REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OZE sposobem na obniżenie kosztów serwerowni

Już w 2025 r. generacja energii z OZE ma prześcignąć tę z węgla
Już w 2025 r. generacja energii z OZE ma prześcignąć tę z węgla
embuk-importer

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki wykorzystaniu OZE i energooszczędnych technologii, rynek data center może urosnąć do 2026 roku nawet o 26,5%. Jednak nie każdy operator może liczyć na wzrosty. Dlaczego?

OZE i coraz wyższe koszty energii

Coraz wyższe ceny energii zmuszają centra danych do modernizacji i szukania nowych źródeł zasilania. Pandemia przyśpieszyła cyfryzację i zwiększyła popyt na usługi centrów danych. Według danych Gartnera ze stycznia br. to jedyny sektor IT, który uchronił się przed spadkami w 2020 r. Co więcej, w kolejnych latach ma on rosnąć średnio o 4% rocznie.

REKLAMA

REKLAMA

Z raportu Komisji Europejskiej „Energy-efficient Cloud Computing Technologies and Policies for an Eco-friendly Cloud Market” wynika, że dzięki przyśpieszonej cyfryzacji zużycie energii przez centra danych wzrośnie do 2030 roku, w porównaniu do 2018 r., o 28%. Coraz większe zapotrzebowanie na prąd przy jego rosnących kosztach sprawia, że część nieefektywnych energetycznie serwerowni czeka gruntowna modernizacja. W innym przypadku usługi przez nie oferowane mogą być znacząco droższe od konkurencji.

- Cena prądu jest najważniejszym składnikiem kosztowym usług świadczonych przez centra danych. Obiekty budowane od początku z myślą o uzyskaniu jak najwyższej efektywności energetycznej, wykorzystujące np. chłodzenie adiabatyczne są tańsze w utrzymaniu i mogą osiągnąć niższą efektywność energetyczną tzw. PUE. Dla porównania, średnia w Polsce na rynku data center waha się pomiędzy 1.4 a 1.6 PUE, przy czym w przypadku niektórych serwerowni firmowych często ten parametr przekracza 2.0. Przekłada się to oczywiście na wyższe koszty dla klienta końcowego – komentuje Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl

Nowe inwestycje w OZE

REKLAMA

Według analityków największe oszczędności i zyski w sektorze data center ma przynieść zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Poza tym kluczowe dla rozwoju rynku będą m.in.: nowe rozwiązania chłodzenia serwerów i wykorzystania ciepła oraz technologie budowy akumulatorów i zasilania. Markets and Research zwraca uwagę, że już w 2020 roku znacząco przyspieszono proces wdrażania oszczędnych systemów zasilania awaryjnego opartego na akumulatorach litowo-jonowych. Coraz popularniejsze są generatory o mocy przekraczającej 2 MW, których sprzedaż napędza budowa dużych i hiperskalowych obiektów.

Eksperci przewidują, że jednymi z najistotniejszych inwestycji centrów danych będą te związane z modernizacją i budową systemów chłodzenia serwerów. Poprzez wprowadzenie nowoczesnych systemów chłodzących jest możliwe zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego centrów danych aż o 50%. Na popularności będą zyskiwać różnego rodzaju systemy free cooling, w tym chłodzenie adiabatyczne oraz parowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Adiabatyczny system chłodzenia serwerów eliminuje klasyczne szafy wentylacyjne na rzecz rozwiązania naturalnego - schładzania powietrza wodą. System, wzorowany między innymi na rozwiązaniach wykorzystywanych w centrach danych Facebooka, pozwala na wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej przez urządzenia w komorach serwerowych do ogrzania budynku biurowego. W Skandynawii niektóre obiekty data center są podłączane do miejskiego systemu ogrzewania. Wiele nieoczywistych rozwiązań może pomóc obniżyć zużycie energii do minimum - wyjaśnia Stramski.

Coraz droższa emisja

Do 2030 roku rynek centrów danych powinien w 100% korzystać z energii odnawialnej. Jest to związane nie tylko z koniecznością spełnienia unijnych regulacji i ochroną środowiska, ale też z rosnącymi cenami emisji CO2. W styczniu tego roku cena emisji jednej tony CO2 po raz pierwszy przekroczyła 34 euro, a według prognoz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami do 2030 roku cena jednej tony CO2 może osiągnąć wartość nawet 72 euro.

Firmy są tego świadome i już w lutym tego roku dostawcy usług data center i cloud computing, tacy jak Aruba, Amazon czy Google zawarli Pakt na rzecz Neutralności Klimatycznej. Ma on na celu ograniczenie produkcji CO2 o 75% do końca 2025 roku. Do 2030 roku sektor data center ma w ogóle nie produkować CO2 i stać się neutralny klimatycznie. Inną, podobną inicjatywą, ale realizowaną przez samą Komisję Europejską, jest Europejska Koalicja na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA