REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekoinnowacje z dofinansowaniem 4,7 mld zł

Subskrybuj nas na Youtube
W nowej perspektywie na lata 2021-2027 poszerzona została już istniejąca oferta wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki.
W nowej perspektywie na lata 2021-2027 poszerzona została już istniejąca oferta wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki.

REKLAMA

REKLAMA

Tylko w instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Na co zostaną przeznaczone środki?

MFiPR dofinansował ekoinnowacje w MŚP kwotą 4,7 mld zł

Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki były tematem spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, w którym brała udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

REKLAMA

REKLAMA

"Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii" - powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister.

Wskazała, że wśród projektów, które wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są m.in. systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

"Tylko w instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na łączną kwotę 4,7 mld zł dofinansowania" - poinformowała Jarosińska-Jedynak.

Poszerzona oferta wsparcia

W nowej perspektywie na lata 2021-2027 poszerzona została już istniejąca oferta wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki. Przykładem jest nowy program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG), z którego korzystają głównie przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak wyjaśniono, w FENG zapewnione zostaną np. środki na B+R oraz zielone technologie. "Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności" - wskazano. Dodano, że Fundusz będzie też wspierał przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu.

W ramach Funduszu ma być uruchamiana zielona ścieżka w kredycie technologicznym, a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.

Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny. (PAP)

mick/ je/

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA