien dawna zwracano uwagę na to, że nie jada się byle gdzie i w pośpiechu. Jedzenie jest pewnego rodzaju ceremoniałem. Nie wolno jeść w trakcie wykonywania innych czynności, wszystkie zajęcia należy przerwać i dopiero wówczas skupić się na jedzeniu. Jedzenie powinno odbywać się również w odpowiednim miejscu. Dlatego najlepiej podczas przerwy lunchowej udać się na obiad do restauracji, stołówki czy bufetu. Jeśli natomiast zamawiamy posiłek do pracy należy go skonsumować w specjalnym pokoju przeznaczonym do jedzenia. Jedzenie na biurku nie jest niczym estetycznym i może przeszkadzać innym osobom, z którymi dzielisz pokój.

Niewybaczalnym błędem jest konsumpcja w obecności klientów, przełożonych i gości. Niestety jest to częste zjawisko – pamiętam jeszcze z czasów studenckich jak niektóre panie w dziekanacie z pełnymi ustami wypchanymi twarożkiem potrafiły pouczać studentów, że indeks powinno oddawać się w okładkach. Chciały uczyć kultury, a same były dalekie od ideału.

Zobacz: Naucz się pracy w zespole

Etykieta w stołówce

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest jedzenie w stołówce – każdy przychodzi tu w tym samym celu. Nikomu nie przeszkadzają aromaty unoszące się w powietrzu, a my możemy oderwać się od biurka i skupić wyłącznie na smakowaniu potraw. Jednak i w stołówce trzeba zwracać uwagę na dobre maniery. Choć nie jest to restauracja, ani przyjęcie najwyższej rangi to tu także panują wszystkie zasady odpowiedniego zachowania przy stole. Jedzenie rękoma, mówienie z pełną buzią, posługiwanie się niewłaściwymi sztućcami, zbyt hałaśliwe zachowanie, zabiegi kosmetyczne typu czesanie włosów, pudrowanie nosa nie powinny mieć tu miejsca.
Stojąc w kolejce wykorzystaj ten czas na podjęcie decyzji, co do zamawianego dania. Skróci to czas oczekiwania innych na swoją kolej. Oczekując na złożenie zmówienia nie komentuj wyglądu potraw zamawianych przez inne osoby. Jeśli nasuwa Ci się jakaś kąśliwa uwaga, powstrzymaj się od komentarzy. W przeciwnym razie możesz nie tylko zepsuć komuś humor, ale także doprowadzić do niemiłej wymiany zdań.

Jedzenie w formie bufetu

Jeśli stołówka w Twojej firmie serwuje posiłki w formie bufetu pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze jedz w odpowiedniej kolejności – zupa, danie główne i deser. Nie zabieraj wszystkich dań na raz do stolika. Możesz podchodzić do bufetu ile razy potrzebujesz. Pamiętaj, że za każdym razem jak podchodzisz do bufetu należy wziąć czysty talerzyk, nawet jeśli jest to dokładka.

Pamiętaj również, że stołówka nie jest Twoim biurem i nie należy przeglądać przy stoliku dokumentów czy rozkładać laptopa. W trakcie posiłku powinniśmy się skupić tylko i wyłącznie na jedzeniu i na rozmowie jeśli jemy w towarzystwie innych osób.

Zobacz serwis: Protokół dyplomatyczny

Zamawianie do biura

Jeśli firma, w której pracujesz nie dysponuje odpowiednim miejscem, gdzie w spokoju można zjeść posiłek bądź ostrożny z zamawianiem jedzenia do biura. Nieważne z iloma osobami pracujesz i czy masz kontakty z klientami, to jedzenie na stanowisku pracy zawsze jest w złym tonie. Po pierwsze zapachy roznoszące się z talerza mogą drażnić innych kolegów i koleżanki z pokoju. Po drugie odgłosy jedzenia mogą rozpraszać niepotrzebnie ich uwagę. Warto pomyśleć także o tych kolegach i koleżankach, którzy obiad jedzą w swoich domach - będzie im o wiele trudniej doczekać końca dnia bez myślenia o jedzeniu. Zwykła kanapka, która nie roznosi aromatu po całym pokoju raczej nikomu nie powinna przeszkadzać, ale już zamówienie dania chińskiego tak.

Mniejszy problem ma osoba, która siedzi w pokoju sama. Wówczas na czas zaplanowanego posiłku powinna zamknąć się w pokoju, nie odbierać telefonów i w spokoju zjeść. Pamiętajmy, że jedzenie w trakcie rozmowy telefonicznej jest odbierane jako zachowanie niezwykle aroganckie i niegrzeczne. Nasz klient lub kontrahent może poczuć się obrażony po takiej rozmowie.

Pamiętaj jeszcze o tym, że nie ważne gdzie jesz i w jakim towarzystwie zawsze należy przestrzegać zasady dobrych manier przy stole.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

    Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?

    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Kolejny miesiąc spadku sprzedaży detalicznej. Czego kupujemy najmniej?

    Sprzedaż detaliczna spadła drugi miesiąc z rzędu, najbardziej paliw, mebli oraz prasy - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny we wtorek komentując dane GUS. Dodano, że wzrosła sprzedaż odzieży, samochodów oraz farmaceutyków; większa jest też produkcja budowlana.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Analiza: znaczny wzrost cen złota ma związek z obligacjami USA

    W poniedziałek cena złota przebiła poziom 2 tys. dolarów za uncję. Zdaniem eksperta Tomasza Niewińskiego to efekt spadku zaufania w sektorze bankowym oraz przekonania rynku, że Fed w obliczu ryzyka kryzysu finansowego przestanie podwyższać stopy.

    Wdrożenie: Czym jest onboarding w firmie?

    Już sam fakt, że nie mamy w języku polskim dobrego tłumaczenia słowa “onboarding”, wiele mówi o podejściu do przyjmowania nowych pracowników. Najbliższy ekwiwalent to “wdrożenie”, ale ten termin brzmi technicznie, a nowa osoba w firmie nie jest maszyną, którą można szybko ustawić.

    Ranking: Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową

    Zagraniczni turyści oraz firmy dostrzegają potencjał Warszawy. Miasto zwyciężyło w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. 

    Inflacja zmienia nawyki. 60% oszczędza na jedzeniu, 40% kupuje tańsze produkty

    W Polsce trwa konsumencka recesja, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych. Inflacja sprawiła, że klienci przewartościowali swoje potrzeby i ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Z badania wynika, że 64% klientów sklepów deklaruje zakup tylko tych produktów, które na pewno wykorzysta, a 38% twierdzi, że „mniej znaczy więcej” – osoby te podkreślają, że nie potrzebują wszystkich rzeczy, które wcześniej wydawały się dla nich niezbędne. 

    Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

    Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

    Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

    Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

    Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

    Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

    Średnia płaca 2023. Dane z lutego pokazują wzrost

    Średnia płaca w lutym 2023. Przeciętne wynagrodzenie uległo zwiększeniu w stosunku do stycznia o 181,60 PLN do 7065,56 PLN, tj. o 2,6%.

    Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

    Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

    „Dokapitalizowanie” spółki komandytowej

    W związku z przejściowymi problemami finansowymi spółki komandytowej wspólnicy mogą ją wspomóc finansowo na kilka sposobów, co pozwoli na jej przetrwanie w niesprzyjającym okresie.

    Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Oto kilka zasad

    Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

    Jak przyłączyć źródła odnawialne do sieci?

    O zielonej energii mówimy dziś jako o integralnym i jednym z kluczowych elementów składających się na strategię zrównoważonego rozwoju. Korzystanie ze źródeł odnawialnych i ich planowanie wpływa na zmianę modeli konsumpcyjnych. Odbiorcy chcą, a poniekąd z biegiem czasu muszą, zwiększać w swoim miksie energetycznym udział zielonej energii, która niewątpliwie jest przyszłością. Z czym mierzą się w Polsce ci, którzy już dziś chcą dynamizować rynek zielonej energii od strony wytwórczej? 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

    Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 
    - jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,
    - jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
    - dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, 
    - jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.
    Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

    Inflacja bazowa z początku 2023 r. jest już znana. Jakie wnioski?

    Inflacja bazowa w styczniu i lutym 2023 roku jest już znana. Jakie wnioski można wyciągnąć na przyszłość? 

    Nowe technologie w miejscu pracy, obawy o inwigilację

    2,5 kwintyliona – tyle bajtów danych przybywa na świecie każdego dnia. Dużą część z nich wytwarzają i przetwarzają firmy. Analiza danych pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych oraz na obniżenie kosztów operacyjnych. Przedsiębiorstwa zyskują zatem na zarządzaniu opartym na cyfrowej informacji. Czy tak samo zyskują pracownicy?

    Średnie wynagrodzenie niższe o ponad 1000 zł według siły nabywczej

    5814,16 zł brutto - tyle wynosi realna siła nabywcza średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, określona przez GUS na 6883,96 zł.