REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Radosław Gawlik: Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej
Radosław Gawlik: Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Radosław Gawlik EKO-UNIA w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) podkreśla, że opracowanie polityki odejścia od węgla i podanie realnej daty zakończenia wydobycia węgla w Turowie może rozwiązać problemy.

REKLAMA

Jakie są źródła polsko-czeskiego sporu o Kopalnię Turów?

REKLAMA

Od 2019 roku rozpoczął się w państwie czeskim bardzo solidarny nacisk na Polskę: na polski rząd, na Turów i na PGE. Skończyło się tak, że w postępowaniu, w którym uczestniczyli Czesi i Niemcy, dotyczącym decyzji środowiskowej i koncesji, nagle nieoczekiwanie nasz rząd, wykorzystując przepisy innej ustawy, przedłużył koncesję o 6 lat.

To był taki impuls, Czesi powiedzieli, że poczuli się oszukiwani i zagrozili wystąpieniem do Komisji Europejskiej. Przyjechali za komisją pojednawczą do Polski w lutym tego roku. Ale kiedy rząd polski nie podjął negocjacji, wystąpili do TSUE, mając już częściowo pozytywną decyzję i opinię Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę na naruszenie co najmniej dwóch dyrektyw unijnych – mówi Gawlik.

Dlaczego Czesi dążą do zamknięcia Kopalni Turów?

Czesi sygnalizują, że w ciągu ostatnich 40 lat następuje stały spadek poziomu wód, nawet do 40-50 metrów. W ubiegłym roku powiedzieli, że poziom wód obniżył się w studniach w Uchelnej o 10 metrów, mimo stosunkowo deszczowego roku.

Problem stanowią właśnie te wody wgłębne, które nie są tak łatwo zasilane. Nie są to warstwy przepuszczalne, więc te wody się tam gromadzą przez dziesiątki czy setki lat. Z wód wgłębnych, tzw. artezyjskich, jest czerpana woda do zasilania mieszkańców tych regionów przygranicznych w Czechach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz spadku poziomu wód, tam są też inne elementy negatywnego wpływu na środowisko, takie jak: pylenie czy problemy z hałasem – wyjaśnia Gawlik.

Jakie rozwiązanie sporu o Turów proponuje EKO-UNIA?

My jako stowarzyszenie, ale też inne organizacje, powtarzamy, że warto wykorzystać tę sytuację, aby rzeczywiście planowo odejść od węgla. Nie tylko zapłacić Czechom te stosunkowo duże pieniądze, ale: spróbować zaplanować odejście od węgla, skorzystać z funduszu UE na sprawiedliwą transformację. Tam na ten region jest przewidziane w tej chwili około 260 milionów Euro, których Turów nie dostanie ze względu na to, że planuje do 2044 roku kopać węgiel. Musi być zaplanowane odejście w ciągu 7-10 lat i wówczas możemy zarówno zadbać o kwestie i ekologiczne, nasze i czeskie, ale też zadbać o niebagatelne kwestie gospodarcze. Ponieważ ta elektrownia nie ma przyszłości. – podsumowuje Gawlik.

Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA,w ramach którego realizuje projekty z obszaru: ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, współpracy międzynarodowej oraz promocji zielonej polityki.

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu z serii „Z PIERWSZEJ STRONY"

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA