REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Zielony Ład. Jakie szanse dla polskiej gospodarki?

Przestawienie modelu biznesowego na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry.
Przestawienie modelu biznesowego na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry.

REKLAMA

REKLAMA

Wśród projektów, które już wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są np. systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki - to temat spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, które ma przybliżyć przedsiębiorcom priorytety nowej perspektywy Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. W spotkaniu wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

REKLAMA

- Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekty prognozy jakości powietrza

Wśród interesujących projektów, które już wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są na przykład systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

- Tylko w instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na łączną kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - dodała Jarosińska-Jedynak.

Luki kompetencyjne

REKLAMA

Jak znaczyła wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej potrzeby przedsiębiorstw w zazielenianiu ich działalności zostały przeanalizowane w trakcie prac nad projektami programów na perspektywę finansową 2021-2027. Wśród najważniejszych barier minister wymieniła luki kompetencyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przestawienie modelu biznesowego na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry. Istotnymi problemami są też brak wystarczających środków części przedsiębiorstw na inwestycje środowiskowe i brak szybkich korzyści ekonomicznych w przypadku części inwestycji środowiskowych - dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Co zapewni FENG?

W nowej perspektywie 2021-2027 poszerzono już istniejącą ofertę wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki o nowe elementy. Z nowego programu Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG) korzystają głównie przedsiębiorcy.

FENG to m.in.:

• środki na B+R oraz zielone technologie. Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności,

• przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu. Chcemy także propagować świadectwo Environmental Technology Verification, stanowiące obiektywną weryfikację wpływu środowiskowego rozwijanych technologii,

• zielone kompetencje kadr przedsiębiorstw na przykład w zakresie ekoprojektowania,

• rozwijanie potencjału klastrów w tworzeniu cyrkularnych łańcuchów wartości i symbioz przemysłowych, na przykład w modelu „twój odpad moim surowcem”,

REKLAMA

• uruchomienie zielonej ścieżki w kredycie technologicznym, a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.

Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny.

Związek Pracodawców Klastry Polskie organizuje i uczestniczy w debatach o wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu. Klastry zostały uznane przez Komisję Europejską za podmioty wdrażające Europejski Zielony Ład w małych i średnich przedsiębiorstwach UE.

W panelu eksperckim z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak uczestniczyli: Hanna Uhl - Dyrektor Biura Wsparcia Transformacji Energetycznej w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN, Arkadiusz Dewódzki - dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Marek Przeor - Komisja Europejska DG GROW, Krzysztof Krystowski - prezes Związku Klastrów Polskich i wiceprezes European Clusters Alliance, a jako moderator Sebastian Rynkiewicz - prezesa Klastra Obróbki Metali.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA