Miękkie nanomateriały dla elastycznej elektroniki
REKLAMA
REKLAMA
Nanomateriały i elektronika
W wyniku badań współfinansowanych z Funduszy Europejskich, naukowcy odkryli, że niektóre nanomateriały stają się coraz bardziej miękkie podczas zmniejszania ich grubości, co można wykorzystać np. przy projektowaniu elastycznej elektroniki.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe badania prowadzone na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu oraz w Katalońskim Instytucie Nanonauki i Nanotechnologii (ICN2) w Barcelonie w Hiszpanii, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials, zaprzeczają powszechnej opinii, że wytrzymałość mechaniczna zawsze rośnie w skali nano. Naukowcy analizowali diselenek molibdenu, który jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych nanomateriałów. Podczas badań wykazali, że w miarę stopniowego zmniejszania grubości tego materiału (aż do zaledwie trzech warstw molekularnych), stawał się on coraz bardziej miękki.
- Nasza publikacja pokazała, że nie zawsze można spodziewać się wzmocnienia pewnych właściwości w skali nano, tak jak jest to wykazane dla grafenu. Przy budowie nanourządzeń trzeba mieć świadomość tego, że niektóre materiały miękną przy zmniejszaniu ich grubości. Miękki materiał ma mniejszą wytrzymałość na rozerwanie, ale z drugiej strony jest bardziej giętki, co jest zaletą przy projektowaniu elastycznej elektroniki, która już wkrótce może zastąpić elektronikę opartą na krzemie – mówi dr hab. Bartłomiej Graczykowski, kierownik projektu w UAM.
Termiczne fale akustyczne
Zupełną nowością jest też metoda pomiarowa, którą naukowcy zastosowali do badania próbek materiału o stopniowo zmniejszanych wymiarach.
- Jest to metoda całkowicie bezkontaktowa, która mierzy termiczne fale akustyczne, o częstotliwościach gigahercowych, w materiale i pozwala na wydobycie jego właściwości mechanicznych. Obecnie tylko my potrafimy stosować tę technikę. Jest ona bardziej niezawodna i bardziej przydatna niż tradycyjne metody – twierdzi dr hab. Bartłomiej Graczykowski.
Badania były współfinansowane w ramach programu FIRST TEAM, realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Inteligentny Rozwój.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.