REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspert o ESG: Brak ujednoliconych standardów raportowania i uproszczonych wymogów dla sektora MŚP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ESG firma
Ekspert o ESG: Brak ujednoliconych standardów raportowania i uproszczonych wymogów dla sektora MŚP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert o ESG: Brak ujednoliconych standardów raportowania i uproszczonych wymogów dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Co należy zmienić? Ekspert podpowiada jak przygotować się do raportowania.

Wiceprezes PragmaGO Jacek Obrocki zdradził, jak przygotować się do raportowania. Przypomniał, że od 2023 r. publikują fakultatywne raporty zrównoważonego rozwoju i przygotowują się do raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD, która zacznie ich obowiązywać od 2027 r.

REKLAMA

Uważamy, że proces ten wymaga strategicznego podejścia. W PragmaGO rozpoczęliśmy go od dokładnej analizy naszego modelu biznesowego pod kątem kluczowych aspektów ESG i związanych z nimi działań. Zależy nam, aby były one nie tylko zgodne z regulacjami, ale przede wszystkim realnie wpływały na naszych interesariuszy. W drugim etapie wybraliśmy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (nr 8,9 i 5). Są one skoncentrowane na wspieraniu inkluzywności oraz zapewnianiu równych szans ekonomicznych dla mikro- i małych przedsiębiorstw – powiedział Obrocki.

Trzyetapowe podejście do raportowania ESG

Dodał, że ich strategia na lata 2025-2027 przewiduje trzyetapowe podejście do raportowania. W 2025 roku przeprowadzimy analizę podwójnej istotności. W 2026 roku będziemy zbierać dane i testować mechanizmy raportowania (w szczególności w zakresie emisji CO2 w łańcuchu dostaw), a w 2027 roku złożymy nasz pierwszy raport zgodny z dyrektywą CSRD i europejskimi standardami sprawozdawczości ESRS. Będzie on podlegał audytowi zewnętrznemu. Proces ten wymaga ścisłej współpracy wielu działów i stałego monitorowania zmian legislacyjnych – wytłumaczył. Podkreślił, że bardzo istotne jest, aby każda (nawet mała) firma przeanalizowała, kiedy zacznie podlegać obowiązkowi raportowania zgodnie ze standardami ESRS.

Rynek pracy a ESG

REKLAMA

Obrocki odnosząc się do wpływu ESG na rynek pracy zauważył, że firmy, które traktują ESG poważnie, stają się bardziej atrakcyjne dla pracowników. Zwłaszcza dla młodszych pokoleń, które oczekują, że ich pracodawca będzie odpowiedzialny społecznie i środowiskowo – dodał. Zwrócił także uwagę na to, że coraz większe znaczenie ma także kultura organizacyjna oparta na równości i otwartości – ludzie chcą pracować w miejscach, gdzie nie ma uprzedzeń, a zasady równego traktowania i różnorodności nie są tylko hasłami, ale realnie wpływają na codzienność w firmie.

Co więcej, pracownicy coraz częściej chcą mieć realny wpływ na działania ESG swojej organizacji. Widzimy to w oddolnych inicjatywach, które pojawiają się w obszarach związanych z ochroną środowiska, a także zdrowiem fizycznym i psychicznym. W PragmaGO staramy się aktywnie wspierać takie inicjatywy – zarówno poprzez ich finansowanie, jak i promowanie wśród interesariuszy. Dzielimy się informacjami o nich w naszych kanałach społecznościowych oraz uwzględniamy je w rocznych raportach zrównoważonego rozwoju – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert o ESG: brak ujednoliconych standardów raportowania, uproszczone wymogi dla sektora MŚP.

REKLAMA

W ocenie Obrockiego, kluczowe jest ujednolicenie standardów raportowania, aby firmy nie musiały stosować różnych wytycznych w zależności od rynku, na którym działają. Jednym z największych wyzwań w obszarze raportowania jest Scope 3, czyli emisje CO₂ powstające w całym łańcuchu wartości firmy – od dostawców po użytkowników końcowych – przekazał. Dodał, że dla każdej organizacji wygląda to inaczej, a metodologia pomiarów nie jest ujednolicona. Każda firma może podejść do obliczeń w indywidualny sposób, co utrudnia porównywanie wyników i weryfikację danych.

Dla PragmaGO ten element jest szczególnie wymagający, ponieważ jako dostawca finansowania dla firm nie produkujemy fizycznego produktu, którego ślad węglowy można stosunkowo łatwo zmierzyć. Musimy podejść do tego obszaru inaczej, uwzględniając wpływ naszych usług finansowych na klientów oraz gospodarkę. Idealnym rozwiązaniem byłby system obejmujący wszystkie podmioty gospodarcze, w którym emisje byłyby raportowane w sposób zunifikowany, co pozwoliłoby na łatwiejsze wyliczanie emisji w całym łańcuchu dostaw – wytłumaczył.

Jako kolejny istotny aspekt wskazał wsparcie dla mniejszych firm, które często nie mają zasobów na pełne wdrożenie ESG. Potrzebujemy uproszczenia wymogów dla sektora MŚP oraz większej automatyzacji raportowania i ujednolicenia metodologii, aby zmniejszyć biurokrację i ograniczyć koszty wdrożenia. ESG powinno być narzędziem wspierającym zrównoważony rozwój, a nie dodatkowym obciążeniem administracyjnym - podsumował.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA