REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 128 mln zł na OZE dla firm

Ponad 128 mln zł unijnego dofinasowania przeznaczył zarząd woj. lubelskiego na odnawialne źródła energii
Ponad 128 mln zł unijnego dofinasowania przeznaczył zarząd woj. lubelskiego na odnawialne źródła energii

REKLAMA

REKLAMA

Dotacja na OZE. Ponad 128 mln zł unijnego dofinasowania przeznaczył zarząd woj. lubelskiego na inwestycje w przedsiębiorstwach w odnawialne źródła energii. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Ponad 128 mln zł na OZE w przedsiębiorstwach

Ponad 128 mln zł unijnego dofinasowania przeznaczył zarząd woj. lubelskiego na inwestycje w przedsiębiorstwach w odnawialne źródła energii. Dotacje otrzyma 332 firmy w regionie.

REKLAMA

27.05.2021 r. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył umowy na dofinasowanie inwestycji w odnawialne źródła energii siedmiu przedsiębiorcom z regionu. Dotyczą one głównie budowy instalacji fotowoltaicznych.

- Chciałbym, żeby na każdym domu, fabryce, instytucji, przedsiębiorstwie były instalacje fotowoltaiczne, bo z tych małych instalacji tworzy się jedna wielka, która mam nadzieję doprowadzi nas do zeroemisyjności planowanej w 2050 roku. Mam nadzieję, że poprzez takie instalacje, szybciej do tego dojdziemy - powiedział Stawiarski.

850 wniosków o dinansowanie

REKLAMA

Pierwotna kwota przeznaczona w programie na inwestycje w OZE w przedsiębiorstwach w Lubelskiem wynosiła nieco ponad 45 mln zł, ale Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększał ją dwa razy i obecnie jest to blisko 128,5 mln zł. Łącznie wpłynęło 850 wniosków; do dofinasowania wybrano 332 projekty.

Wśród przedsiębiorstw, które otrzymały w czwartek dofinansowanie jest PKS w Łukowie. 82 tys. zł dotacji przeznaczone będzie na budowę paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków stacji obsługi autobusów, gdzie dokonuje się przeglądów i konserwacji pojazdów. Cała inwestycja będzie kosztować 164 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Panele zapewnią nie tylko prąd, ale ogrzewanie pomieszczeń socjalnych. Zakładamy, że inwestycja zwróci się w ciągu trzech - pięciu lat. Gdyby nie to dofinansowanie, to pewnie zastanawiałbym się, czy w tym momencie, udałoby się to zrealizować. Takie wsparcie dla branży transportowej jest niezwykle potrzebne, bo nasz PKS przewozi ok. 250 tys. pasażerów w ciągu jednego miesiąca-  - podkreślił prezes PKS w Łukowie Tomasz Madoń.

Zeroemisyjność do 2050 roku

REKLAMA

Stawiarski podkreślił, że dofinansowanie tego typu inwestycji w przedsiębiorstwach Lubelszczyzny jest bardzo potrzebne, ponieważ one nie tylko przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji, ale stają się też elementem realizacji w regionie Europejskiego Zielonego Ładu.

- Zwiększać środki na odnawialne źródła energii to jest cel każdego samorządu, bo tu tkwią wielkie rezerwy, jeśli chodzi o nasze dostosowanie do wymogów unijnych, światowych, żebyśmy byli naprawdę zeroemisyjnym krajem w 2050 roku – dodał marszałek.

Europejski Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050. Zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, w tym m.in. emisji CO2.

Dotacje dla przedsiębiorstw pochodzą z projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. (PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ amac/

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA